Za što se sve može koristiti sjeme industrijske konoplje?
ODGOVOR
Sjeme industrijske konoplje kod nas sve više nalazi svoje područje namjene, a osim podmirenja vlastitih potreba za sjemenom, postoje i velike mogućnosti izvoza. Oljušteno sjeme zbog velike hranjive vrijednosti predstavlja cijenjeni prehrambeni proizvod, osobito u makrobiotičkoj prehrani. Od oljuštenog sjemena konoplje dobiva se brašno. Pomiješano sa pšeničnim brašnom koristi se za spravljanje kruha i kolača, a od konopljinog brašna se spravlja i tjestenina. Cijelo neoljušteno sjeme se koristi kao hrana za ptice i ribe. Sjeme konoplje je cijenjena sirovina za dobivanje ulja. Iz njega se, ovisno o postupku ekstrakcije, dobiva jestivo ili tehničko ulje. U usporedbi s tradicionalnim uljaricama, konoplja se odlikuje relativno niskim prinosom ulja po jedinici površine. Računajući da je sadržaj ulja u sjemenu oko 30 %, potencijalni prinos ulja iznosi oko 250 – 500 kg/ha.
U ulju sjemena konoplje dominiraju linolna, oleinska, α-linolenska i palmitinska kiselina. Konopljino ulje po sastavu masnih kiselina pripada skupini najkvalitetnijih jestivih ulja. Vrlo je tražena sirovina za farmaceutske, kozmetičke, prehrambene i tehničke svrhe. Trend u proizvodnji ulja je hladno prešanje i flaširanje u atmosferi bez kisika što doprinosi boljem očuvanju kvalitete ulja. Kozmetička industrija koristi ulje konoplje kao dodatak raznim preparatima za njegu tijela, kupkama, šamponima, sapunima, uljima za masažu, mastima za usne itd. Konopljino ulje pripada u lako sušiva ulja te se upotrebljava i za izradu boja i lakova.
Osobito je prikladno za proizvodnju boja za slikarstvo, boja za ofsetni tisak i mazivih ulja. Nakon procesa proizvodnje ulja prešanjem, ostaju uljane pogače koje su kvalitetna stočna hrana s oko 20 – 25 % bjelančevina. Osim uljem, sjeme je bogato bjelančevinama (oko 20 %), osobito edistinom i albuminom koje su lako probavljive. Po kvaliteti, bjelančevine sjemena konoplje mogu se usporediti s bjelančevinama bjelanjka jaja ili sjemena soje, a osobito se ističu po udjelu cisteina, metionina, arginina i glutaminske kiseline.