U fazi sam otvaranja OPG-a (već imam voćnjak) i zanima me paulovnija. Imam oko 200 sadnica koje sam uzgojio. Nisam dobio konkretan odgovor gdje saditi (navodno se ne smije saditi u šumi, pa bi ih posadio na livadi), a kasnije uzgojiti i prodavati sadnice, a da to bude u skladu s propisima i zakonima? Predavač na jednom seminaru rekao je da se paulovnija može tretirati kao ukrasno bilje, može li se tako upisati u registar mog budućeg OPG-a ili kako drugačije?
Prema Zakonu o šumama, Pravilniku o uređivanju šuma, Popisu šumskih svojti i Zakonu o šumskom reprodukcijskom materijalu vrste i hibride iz roda Paulownia ne smijete saditi u šumi ili na šumskom zemljištu. Prema mišljenju Ministarstva poljoprivrede od 16. veljače ove godine vrste i hibride iz roda Paulownia ne smijete saditi niti na poljoprivrednom zemljištu, dakle ni na livadi. Proizvođači sadnog materijala koji žele staviti na tržište sadni materijal paulownia moraju biti upisani u Fitoupisnik. Ako se radi o uvozu sadnog materijala isto je potreban upis u Fitoupisnik. Mišljenje Ministarstva poljoprivrede je da unos ove strane vrste za intenzivnu proizvodnju predstavlja rizik koji se u ovim trenucima ne može procijeniti. Sadnjom paulovnije degradira se poljoprivredno zemljište. Degradacija je zabranjena Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Jedina ukrasna vrsta koja se nalazi u Hrvatskoj iz ovog roda je Paulownia tomentosa (Thunb. ex Murray) Steud. Ona se nalazi zasađena kao ukrasna vrsta u našim parkovima i okućnicama. Ona nije pogodna za uzgoj tehničkog drveta i ne koristi se za to. Da li Ministarstvo poljoprivrede tretira ovu vrstu kao ukrasno bilje, kao i ostale informacije u upisu u Fitoupisnik, možete dobiti u Službi za biljno zdravstvo Ministarstva poljoprivrede.

Ivica KOVAČEVIĆ, dipl.ing.šum.

Prethodni članakKako riješti problem octikavosti voćnih masulja?
Sljedeći članakMiješanje tinkture sikavice i bijelog gloga
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.