Navedeni Pravilnik donesen je sukladno odredbi članka 10. Zakona o poljoprivredi (NN 30/15.), te je istim propisana provedba mjere M17 »Upravljanje rizicima «, podmjere 17.1. »Osiguranje usjeva, životinja i biljaka« iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine, na način da se potencijalnim korisnicima dodjeljuje bespovratna novčana potpora za sufinanciranje dijela premije osiguranja usjeva, životinja i biljaka u 2016. godini. Također napominjemo da je sastavni dio Pravilnika: a) Prilog I – koji sadrži popis bolesti životinja i zoonoza i b) Prilog II – koja sadrži Izjavu korisnika da nije primio javnu potporu iz drugih izvora.
Osnovni pojmovi
1) polica osiguranja je isprava o zaključenom ugovoru o osiguranju između osiguravatelja i ugovaratelja osiguranja
2) osiguravatelj odnosno društvo za osiguranje je pravna osoba koja je registrirana i bavi se djelatnošću osiguranja u smislu Zakona o osiguranju (NN br. 30/15.), te posjeduje dozvolu za obavljanje djelatnosti osiguranja na teritoriju Republike Hrvatske
3) osiguravateljsko razdoblje je razdoblje osiguranja na koje je sklopljena polica osiguranja, odnosno vrijeme pokrića rizika od datuma početka, do datuma isteka osiguranja
4) premija je novčani iznos koji osiguranik plaća po sklopljenoj polici osiguranja
5) iznos osiguranja je ugovorena vrijednost predmeta osiguranja
6) nepovoljne klimatske prilike u poljoprivredi su nepovoljni vremenski uvjeti, kao što su: mraz, udar groma, oluja, tuča, led, duža razdoblja visokih temperatura, te jaka kiša, koji se mogu izjednačiti s elementarnom nepogodom, kao i njihove posljedice u obliku: poplava, suša i/ili požara
7) relevantna poljoprivredna proizvodnja je određena vrsta proizvodnje na određenoj proizvodnoj jedinici koju u biljnoj proizvodnji predstavlja ARKOD parcela, a u stočarskoj proizvodnji Jedinstveni identifikacijski broj gospodarstva – JIBG
8) javna potpora je svaki oblik potpore iz javnih izvora Republike Hrvatske i proračuna Europske unije
Predmet i korisnici potpore
Predmet potpore obuhvaća biljnu i stočarsku proizvodnju koja je evidentirana u evidenciji sustava za identifikaciju poljoprivrednih parcela i evidenciji uporabe poljoprivrednoga zemljišta u digitalnom grafičkom obliku (ARKOD sustav), odnosno sustava za identifikaciju i registraciju životinja sukladno propisima o veterinarstvu (JRDŽ) i drugim relevantnim registrima ili evidencijama, što ih vodi Ministarstvo ili ustanove u poljoprivredi. Međutim, što se tiče definiranja korisnika potpore, on obuhvaća poljoprivrednike prema odredbi članka 2. stavka 1. Zakona o poljoprivredi (NN br. 30/15.), te članka 9. Uredbe (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 637/08 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 73/09), čija se poljoprivredna proizvodnja osigurava i koji plaća premiju osiguranja u svojstvu osiguranika.
Napominjemo da proizvođačke organizacije nisu prihvatljivi korisnici za dodjelu bespovratne potpore radi osiguranja usjeva, životinja i biljaka u okviru Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine.
Polica osiguranja
Obzirom da svaki korisnik potpore mora imati važeću policu osiguranja poljoprivredne proizvodnje u razdoblju za koji podnosi zahtjev za dodjelu potpore, ista pokriva isključivo štete nastale uslijed gubitka poljoprivredne proizvodnje od jednog ili više štetnih događaja, i to: a) nepovoljne klimatske prilike, b) životinjske i biljne bolesti, c) najezdu nametnika, d) okolišne incidenti i/ili e) mjere protiv unošenja u Europsku uniju organizama štetnih za bilje ili biljne proizvode i protiv njihovog širenja unutar Europske unije sukladno Zakonu o biljnom zdravstvu (NN br. 75/05. 25/09. i 55/11.).
Također napominjemo da polica osiguranja pokriva isključivo štete nastale uslijed gubitka poljoprivredne proizvodnje veće od 30 % prosječne godišnje poljoprivredne proizvodnje.
Nadležna tijela
Radi stjecanja prava korisnika na nadoknadu štete po polici osiguranja od strane osiguravatelja, nepovoljnu klimatsku priliku, izbijanje bolesti životinja ili biljaka, najezdu nametnika ili okolišni incident mora službeno proglasiti nadležno tijelo. Nadležno tijelo za nepovoljne klimatske prilike koje se mogu izjednačiti s elementarnom nepogodom predstavlja župan i/ili Vlada Republike Hrvatske, prema Zakonu o zaštiti od elementarnih nepogoda (NN br. 73/97. i 174/04.). Međutim, kada navedeno nadležno tijelo ne proglasi elementarnu nepogodu, osiguravatelj je, prije isplate nadoknade štete po predmetnoj polici osiguranja, dužan zatražiti potvrdu Državnog hidrometeorološkog zavoda o evidentiranoj nepovoljnoj klimatskoj prilici na pogođenom području. Nastavno na navedeno, Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva nadležno je tijelo za: a) pojavu životinjskih bolesti sukladno Zakonu o veterinarstvu (NN br. 82/13. i 148/13.), b) pojavu biljnih bolesti i najezdu nametnika sukladno Zakonu o biljnom zdravstvu (NN br. 75/05., 25/09. i 55/11.) i Zakonu o poljoprivredi (NN br. 30/15.), dok je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nadležno za okolišne incidente sukladno Zakonu o zaštiti okoliša NN br. 80/13., 78/15.).
Elementi osiguranja
Polica osiguranja može pokrivati isključivo štete nastale uslijed gubitka relevantne poljoprivredne proizvodnje koja se odvija na poljoprivrednom gospodarstvu evidentiranom u Upisnik poljoprivrednika, s biljnom proizvodnjom na poljoprivrednom zemljištu evidentiranom u ARKOD sustavu i domaćim životinjama evidentiranim u JRDŽ-u, odnosno odgovarajućem registru sukladno posebnim propisima. Prosječna vrijednost relevantne poljoprivredne proizvodnje utvrđuje se prema vrijednostima zabilježenim u knjigovodstvenim izvještajima korisnika u trogodišnjem razdoblju koje prethodi godini osiguranja ili kao prosječna vrijednost trogodišnje proizvodnje u proteklom petogodišnjom razdoblju, ne uzimajući u obzir najveću i najmanju vrijednost.
U slučaju kada korisnik ne može dokazati prosječnu vrijednost relevantne poljoprivredne proizvodnje, ista se utvrđuje sukladno važećim vrijednostima prosječne proizvodnje koje se koriste u verifikaciji šteta prema Metodologiji za procjenu šteta od elementarnih nepogoda sukladno Zakonu o zaštiti od elementarnih nepogoda (NN br. 73/97. i 174/04.).
Predmet osiguranja nije nadoknada izgubljene dugotrajne imovine, odnosno vrijednost poljoprivrednog potencijala (višegodišnji nasadi, osnovno stado, zemljišni pokrov) već vrijednost proizvodnje (prinos, urod, grlo, kljun, proizvod).
Sredstva potpore
Sredstva potpore osiguravaju se iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj – EPFRR-a i iz državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega EPFRR sudjeluje sa 85 % udjela, a Republika Hrvatska s 15 % udjela, time da maksimalni intenzitet javne potpore iznosi 65 % plaćene premije osiguranja. Maksimalni iznos potpore po korisniku u tijeku jedne kalendarske godine po pojedinoj pravnoj i fizičkoj osobi iznosi 75.000 eura u protuvrijednosti u kunama, obračunatoj prema mjesečnom tečaju eura za mjesec u kojem je podnesen zahtjev za potporu (http://ec.europa.eu/ budget/inforeuro).
Podnošenje zahtjeva za potporu
Korisnik podnosi zahtjev za ostvarivanje potpore Agenciji za plaćanja isključivo elektroničkim putem zaštićene mrežne aplikacije – AGRONET u razdoblju od 1. travnja do 30. lipnja tekuće godine. Naime, uz navedeni zahtjev korisnik je dužan priložiti:
a) police osiguranja u originalu ili preslici
b) pravovaljani dokaz o visini ukupno plaćene premije osiguranja i
c) vlastoručno potpisanu izjavu korisnika.
Navedena polica osiguranja mora biti potpisana i ovjerena od strane osiguravatelja i korisnika, te osim općih uvjeta trebaju biti jasno naznačeni sljedeći podaci:
• broj police
• naziv, adresa i osobni identifikacijski broj osiguravatelja
• ime i prezime nositelja poljoprivrednog gospodarstva, adresa, OIB i matični identifikacijski broj poljoprivrednog gospodarstva u slučaju kada je korisnik fizička osoba
• naziv, adresa, OIB i MIBPG, u slučaju kada je korisnik pravna osoba
• osiguravateljsko razdoblje na koje je sklopljena polica osiguranja
• predmet osiguranja • osigurana površina, odnosno kilogram, broj grla ili kljunova
• broj ARKOD parcele za sve osigurane površine, odnosno broj osigurane životinje za sve domaće životinje registrirane u JRDŽ-a i JIBG na kojem se odvija stočarska proizvodnja, ako je primjenjivo
• ugovorena prosječna vrijednost poljoprivredne proizvodnje
• iznos osiguranja
• iznos premije osiguranja i
• datum zaključivanja police.
U slučaju kada je osiguranik svoju proizvodnju osigurao putem skupne police osiguranja, uz zahtjev se prilaže preslika skupne police osiguranja. Postupak obrade podnesenih zahtjeva korisnika i donošenje odluka Nakon provjere udovoljavanja uvjeta za ostvarivanje prava na potporu, Agencija za plaćanja u poljoprivredi donosi korisniku odluku o ostvarivanju prava na potporu. Međutim, ako je zahtjev za potporu nepotpun ili ako je potrebno tražiti dodatna obrazloženja/ispravke vezane uz dostavljenu dokumentaciju, Agencija za plaćanja će korisniku izdati zahtjev za dopunu/ obrazloženje/ispravak, time da je korisnik dužan dostaviti traženu dokumentaciju preporučenom pošiljkom s povratnicom ili osobno u Agenciju za plaćanja u roku od deset dana od dana zaprimanja zahtjeva za dopunu. Korisniku čiji zahtjev ne udovoljava propisanim uvjetima Agencija za plaćanja donosi odluku o odbijanju zahtjeva, time da korisnik ima pravo podnijeti prigovor Povjerenstvu za prigovore, putem Agencije za plaćanja u roku od osam dana od zaprimanja odluke.
Isplata sredstava
Temeljem odluke o ostvarivanju prava na potporu Agencija za plaćanje u poljoprivredi provodi isplatu korisniku na žiro-račun koji je evidentiran u registru bankovnih žiro-računa korisnika koji vodi Agencija za plaćanja za poljoprivredi. Navedena potpora se isplaćuje jednokratno, time da rok za isplatu iznosi 60 dana od dana izdavanja odluke o ostvarivanju prava na potporu.