Kilavica, lat. Herniaria glabra L. je ljekovita je biljka poznata pod različitim narodnim nazivima, kao što su gola kilavica, priputnica, rupturica, hernika, kilavec, sitonik, sitnica, kilaš i dr.
Rasprostranjena je diljem Europe i Azije, a u Hrvatskoj prirodno raste u različitim krajevima. Kilavica je pokazatelj suhih tala jer raste na suhim i kamenitim, odnosno krškim područjima, a često se može naći na šljunčanim površinama, kamenjarskim travnjacima, stijenama i zidovima.
Cvate do studenog
Ova biljka raste u niskim busenima i prepoznatljiva je po puzavom rastu i sitnim, zelenim listovima. Cvate od srpnja do studenog sitnim, neuglednim, žućkastim cvjetovima.
Osim po svojoj otpornosti, kilavica je poznata i po dugoj povijesti primjene u narodnoj medicini, a koristi se i u službenoj medicini u mnogim zemljama. Tako je tekući ekstrakt kilavice sastavni dio dodataka prehrani koji se koriste u urološkoj terapiji i prisutni su na farmaceutskim tržištima Europe i SAD-a.
Ova biljka je najpoznatija po upotrebi u liječenju hernija (kile, odnosno kilavosti), što je i razlog za latinski naziv Herniaria, kao i za narodni naziv kilavica. U Maroku je popularno poznata kao Herras lehjer što u prijevodu znači “razbijač kamena”. Kilavica, odnosno njen ekstrakt, je najpoznatija po tome što se koristi u liječenju žučnih i bubrežnih kamenaca, kao i infekcija mokraćnog sustava, dijabetesa i hipertenzije.
Također se koristi kao diuretik za liječenje edema, zadržavanja vode, katara mokraćnog mjehura i drugih bolesti mokraćnog sustava. Nedavna istraživanja pokazala su da kilavica ima baktericidno djelovanje protiv Escherichia coli, jednog od najčešćih uzročnika infekcija mokraćnog sustava,. Zahvaljujući antiseptičkim i protuupalnim svojstvima, pomaže u liječenju infekcija urinarnih infekcija, ublažavanju simptoma reumatskih bolesti, upala zglobova i kožnih iritacija. Također se koristi u obliku obloga i kupki za ublažavanje bolova i kožnih problema.
Protuupalno i antioksidativno djelovanje
Kilavica sadrži niz aktivnih spojeva, od kojih su saponini najzastupljeniji, uz flavonoide, kumarine, fenolne kiseline, aminokiseline, tanine i dr., koji joj daju ljekovita svojstva. Saponini su odgovorni za njeno diuretičko djelovanje, dok flavonoidi djeluju protuupalno i antioksidativno.
Danas je kilavica sve popularnija u modernoj fitoterapiji i prirodnoj medicini, gdje se koristi u kombinaciji s drugim biljkama za tretiranje problema mokraćnog sustava, bubrežnih tegoba i detoksikaciju organizma. Njeno blago djelovanje i učinkovitost čine je sigurnim izborom za dugotrajnu upotrebu u prirodnim pripravcima.
U pripravcima se koriste samo zeleni dijelovi biljke koji se sakupljaju rezanjem u vrijeme cvatnje, od srpnja do rujna. Sakupljeni biljni dijelovi se suše na prozračnom i tamnom mjestu. Ova biljka može se lako koristiti u domaćim pripravcima kao što su čajevi, tinkture, oblozi, kupke i sirupi, čime se jednostavno iskorištavaju njena ljekovita svojstva.
Čaj od kilavice
Čaj od kilavice najčešći je pripravak zbog svojih diuretičkih svojstava i koristi se za čišćenje bubrega i mokraćnih puteva.
Žličicu sušene kilavice preliti s 2 dcl vode i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procijediti i piti toplo, 2-3 puta dnevno, osobito kod problema s mokrenjem ili bubrežnim tegobama.
Tinktura od kilavice
100 g sušene kilavice staviti u staklenu bocu i preliti s 500 ml 70 %-tnog alkohola (npr. vodka ili rakija). Dobro zatvoriti bocu i ostaviti na tamnom mjestu 4-6 tjedana, povremeno protresti. Nakon toga, procijediti i spremiti tinkturu u tamne staklene bočice. Uzimajte 15-20 kapi u vodi ili čaju, 2-3 puta dnevno, osobito kod problema s bubrezima i mokraćnim putevima.
Oblog od kilavice
Oblog se koristi za ublažavanje bolova i upala, naročito kod reumatskih bolesti ili iritacija kože. Zakuhati 500 ml vode i dodati 2 žlice sušene kilavice. Ostaviti da se malo ohladi, zatim procijediti. U dobivenu tekućinu umočite čistu gazu ili pamučnu krpu, a zatim staviti na bolno ili upaljeno područje. Oblog držiti 20-30 minuta, ponavljajući postupak po potrebi.