Slovenska operativna grupa razvija strojeve za učinkovitu berbu kukuruznog zrna i kukuruznog klipa, dajući dodatnu vrijednost nusproizvodu proizvodnje kukuruza.
Oklasci kukuruza obično se ostavljaju na njivi, uglavnom zato što ljudi nisu svjesni njihove vrijednosti. Međutim, oklasci kukuruza imaju veliki potencijal. Tako su u poljoprivrednoj tvrtki koja je vodila projekt, ŽIPO Lenart, htjeli pronaći inovativne, kružne načine dodavanja vrijednosti ovom nusproizvodu.
Kružno biogospodarenje na farmi
Kada se kukuruz kombajnira , klipovi kukuruza (unutarnja drvenasta srž) često se odbacuju u polje. Slovenska operativna skupina istraživala je potencijal ovog vrijednog nusproizvoda kao obnovljivog izvora energije na farmi. Radeći s poljoprivrednicima tijekom cijelog projekta, razvili su poseban stroj za berbu kukuruznih zrna i klipova. Testirali su različite hibride kukuruza kako bi identificirali najprikladnije opcije za daljnju upotrebu, poput proizvodnje energije.
Ovaj projekt, vrijednosti oko 250 tisuća eura, koji je završen 2021., pokazao je praktična rješenja koja poljoprivrednici mogu primijeniti kako bi poboljšali energetsku samodostatnost uz smanjenje troškova goriva za energiju. Primjenom načela kružnog gospodarstva ova inicijativa otvara puteve prema ekološkoj i financijskoj održivosti poljoprivrednih gospodarstava. Projekt je također istražio dodatne upotrebe oklasaka kukuruza, uključujući gorivo, izolaciju zgrada, stelju i hranu za životinje, te kao sirovinu za kemijsku industriju.
Ograničena svijest o potencijalnoj upotrebi oklasaka kukuruza rezultirala je nedostatkom uređaja za berbu ovog drvenastog ostatka nakon berbe kukuruznog zrna. Kako bi se riješio ovaj nedostatak, projekt je razvio tehničko rješenje za istovremenu berbu klipova kukuruza, uz spremanje i oklasaka i kukuruznog zrna.
Testiran prototip kombajna i hibridi kukuruza
Računalni modeli izrađeni su od dva prototipa: stroja za sakupljanje oklasaka kukuruza kao jednog kombajna (nadogradnja kombajna) i stroja sličnog priključku za traktor ili kombajn. Zbog procijenjene učinkovitosti razvijen je nadograđeni prototip kombajna. On je testiran tijekom pokusnih berbi s različitim hibridima kukuruza na pet farmi. Obavljene su izmjene na kombajnu, uključujući dodavanje spremnika za oklaske kukuruza na vanjsku stranu stroja. Ove promjene omogućile su spremanje oklasaka kukuruza bez ometanja berbe zrna.
Kako bi optimizirali proizvodnju, projektni partneri testirali su uzgoj različitih hibrida kukuruza. Odabrano je dvanaest različitih hibrida kukuruza koji su posijani na pet pokusnih gospodarstava koja su sudjelovala u projektu. Metode uzgoja testirane su i prilagođene. Analizirani su podaci nakon berbe, uključujući prinos po hektaru, čistoću ostataka, prinose specifične za hibride i varijacije prinosa među farmama. Za svaki hibrid procijenjena su toplinska svojstva, sadržaj pepela, energetska vrijednost i druga svojstva oklaska kukuruza. Partneri su također istražili druge potencijalne moguće upotrebe ovih ostataka.
Za farme sudionice koje nisu mogle transformirati ostatke kukuruza na licu mjesta, razvijen je teoretski logistički plan za transport materijala od polja do potrošača. Time je osigurana stalna opskrba obnovljivim izvorima energije, nusproizvodima, otpadom, ostacima i ostalim neprehrambenim sirovinama za potrebe biogospodarstava. Projekt je prenio znanja o berbi i spremanju i oklasaka kukuruza i njihovoj potencijalnoj upotrebi na više od osamdeset poljoprivrednih gospodarstava.
Ona su bila zainteresirana isprobati novu metodu i povećati svoje prihode kroz veću energetsku samodostatnost. To bi također moglo pridonijeti smanjenju korištenja fosilnih goriva i smanjenju negativnih učinaka emisije stakleničkih plinova. Projekt je svakako pokazao ekonomske i ekološke prednosti usvajanja rješenja za obnovljivu energiju te sposobnost poljoprivrednih poduzeća su da napreduju i budu otpornija u svijetu koji se mijenja.