Mnogo se govori o ljekovitosti čaja od šipka. Budući da imam mogućnosti nabrati šipak, zanima me kako se šipak priprema za kuhanje čaja i za što se preporučuje ljekovitost čaja od šipka.
Plodovi divlje ruže, tzv. šipci, dozrijevaju u rujnu i listopadu. Za čaj se beru zreli, čvrsti plodovi lijepe crvene boje jer tada sadrže najviše C vitamina. Očiste se od ostatka cvijeta, tj. čaške koja se nalazi na vrhu ploda i suše cijeli ili prerezani po dužini na temperaturi od 35-40 oC. Iz uzdružno prerezanogt ploda uklone se prije sušenja čvrste sjemenke (to su ustvari plodići) i dlačice.
Šipkovo usplođe je slatkastokiselog okusa i aromatičnog voćnog mirisa. u njemu se nalazi oko 1% askorbinske kiseline (C vitamin), organske kiseline, jabučne i limunske, 10-14% invertnog šećera, do 25% saharoze, karotinoidi likopin i ksantofil, trijeslovine, pektini, flavonoidi i antocijani. Od usplođa se izrađivao sirup koji se davao djeci i trudnicama kao blago sredstvo za poboljšavanje probave i vitaminski napitak kod povišene tjelesne temperature. Za laksativni i diuretički učinak zaslužne su voćne kiseline i pektini. Šipak se najčešće koristi za čaj.