Imam obrt za uređenje krajolika, proizvodnju voća, povrća, cvijeća i sadnog materijala, te sam dobio odobrenje Ministarstva poljoprivrede za prodaju voća i povrća, pa me zanima dali ja trebam biti posebno upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava za poticaj ili sam već automatski upisan. Nemam poljoprivrednu školu, a imam iskustvo više od tri godine, ali nemam dokaz za to. Mogu li svejedno dobit poticaj? Predao bih zahtjev za kupnju zemlje (jer je nemam, koristim zakupljenu), plastenik, natapanje i novu mehanizaciju za proizvodnju cvijeća. Mogu li i na koji način ostvariti bilo koji od navedenih poticaja?
Da biste mogli podnijeti zahtjev za dodjelu državnih potpora potrebno je da podnesete zahtjev za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstva. (NN br. 76/11.) koji vodi Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva RH, time da je sam postupak upisa u Upisnik u nadležnosti Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Za upis u Upisnik uvjet je posjedovanje poljoprivrednih resursa (poljoprivrednog zemljišta i/ili stoke) i obavljanje poljoprivredne djelatnosti koja obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti. Upisnik je obavezan za ona poljoprivredna gospodarstva koja podnose zahtjev za državnu potporu, za poljoprivredna gospodarstva koja prema posebnim propisima moraju biti upisana u upisnike, registre ili evidencije što ih vodi Ministarstvo poljoprivrede ili ustanove u poljoprivredi, te za OPG koja na tržištu prodaju vlastite poljoprivredne proizvode. Posjed i/ili vlasništvo navedenih resursa tj. poljoprivrednog zemljišta dokazuje se izvatkom iz zemljišnih knjiga, izvatkom iz katastra, ugovorom o zakupu, dugogodišnjem zakupu, prodaji, plodouživanju, služnosti šumskog zemljišta ili darovanju, pravomoćnom sudskom odlukom ili pravomoćnim rješenjem nadležnog tijela. Također vas radi korištenja potpora s područja poljoprivrede upućujemo da se obratite kako Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva (www.mps.hr), tako i Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (www.apprrr.hr) koja sukcesivno objavljuje javne natječaje za dodjelu bespovratnih potpora kao iz sredstava Državnog proračuna RH, tako i iz fondova Europske unije.

Alan VAJDA, mag.iur.

Prethodni članakKako izbrisati hipoteku?
Sljedeći članakKako isporučiti pivo?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.