Na traženje mnogih pretplatnika da ponovno objavljujemo radove i sjetvu povrća po mjesecima odgovara naš stalni suradnik dipl.ing.Ivan Gašpar.
Mnoge vrste povrća proizvode se iz uzgojenih prijesadnica. U ovo doba godine njihov uzgoj uglavnom se obavlja u zaštičenu prostoru, pretežito u toplim lijehama – klijalištima. Tamo se biljke nalaze do određenog stadija rasta i razvitka. Nakon čega se presađuju na stalno mjesto proizvodnje. Ako se prijesadnice uzgajaju na otvorenu prostoru. Tada se tlo mora što bolje pripremiti, kako bi prijesadnicama osiguralo i dobro zdravstveno stanje. Misleći pritom na gljivične bolesti, štetnike i korove koji prijete prijesadnicama iz tla. Ako se navedeni nametnici tla ne suzbiju u pripremi gredica za sjetvu ili sadnju povrća vrlo lako mogu nastati veliki problemi. To dovodi u opasnost cijele planirane proizvodnje povrća.
Što daje raniji uzgoj prijesadnica ?
Prije svega raniji početak vegetacije, ponekad i 40-60 dana. Potom raniju berbu povrća, dulje razdoblje berbe kod mnogih vrsta i kultivara. Veliku uštedu sjemena, koje je zbog visoke kakvoće i pouzdanosti dosta skuplje pa je manja količina sjemena pri sjetvi kompenzirana višom cijenom sjemena. Pri uzgoju prijesadnica valja znati odrediti pravi vegetacijski prostor. U punoj gustoći ni jedna biljka ne može doseći svoj puni razvitak, a nama je cilj da svaka iznikla biljka povrća dade prijesadnicu pune kakvoće. Kako mnoge godine do sada tako i ovaj put na početku ove godine želimo podsjetiti naše marljive proizvođače povrća što im je moguće sijati ili saditi u ovom mjesecu u oba naša klimatska područja.