Kako postati ekološki voćar? Je li ekološka proizvodnja voća isplativija? Koje su teškoće i izazovi u ekološkom voćarstvu ? Odgovore na ta i mnoga druga interesantna pitanja saznajte 6. ožujka u Zagrebu u Hotelu International na panel raspravi Održivost i budućnost ekološkog voćarstva, u organizaciji Društva agrarnih novinara Hrvatske, na kojoj će sudjelovati zanimljivi i relevantni sugovornici, a koju vodi glavni urednik Gospodarskog lista.

Prije rasprave bit će održana predavanja o aktualnim saznanjima u ekološkoj proizvodnji voća koja će održati renomirani stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva. Organizator najvećeg okupljanja hrvatskih voćara je Hrvatska voćarska zajednica koja poziva sve voćare i zaljubljenike u voćarstvo na ovo tradicionalno, već 17. po redu znanstveno-stručno savjetovanje hrvatskih voćara  s međunarodnim sudjelovanjem, s glavnom temom „Voćarstvo u ekološkoj proizvodnji“.

Hrvatska voćarska zajednica (HVZ) djeluje aktivno već 30 godina i uključuje mnoge stručnjake, znanstvenike i uspješne praktičare među kojima su i poznavatelji svjetskog voćarstva i kreatori vizija i strategija hrvatskog voćarstva. Upravo ti stručnjaci s ogromnim iskustvom i vizijama znali su 90-ih godina prošlog stoljeća preokrenuti smjer i definirati razvoj voćarstva u Hrvatskoj na privatnim posjedima – organiziranim u OPG. Posljednjih godina HVZ je postala jedini sugovornik u razgovorima s Ministarstvom poljoprivrede u vezi voćarstva, upravo iz razloga što je okupljala na savjetovanjima, seminarima i u voćnjacima stručnjake iz svih institucija, voćare i donositelje odluka na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

Počevši od 2006. godine, HVZ uspješno organizira znanstveno-stručna savjetovanja hrvatskih voćara s međunarodnim sudjelovanjem diljem Hrvatske. Navedena savjetovanja daju veliki doprinos razvoju hrvatskog voćarstva i educiraju i upoznaju voćare sa novitetima u voćarskoj proizvodnji.

Kotizacija za sudionike je 50 eura koje je potrebno uplatiti na račun Hrvatske voćarske zajednice IBAN: HR4323600001101606092 prije dolaska na Savjetovanje, do 6. ožujka.

U cijenu kotizacije uključen je zajednički ručak svih sudionika, osvježenje za vrijeme stanke između sekcija i okruglog stola, te promotivni materijali sponzora.

Prijava i više informacija na:

hrvocarskazajednica@gmail.com

Vjerujemo da ćete prepoznati interes i korist sudjelovanja na ovom Savjetovanju i doprinijeti uspješnom održavanju ovog tradicionalnog okupljanja hrvatskih voćara!

Program 17. Savjetovanja hrvatskih voćara:

I. DIO STRUČNA PREDAVANJA

9.30 OTVARANJE

10.00 – 12.00

  • prof. dr. sc. Suzana Kristek: Mikroorganizmi i biotehnologija – budućnost poljoprivrede
  • Matteo Arzenton (Italija): Primjena mikroorganizama u ekološkom uzgoju voća
  • mr. sc. Milorad Šubić: Kako proizvesti jabuku bez rezidua (ostataka) insekticida
  • prof. dr. sc. Frane Strikić: Projekt VALMEDALM
  • izv. prof. dr. sc. Kristina Batelja Lodeta, doc. dr. sc. Jelena Gadže, dr. sc. Marko Vuković: Regenerativna poljoprivreda u voćarskoj proizvodnji

12.00 – 12.30 Stanka za osvježenje

II. DIO STRUČNA PREDAVANJA

12.30 – 14.30

  • prof. dr. sc. Nenad Magazin (Srbija): Organska proizvodnja jagodičastog voća
  • dr. sc. Ivana Paladin Soče: Botanički insekticidi u voćarstvu
  • Martin Krstić: Primjena UV zračenja u ekološkoj proizvodnji voća

Sponzorska predavanja:

  • Ivan Šušnjar: Ekološki pristup suzbijanja štetnika u voćarstvu
  • Davor Popović: Zaštita voćnjaka ekološkim proizvodima iz palete Andermatt Bioinputa

14.30 – 15.30 Stanka za ručak

III. DIO OKRUGLI STOL

15.30 – 16.45: Okrugli stol: Održivost i budućnost ekološkog voćarstva

Uvodno predavanje: izv. prof. dr. sc. Mario Bjeliš: Nepesticidne metode u proizvodnji i skladištenju agruma – primjer dobre prakse

Sudionici:

  • Gita Đurković – voditeljica Službe za ekološku proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede
  • Davor Popović – stručnjak za zaštitu u ekološkoj proizvodnji iz tvrtke Andermatt Bioinput
  • Stjepan Zorić – dopredsjednik Hrvatske voćarske zajednice i voćar s ekološkom proizvodnjom
  • Gordana Gorupić Šarić, voditeljica Odjela u Upravi za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju u Ministarstvu poljoprivrede
  • Ana Marušić Lisac – direktorica tvrtke Biotechnicon za nadzor i certifikaciju ekološke proizvodnje
  • Milorad  Šubić  – voditelj  Službe  u  Upravi  za  stručnu  podršku  razvoju  poljoprivrede  uMinistarstvu poljoprivrede

Moderator: Goran Beinrauch, glavni urednik Gospodarskog lista i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske

Zatvaranje Savjetovanja (16.45 – 17.00)

17.00 – 17.30 Skupština Hrvatske voćarske zajednice

Prethodni članakMože se očekivati pad cijena traktora!
Sljedeći članakPotpore za unaprjeđenje uzgoja ovaca i koza te izvornih pasmina peradi
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.