Sponzorirani prilog
NOVI SUSTAV OBRANE OD KASNIH PROLJETNIH MRAZEVA
Uslijed klimatskih promjena uvjeti za uzgoj niti jedne vegetacijske sezone nisu isti, a u zadnjih nekoliko sezona velike štete od niskih temperatura i mraza zabilježene su u mnogim proizvodnim nasadima. Mnogi poljoprivrednici nisu se opravili od prošlogodišnje štete koja je nastala uslijed djelovanja mraza i niskih temperatura i koja je pojedine proizvođače dovela na sam rub egzistencije.
Ovisno o mikrolokaciji, vrsti i sorti, štete nastale djelovanjem mraza i niskih temperatura procijenjene su na 70 do 100% od ukupne biljne proizvodnje. Zbog toga će mnogi voćari, vinogradari i povrćari sa strepnjom ovoga proljeća pratiti agrometerološke podatke hoće li se i u kojoj fazi razvoja vegetacije pojaviti mraz.
• Vrijeme gorenja: 10 Sati
• 20% veća površina za
prijenos topline
• Značajno veće
toplinsko zračenje
• Manje troškova po hektaru
• 100 % vosak
• Dimi vrlo malo i razvija
veću temperaturu
• Vrlo brzo i sigurno paljenje
zahvaljujući integriranom
podpaljivaču
Kako mraz uzrokuje štetu ?
Uslijed djelovanja niskih temperatura dolazi do razaranja biljnog tkiva kao posljedica stvaranja kristala leda unutar staničnih sokova. Ovisno o duljini trajanja hladnoće i fenofaza u kojoj se biljka nalazi osjetljivost biljke na negativne temperature raste. Općenito cvjetni pupovi i tek zametnuti plodovi najosjetljiviji su organi na voćkama i ako u to vrijeme nastupe mrazevi dolazi do djelomičnog ili potpunog propadanja cvjetnih pupova i plodova, a kao posljedica javlja se smanjeni ili nikakav rod. Posljedica i šteta uzrokovana niskim temperaturama na plodovima jezgričavog i koštičavog voća je tamnjetamnjenje plodova koji gube tvrdoću i oblik, s vremenom se smežuraju i otpadnu. Na zametnutim plodovima voća koji su manje oštećeni, štete su vidljive kasnije na plodovima u obliku raznih prstenova ili prevlaka. U nasadima oraha štete su vidljive u obliku posmeđenja i sušenja na vrhovima izbojaka ili cijelih izboja, što u konačnici dovodi do gubitka roda.
Vinogradi koji su u fazi pojave i razvoja grozdića, posebno su osjetljivi na niske temperature, dok su u povrćarskoj proizvodnji najviše osjetljive sjemenke koje se nalaze u fazi klijanja, mlade biljke koje tek niču ili su nikle, te rano posađene presadnice. Također najosjetljivija fenofaza u jagodama je puna cvatnja i zametnuti plodovi.
Učinkovita zaštita od mraza
Zaštita voćaka protiv mraza je kompleksna i ovisi o vrijednostima temperatura te vremenu zadržavanja hladnog zraka.
Učinkovito rješenje u sprječavanju šteta od kasnog proljetnog mraza i niskih temperatura u proizvodnim nasadima može se postići pomoću STOP – ICE antifriz svijeća. Uspješnost stop – ice antifriz svijeća ovisi o prognozi vremena i aktualnim temperaturnim podacima, pravovremenim informacijama za početka i završetka razdoblja zagrijavanja voćnjaka, vinograda i površina pod povrćem. Kako bi se uspješno obranili od mraza i niskih temperatura Stop –ice antifriz svijeća mora neprekidno goriti sve dok se temperatura ne povisi iznad točke ledišta.
Stop – ice antifriz svijeća punjena je 100% voskom, ima veliku površinu za prijenos toplinskog zračenja. Vrlo se brzo i sigurno pali zahvaljujući integriranom podupaljaču. Vrijeme gorenja jedne svijeće je 10 sati, a u slučaju da nije potrebno višesatno gorenje lako se može ugasiti i ponovo zapaliti. Manipulacija i postavljanje kanti sa stop – ice antifriz svijećama na parcele vrlo je lako i jednostavno.
Stop-ice možete nabaviti kod
zastupnika za Hrvatsku,
Agroopskrba Matej d.o.o.
Tel: +385 01/2308-261
Fax: +385 01/2315-630
info@agroopskrba-matej.hr
www.agroopskrba-matej.hr