Lavanda je jedna od najpoznatijih aromatičnih i ljekovitih biljaka. Kod nas je tradicionalno najviše raširena na otoku Hvaru. Zadnjih se godina uzgoj lavande u značajnoj mjeri proširio i po područjima kontinentalne Hrvatske, pa već imamo i prave plantažne nasade lavande.
Najčešće je riječ o uzgoju lavande budrovke (Lavandula hybrida) ili tzv. lavandina. U literaturi kod nas se često može pročitati da je lavanda otporna na bolesti i štetnike, što nije točno. Oni koji uzgajaju lavandu odmah su se suočili i s pojavom bolesti. Od kojih su, prema našim zapažanjima, kod nas najčešće sljedeće: pjegavost lišća (Septoria lavandulae) i trulež korijena (Phytophthora nicotianae var. parasitica)
Pjegavost lišća lavande
Na lišću lavande se tijekom cijele vegetacije od početka proljeća pa sve do kraja ljeta javljaju okruglaste pjege, sivo-bijele boje, okružene prstenom ljubičaste boje. Pjege u slučaju jače zaraze zahvaćaju veću površinu lista i mogu uzrokovati sušenje ili nekrozu lišća. Bolest prezimljuje na otpalom i starom lišću lavande i izvor je širenja zaraze u idućoj vegetaciji. Kod nas nema registriranih fungicida za ovu bolest. Prema iskustvima iz svijeta, uspješno se suzbija fungicidima, kao što su preparati: Bavistin KS, Zino KS i Signum.
Trulež korijena lavande
Ovo je najvažnija, ali i najopasnija bolest lavande. Raširena je svagdje gdje se uzgaja lavanda. Bilo kao aromatična biljka, bilo dekorativna ili ukrasna vrsta. Bolest se uočava simptomima venuća biljaka za vrijeme najtoplijih ljetnih dana, a zatim i njihovim sušenjem, koje se javlja zbog truleži i propadanja korijena. Bolest se osobito širi u rasadnicima lavande.
Pseudogljiva, uzročnik bolesti, živi u tlu ili supstratima za uzgoj i tako biljku zarazi preko korijena, pa se glavni simptomi najbolje i najsigurnije prepoznaju na presjeku korijena, i to u vidu posmeđenja ili truleži. Suzbijanje se provodi samo preventivno tretiranjem korijena fungicidima Metaxyl MZ 72 WP, Ridomil MZ 72 WP, Galben M WP, Aliette flash WG, Topic WP i dr., kao i iznošenjem zaraženih biljka iz nasada. Osim ovih bolesti, na lavandi se javlja i sušenje stabljike lavande (Phomopsis lavandulae).
Sušenje stabljike lavande
Tipični simptomi ove bolesti uočavaju se na stabljikama u vidu smeđe-sivih do crnih pjega, a zbog jačeg napada bolesti stabljike počinju venuti i sušiti se. Na napadnutim dijelovima stabljike primjećuju se crna plodna tijela ili piknidi gljive u kojima se stvaraju spore koje šire zarazu. Bolest se u nekim područjima uzgoja lavande u svijetu navodi kao najznačajnija i najčešća.
Uzročnik ove bolesti navodi se još i pod nazivom Phoma lavandulae. Suzbijanje se, prema iskustvima iz svijeta, provodi preventivno, i to iznošenjem zaraženih biljaka iz nasada i tretiranjem nekim fungicidima na bazi strobulurina (npr. preparati Amistar SC i dr.). Od virusnih bolesti na lavandi spominje se viroza, koju uzrokuje tzv. Alfa mozaik virus. Simptomi bolesti su žućenje lišća i kržljavost biljaka. Virus se prenosi lisnim ušima, ali i agrotehničkim radnjama prilikom obrade lavande. Suzbijanje ove bolesti provodi se indirektno korištenjem insekticida protiv lisnih ušiju kao prenositelja virusa.