Supruga i ja živimo u braku od 1981. g. Supruga ima iz prvog braka djecu, a ja također iz prvog braka imam djecu. U zajedničkom braku imamo kćer koja živi s nama, u kući koju smo sagradili supruga i ja za vrijeme zajedničkog braka. Djeca iz ranijih brakova su dobila imovinu. Sastavili smo oporuku kod odvjetnika u prisustvu dvaju svjedoka te svu pokretnu i nepokretnu imovinu ostavili zajedničkoj kćeri. Treba li tu oporuku još ovjeriti kod javnog bilježnika, imaju li djeca iz ranijih brakova pravo na kuću iako smo je ostavili svojoj kćeri?
Oporuku ne treba ovjeravati kod javnog bilježnika jer bilježnik ovjerava Vaš potpis, tj. potvrđuje da ste Vi potpisali oporuku, javni bilježnik ne odgovara za sadržaj oporuke koju je sastavio odvjetnik. Djeca iz Vaših ranijih brakova mogu nakon Vaše smrti tražiti nužni dio koji predstavlja 1/2 zakonskog dijela. Dakle, djeca Vaše supruge mogu tražiti nužni dio iz imovine koja će postojati nakon njene smrti, a Vaša djeca mogu tražiti nužni dio iz imovine koja će ostati nakon Vaše smrti. U slučaju da
zatraže nužni dio, Vaša će zajednička kći trebati dokazati u parnici da su djeca iz ranijih brakova već za Vašeg života dobila vrijednost imovine koja predstavlja vrijednost nužnog dijela. Postoji mogućnost da nekretnine darujete kćeri, a da na nekretninama zadržite pravo doživotnog uživanja. U tom slučaju djeca iz ranijih brakova neće imati pravo na imovinu jer će imovina biti darovana za Vašeg života.