Ovisno o izvoru podataka, načinu i cilju uzgoja, podaci o ukupnim površinama u našoj zemlji veoma se razlikuju. U protekloj godini na otvorenom prostoru uzgajana je na 1.730 ha s prosječnim prinosom od 50 do 55 t/ha. Najveći dio (90%) uzgajan je za potrošnju u svježem stanju, dok je samo 10% (180 ha) uzgajano za preradu. U zatvorenom prostoru uzgaja se na cca 200 ha, isključivo za potrošnju u svježem stanju.
U polju rajčicu uzgajamo sadnjom prijesadnica ili izravnom sjetvom sjemena. Bez obzira na koji ju način uzgajamo, korovi su uvijek ograničavajući činitelji proizvodnje. Veći kod uzgoja izravnom sjetvom u polju. Zbog toga se i pristup suzbijanju korova unekoliko razlikuje.
Najvažniji činitelji koji određuju zaštitu
Najvažniji činitelji koji određuju suzbijanje korova u rajčici su način uzgoja, područje (uvjeti) uzgoja, vrijeme sadnje (sjet ve). Također cilj uzgoja, značajke kulture i sastav korovne flore. Najčešći i ekonomski najvažniji korovi u rajčici su: šćir, loboda, crna pomoćnica, limundžik, dvornici, tušt, konica i kužnjak od širokolisnih. Koštan i muhari od uskolisnih. Od svih navedenih posebno treba usmjeriti pažnju na crnu pomoćnicu. Ona pripada istoj porodici kao i rajčica pa ju i ono malo selektivnih herbicida zbog sličnosti s rajčicom slabo ili nikako suzbijaju.
Na malim površinama u vrtovima, za vlastite potrebe korove je moguće uspješno suzbijati višekratnim okopavanjem i plijevljenjem u kritičnom periodu zakorovljenosti. Na većim površinama, odnosno kad rajčicu uzgajamo za prodaju u svježem stanju i pogotovo kod uzgoja za preradu, redovito se koriste herbicidi.
Pregled herbicida i djelovanje
U tablici 1. dajemo pregled pripravaka koji imaju dozvolu za primjenu u rajčici. U tablici 2. relativnu osjetljivost najvažnijih širokolisnih korova na te herbicide. Valja uočiti da sva tri herbicida propuštaju ili slabije djeluju na neke od navedenih korova. Zato se uvijek primjenjuju u kombinaciji. Pripravci na osnovi metribuzina bolje djeluju na širokolisne korove dok oni na osnovi pendimetalina i napropamida djeluju i na trave. Stoga se primjenjuju u kombinaciji (metribuzin+pendimetalin) pred sadnju ili napropamid prije sadnje uz inkorporaciju te dodatno metribuzin pred sadnju na površinu.
Pripravci na osnovi metribuzina mogu se primijeniti i nakon nicanja. Odnosno kad se biljke prime nakon sadnje, dvokratno, ali u 3 do 5 puta nižoj dozaciji od one prikazane u tablici. U slučaju da izbjegnu korovne trave, njih je lako tijekom vegetacije suzbiti primjenom Selecta, Selecta super ili Agila 100 EC. Oni za tu namjenu imaju dozvolu u Hrvatskoj. Pri tome je važno voditi računa o karenci, odnosno o zadnjem roku primjene pred ubiranje plodova. Još da napomenemo iskustva iz nekih drugih zemalja značajnih proizvođača rajčice. U Italiji, primjerice, dozvolu za primjenu ima herbicid rimsulfuron. U nas je registrirano pet pripravaka na toj osnovi, ali za primjenu u kukuruzu i krumpiru.
Koristi se višekratno u kombinaciji s metribuzinom. Oba u smanjenim količinama vešekratno (dva do tri puta).
Ovim pristupom postižu se najbolji učinci, osobito na crnu pomoćnicu koja je redoviti pratitelj uzgoja rajčice. Višekratni pristup u smanjenim količinama ima prednost kod uzgoja izravnom sjetvom sjemena. Pristup zahtijeva mnogo znanja i iskustva.
Kombinaciju herbicida treba točno dozirati i povremeno primijeniti. Inače rezultat može izostati.