Ljekovitost nekih gljiva uzrokovala je da se ti plodovi prirode ne uzgajaju više samo zbog dobrog okusa. Pored prehrambene vrijednosti, pojedine gljive sadrže polisaharide, steroide, triterpene, nukleotide i druge sastojke koji gljive čine ljekovitima.
Tradicionalna kineska i japanska medicina odavno koristi gljive u prehrani i liječenju raznih bolesti. Zato su istraživanja o ljekovitosti gljiva najviše rađena u Japanu i Kini, dok zapadna civilizacija tek krajem dvadesetog stoljeća počinje otkrivati ljekovita svojstva gljiva. Lijekovi od gljiva prave se na bazi plodnih tijela, spora i samoga micelija. Istraživanja su potvrdila pojedina vjerovanja tradicionalne medicine da se neke vrste gljiva u odnosu na pojedine bolesti zaista moraju tretirati kao “ljekovita hrana”. Znanost je dokazala da više od 500 “nižih i viših” vrsta gljiva sadrži izuzetna ljekovita svojstva. Jedna od najpoznatijih je mikroskopska gljiva penicilin (Penicillium notatum) koju je otkrio znanstvenik Aleksandar Fleming 1928. godine i od koje se dobiva antibiotik koji je spasio veliki broj života.
Pojedine gljive sadrže antibiotike, ali i imunostimulanse, tvari djelotvorne protiv tumora i virusa, tvari koje snižavaju kolesterol, sprječavaju začepljenje krvnih žila, reguliraju krvni tlak, poboljšavaju krvotok, uravnotežuju razinu šećera u krvi, reguliraju probavu, poboljšavaju rad dišnih organa, djeluju antireumatski i antialergijski, stimuliraju ili smiruju centralni nervni sustav na neškodljiv način, poboljšavaju spolne funkcije, jačaju fizičku snagu i izdržljivost te usporavaju starenje.
Poljska pečurka
Poljska pečurka (Agaricus campestris) raste skupno ili pojedinačno od ranog ljeta do kasne jeseni po livadama, travnjacima, pašnjacima, poljima i vrtovima, smetlištima ili kukuruzištima. Poljska pečurka djeluje antitumorno i antivirusno, tako da se u ishrani može koristiti kao pomoćno sredstvo u borbi protiv karcinoma dojke i raznih viroza. Sadrži vitamin D i snižava razinu šećera u krvi. Ako niste dobar poznavatelj samoniklih gljiva, izvrsna zamjena za ovu vrstu je plemenita pečurka – šampinjon (Agaricus bisporus) koju možete lako nabaviti u svim dobro opskrbljenim trgovina. Šampinjon smanjuje visoki krvni tlak, snižava razinu kolesterola u krvi i opskrbljuje organizam neophodnim mineralima. Istraživanja su pokazala da ova gljiva ima moguće učinke na rak dojke kao i na povećanje otpornosti protiv raznih karcinoma.
Bukova krivonoška – bukovača
Bukova krivonoška ili bukovača (Pleurotus ostreatus) raste potkraj ljeta do kasne jeseni u buketima na odumrlim stablima i panjevima listopadnog drveća, osobito bukvama, topolama i vrbama.Bukovača zasigurno spada u najljekovitije gljive. Ima antitumorne i antivirusne učinke (protiv virusa hepatitisa C) i jača opći imunitet. Utvrđeno je i da bukovače snižavaju razinu kolesterola i triglicerida. Sadrži vitamine A, C, D i E. Kineska tradicionalna medicina bukovače koristi za ublažavanje bolova u mišićima i liječenje križobolje te loše cirkulacije.Bukovača se uzgaja i možete je nabaviti u svim dobro opskrbljenim trgovinama.
Ljekovitost gljiva judino uho
Judino uho (Auricularia auricula-judae) se može vidjeti tijekom cijele godine na puno vrsta listopadnog drveća, osobito na bazgi, bukvi i javoru. Ljeti ju je teško primijetiti jer se sasuši na supstratu. Judino uho snižava kolesterol, trigleceride, razinu šećera u krvi, krvni tlak, sprječava zgrušavanje krvi, ima antitumorna djelovanja, imunostimulator je, djeluje smirujuće na probavni trakt kod čireva i služi za liječenje hemoroida. Zanimljivo je da se sastojci iz Judinog uha koriste kao protuotrov kod trovanja gljivama. Na Dalekom istoku je omiljena jestiva gljiva kojoj se pripisuju afrodizijačka svojstva.