Nakon službenog predstavljanja na posljednjoj Agritehnici nova brza pneumatska precizna sijaćica Precea tvrtke Amazone stigla je i na hrvatsko tržište. Ova svestrana pneumatska sijaćica dizajnirana je za sjetvu nakon oranja ili izravnu sjetvu. Odlikuju je vrhunski standardi u pogledu visoke točnosti i radne brzine, s izraženom svestranošću i prilagodljivošču različitih usjeva, kao i izvanrednom lakoćom uporabe. Na tržištu je dostupna u dva osnovna modela, Precea 3000 s fiksnim okvirom i radnom širinom od tri metra te Precea 4500-2 s teleskopskim okvirom i radnom širinom od 4,5 metara. Dodatni naglasak ponude Amazone je model Precea 3000-A koji integrira QuickLink sustav brzog spajanja na kombinaciju rotacijskog kultivatora i rotacijske drljače.
Precizna sjetva
Nadzor doziranja sjemena povjeren je naprednoj tehnologiji Isobus pomoću koje se može upravljati preko Amazone AmaTron 4 i AmaPad kućnih terminala ili drugog kompatibilnog Isobus terminala. Precea sijaćicu karakterizira prije svega, osim inovativne gnojidbe, novi distribucijski sustav u kojem su svi elementi optimizirani radi maksimalne preciznosti, od selekcije do implantacije sjemena. Zapravo, ,,srce” Precee potpuno je novo, to jest njegov postupak odabira, koji se provodi u jedinicama za doziranje, gdje se rad sustava temelji na nadtlaku stvorenom strujom zraka turbine. Sjeme koje izlazi iz spremnika stiže ispred selektorskog diska koji hermetički zatvara dozirnu jedinicu, vodi sjeme prema ispušnom kanalu i eliminira svaki višak pomoću tri čistača sjemena, osiguravajući tako ujednačeni razmak sjetve.
Optički senzor, smješten iznad kanala za izbacivanje, neprestano nadgleda protok sjemena tako da se bilo kakvi nedostaci ili preklapanja u redovima prikazuju na priključku traktora te se automatski ispravlja. Osim toga kod sijačica Precea 3000 i Precea 4500-2 moguć je izbor mehaničkog ili električnog pogona, dok je u inačici 3000-A dostupan samo s električnim pogonom. Treba imati na umu i nisku potrošnju energije distribucijskog pogona zahvaljujući posebnom dizajnu rotirajuće tlačne komore koji jamči visoku energetsku učinkovitost. Amazone je u ovoj sijaćici našao rješenje i za traktore s mehaničkim mjenjačem, koji omogućuje brzinu kretanja do 12 kilometara na sat, ugradnjom fleksibilnih osovina umjesto tradicionalnih prijenosnih lanaca. Prijenosni lanci imaju tendenciju osciliranja pri velikim brzinama, što negativno utječe na uzdužnu raspodjelu sjemena. Ova inovativna tehnologija omogućava modelu 3000 A s električnim pogonom preciznu sjetvu pri brzini od 15 km/h. PreTeC sustav za sjetvu osigurava pritisak ulagača sjemena od 220 kilograma, s mehaničkim prilagođavanjem ili 400 kilograma s hidrauličnim te je izvrstan, kao što je spomenuto, za sjetvu nakon oranja, ali i za sjetvu nakon malčera te izravnu sjetvu. Otvaranje tla obavlja jedinica s dvostrukim diskom, nakon čega se kad sjeme padne u zemlju, brazda zatvori V valjcima za zgrtanje sjemena.
Uštede gnojiva 25 %
Svaki pojedinačni spremnik za sjeme kapaciteta je 55 litara i opremljen je senzorom razine punjenja. Osim toga, Precea može biti opremljena spremnikom za gnojiva, također opremljenim senzorom razine, koji, ovisno o modelu, ima kapacitet 950 ili 1250 kilograma. Gnojivo se raspodjeljuje prema istoj tehnologiji kao i sjeme, a doziranje gnojiva upravlja se prikladnim Precis sustavom putem SmartCenter-a, uz mogućnost jednostavne izmjene željene količine unosa po hektaru izravno s terminala, ili automatski korištenjem (ako je dostupno) preko karata primjene. Osim toga, moguća je i opcija ugradnje mikrogranulatora zapremine 17 litara, koji raspodjeljuju mikrogranule izravno zajedno sa svakom sjemenkom i kontroliraju se pomoću Isobusa. Vodeći računa o zaštiti okoliša i uštedi na troškovima gnojidbe Amazone je u Precea sijaćice implementirao novu FertiSpot tehnologiju.
Jedinica za raspodjelu gnojiva ne rasipa gnojivo duž cijele otvorene brazde za ulaganje sjemena, nego gnojivo dozira u „porcijama” s milimetarskom preciznošću na mjestima na kojima je uloženo sjeme. Precizno pozicioniranje gnojiva u području zrna osigurava bolju uporabu hranjivih sastojaka, što je povezano s većom dostupnošću biljke i omogućava smanjenje ukupne količine gnojiva koje se primjenjuje po hektaru. Istraživanja i testovi provedeni na Sveučilištu u Kölnu, tvrdi njemački proizvođač, daju početne prognoze uštede gnojiva od oko 25 posto, a sa sličnom razinom prinosa.