Trešnju, kao i sve druge koštičave vrste, napadaju lisne uši, većinom mali kukci (1,5-2 mm) nježne građe tijela. Osim izravnih šteta koje nastaju sisanjem biljnih sokova, lisne uši posredno mogu još više štetiti zbog prenošenja više desetaka biljnih virusa. Crna trešnjina uš vrlo je tamne, gotovo crne boje, po čemu je dobila ime.
Napad se najčešće prepoznaje na mladicama i vršnom lišću. Lišće se kovrča, a uš izlučuje obilje ljepljive tekučine – “medne rose” koja privlači mrave. Tako onečišćene biljne organe naseljavaju gljive “čađavice” (Alternaria, Cladosporium i dr.) pa se uvelike može smanjiti asimilacija, a naknadno se “čađavice” kontaminiraju i plodovi trešnje, a štete mogu biti vrlo velike.
Lisnim ušima pogoduje toplo i sparno meteorološko razdoblje, a prekomjerno množenje najčešće bilježimo u svibnju. Tijekom lipnja i ljeta lisne uši sa voćaka sele na alternativne domaćine.
Suzbijanje
Smatra se da je 3 % napadnutih mladica crnom trešnjinom uši nakon cvatnje kritična vrijednost kada je opravdano njihovo suzbijanje. Pripravci Mospilan 20 SG i Mospilan 20 SP osim za trešnjinu muhu učinkoviti su i za suzbijanje lisnih uši. Karenca im je 14 dana.