Danas je javnost sve više zabrinuta za svoje zdravlje i upoznata s činjenicom da je konzumiranje voća i povrća neophodno i može značajno utjecati na očekivani životni vijek i kvalitetu života. Ljudi su odavno razvili razne metode prerade i konzerviranja, da bi produžili sezonu korištenja i mogli konzumirati lokalno proizvedeno voće i povrće i u sezoni kad ga prirodno nema. Za proizvođače je nužno da se pozicioniraju na tržištu na način da svoju robu nude dorađenu i izvan sezone. Odnosno onda kad je kupac treba, stoga je nužna investicija u kapacitete prerade i dorade.
Nažalost, većina malih poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno opremljena. Nema svoja skladišta, sušare i pogone za preradu i finalizaciju proizvoda. Također je prisiljena prodavati svoje proizvode u doba godine u kojem dospijevaju i u kojem im je prodajna cijena u pravilu najniža. Rezultati studije provedene u Velikoj Britaniji govore da se povećanjem broja porcija voća i povrća s pet na deset dnevno znatno smanjuje rizik od obolijevanja od srčanih bolesti i raka. Također se povećavaju izgledi za duljim životnim vijekom. Osim svježeg, i prerađeno povrće i voće ima svoju hranjivu, ali i posebnu tržišnu vrijednost.
Da bi prerada bila ekonomski uspješna potrebno je uskladiti primarnu proizvodnju s preradom, odnosno osigurati dovoljne količine dovoljno kvalitetne sirovine koja će se prerađivati. Iako RH ima povoljne klimatske i agroekološke uvjete za proizvodnju voća i povrća, još uvijek je ta proizvodnja nedostatna. Tako smo prošle godine uvezli čak 71 kg voća i povrća po stanovniku. Nažalost, Hrvatska zadovoljava samo oko polovicu svojih potreba za voćem i povrćem, pa je i prerada istih jedan od najslabije razvijenih dijelova prehrambene industrije.
Potpore za ulaganja u preradu
Poljoprivrednici koji su zainteresirani za preradu imaju mogućnost dobivanja sredstava iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014. – 2020. U sklopu podmjere 4.2. „Potpora za ulaganja u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda“. U sklopu ove podmjere moguće je, između ostalog, sufinanciranje objekata za preradu voća, povrća, grožđa (osim za proizvodnju vina), aromatičnog, začinskog i ljekovitog bilja, cvijeća i gljiva s pripadajućom unutarnjom i vanjskom infrastrukturom. Uključujući preradu ostataka iz proizvodnje, te objekata za preradu maslina, komine masline s pripadajućom unutarnjom i vanjskom infrastrukturom. Vrijednost potpore može iznositi od 15.000 EUR do 2.000.000 EUR po projektu.
Intenzitet potpore iznosi najviše 50 % od ukupnih prihvatljivih troškova projekta. Jedna od značajki prerade voća i povrća je raznovrsnost proizvoda i mogućnost prilagodbe promjenjivim zahtjevima tržišta. Tu posebno mjesto pripada malim pogonima koji svojim specifičnim asortimanom mogu dopuniti standardnu ponudu velikoserijske proizvodnje.
U sklopu ove operacije Brana d.o.o. iz Virovitice dobila je potporu u iznosu od 1.901.974,28 kuna. Uz intenzitet potpore od 50% ukupno prihvatljivih troškova za modernizaciju i opremanje objekta za preradu voća i povrća, čime im je omogućeno konkurentnije poslovanje. Ova tvrtka posjeduje ULO hladnjaču kapaciteta od 2.200 tona. Čiji prirodni nastavak je bilo ulaganje u pogon za proizvodnju sokova i sušenog voća i povrća.
…
Kako registrirati preradu voća i povrća?
…
tablica: Analiza troškova i dobit pri sušenju šljiva
…
tablica: Procjena ulaganja u hladnjače različitog kapaciteta, EUR
…
Sušenje poljoprivrednih proizvoda
…