Šaljem list limuna koji je obolio. Pokušala sam dodavati bor, željezo, kalij, ali ništa ne pomaže. Prvi su listovi otpali i niknuli su novi, ali i oni su oboljeli. Što još mogu poduzeti?
Poslali ste nam list oboljelog limuna, ali za pravi bismo odgovor morali znati još pojedinosti kao: je li limun u loncu ili u slobodnom uzgoju u vrtu, na kojoj podlozi je cijepljen, koliko i čime ga zalijevate, koliko voćka ima godina, ima li u blizini nekakav izvor mogućeg onečišćenja, o kakvom tlu je riječ i sl. Iz poslanog uzorka ne možemo zaključiti da je riječ o nedostatku željeza pa stoga mislimo da nema potrebe za dodavanjem željeznih gnojiva. Isto je i s borom. Nekoliko je mogućih uzroka zbog kojih limun prorada:
– bolest korijenja – tu se malo može pomoći, jedino pokušati poboljšanom ishranom putem tla i preko lišća;
– pretjerano zalijevanje – zalijevanje treba svesti na razumnu mjeru jer previše vode u tlu može dovesti do zagušenja žila;
– strane kemikalije – blizina septičke jame, voda s većim količinama soli i sl., malo se može pomoći;
– virusne bolesti – malo se može učiniti.
Dakle, možete pokušati prskati voćku folijarnim gnojivima. Ako se voćka ne popravi, nabavite novi limun na otpornoj podlozi (Poncirus trifoliata), zasadite ga na drugo mjesto ili, ako se radi o lončanici, u drugi lonac. Pazite da limun pretjerano ne zalijevate, osobito ne tik uz samo deblo, da ga zalijevate kvalitetnom vodom, te da nije zasađen u blizini septičke jame.
Ivo Kirigjija, dipl. ing.