Posjedujem parcelu koja se vodi na susjedova oca, koji je umro prije deset godina, a susjed je ne želi prepisati na sebe. Vlasnici te parcele su bili moji djedovi, i ja je uživam oduvijek. Zanima me kako mogu uknjižiti u gruntovnici tu parcelu na svoje ime po mogućnosti što kraćim putem bez financijskog ulaganja? Poslije akcije Oluja obnovljena mi je obiteljska kuća, za što imam svu dokumentaciju, ali kuća nije upisana u zemljišnim knjigama. Kako mogu riješiti tu situaciju?
Može se kod nadležnog općinskog suda pokrenuti i provesti zemljišno knjižni ispravni postupak ili možete tužiti osobu koja je upisana u zemljišne knjige kao vlasnik, odnosno možete tužiti njegove nasljednike. Radi se o dva različita postupka kojima se u konačnici postiže isti cilj – upis stvarnog vlasnika u zemljišne knjige. Tijekom tih postupaka sud obično određuje očevid na licu mjesta s mjernikom radi identifikacije nekretnine (kako ne bi došlo do prijenosa pogrešne nekretnine). Predujam za izlazak suda s mjernikom se kreće između 1.000,00 i 2.000,00 kn, ovisno o udaljenosti i broju nekretnina. Ako osoba, odnosno nasljednici osobe koja je upisana u zemljišne knjige priznaju tužbu, tada nema potrebe da sud izlazi na očevid. Sve ovisi o dokazima koje ćete predočiti sudu kako bi se sud uvjerio u istinitost vaših navoda. Niti jedan postupak koji se pokreće za sređivanje zemljišnih knjiga ne može biti bez ikakvih troškova, ali ako dobro pripremite sam zahtjev troškovi se mogu svesti na minimum. Svaki odvjetnik kojem se obratite može vam prema vrijednosti nekretnine sačiniti okvirni izračun troškova, a o visini troška za izlazak suda s mjernikom na lice mjesta radi identifikacije nekretnine odluku donosi sud u toku postupka. Kuća se može upisati u zemljišne knjige tek kada ishodite uporabnu dozvolu, odnosno ako ste pokrenuli postupak legalizacije na temelju dokumenata koje ste ishodili u tom postupku. Uporabnu dozvolu izdaje Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo u Sisku za područje Topuskog gdje će vam dati sve potrebne informacije.

D.S., dipl.iur.

Prethodni članakKoje vrste biljaka uzgajati na otoku?
Sljedeći članakProdaja jaja na tržnici
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.