Rod ciklama (Cyclamen) pripada porodici jaglačevki (Primulaceae), a broji više od 20 vrsta. Svima im je zajedničko da u tlu razvijaju gomolj. Sredinom kolovoza u šumama našeg kontinentalnog pojasa zamirišu ciklame (Cyclamen purpurascens): ružičasto purpurni cvjetovi slatkastog mirisa cvatu od sredine ljeta do duboko u jesen. Vrsta (Cyclamen hederifolium) samonikla je pak u šumskim područjima, između grmlja i u stjenovitim područjima Mediterana. Cvate krajem ljeta i u jesen, listovi ostaju preko zime, a prije ljeta kad dozrijeva sjeme, nestaju.

U vrtnim centrima pak jesen najavljuju sobne ciklame (Cyclamen persicum). Premda su nekad bile uobičajene kao sobne biljke, novi kultivari dobro podnose jesenje temperature na otvorenom. Na verandama i hladnim stubištima mogu i prezimjeti. U uvjetima suvremenih interijera, uz visoke temperature i suhi zrak, brzo ocvatu.

Mogu podnijeti i do -5 °C

Vrsta Cyclamen persicum (perzijske ciklame) je mala i kompaktna lončanica. Može se koristiti za dekoraciju ulaznih prostora, balkona, terasa, prozorskih dasaka i žardinjera tijekom jeseni. Premda se radi o vrsti koja potječe iz mediteranskog područja i odgovaraju im temperature u rasponu od 5 do 21 ⁰C tijekom jesensko zimskog razdoblja, noviji kultivari nastali križanjima s drugim vrstama mogu podnijeti i temperature do -5 ⁰C. Uz odgovarajuću njegu, ciklame je moguće održati i za naredne sezone cvatnje.

Nažalost, nisu potpuno otporne na mraz što im ograničava upotrebu kao vrtne biljke u područjima s teškim zimama. Srećom, za to se mogu koristiti vrste poput Cyclamen coum i Cyclamen hederifolium.

Cvjetovi privlačnih boja, atraktivni listovi i cvatnja tijekom jesensko-zimskog razdoblja, kao i brojni kultivari različitih veličina rasta (Micro, Mini, Midi, Maxi, Magnum) i cvjetova čini ih vrlo popularnima. Prilikom kupnje preporučljivo je birati biljke sa što više neotvorenih pupoljaka kako bi biljka što dulje cvala kod korisnika.

U vrijeme cvatnje potrebno je ciklamu držati na svjetlom mjestu, ali zaštićenu od izravnog sunca, održavati supstrat vlažnim, ali nikako premokrim kako ne bi došlo do truljenja korijenja i gomolja. Kad ocvatu svi cvjetovi, listovi počnu žutjeti i propadati. To je znak da počinje razdoblje mirovanja. Potrebno je ukloniti svo odumrlo lišće, gomolj se može izvaditi i posaditi u novi supstrat. Sadi se na način da najmanje jedna trećina gomolja bude iznad njegove površine. Poželjno je da biljke budu u sjeni na hladnijem mjestu. U tom razdoblju nije potrebno zalijevanje niti prihranjivanje.

ciklame
Noviji kultivari ciklama zimi mogu podnijeti i do -5 Celzijevih stupnjeva

ciklame
Ciklame cvatu u prirodi do duboko u jesen

Uobičajeni problemi

Listovi postaju žuti: kao što je prethodno spomenuto, lišće će požutjeti nakon sezone cvatnje. Postoji i mogućnost da biljka ima previše izravne sunčeve svjetlosti, da je vlaga zraka preniska ili biljka nedovoljno zalijevana. Kratak životni vijek cvjetova: može biti posljedica suhih i toplih uvjeta ili nedostatka vode.

Listovi su mekani i viseći, a biljka meka u sredini: uzrokovano prekomjernim zalijevanjem. Pod hitno treba izliti višak vode iz tanjurića ili dekorativne posude. Biljku tada treba pokušati spasiti tako da se pusti da se supstrat prosuši te nastaviti s umjerenim zalijevanjem.

Njega ciklame

Temperatura: idealne su niske temperature 10 – 18 °C, pa je potrebna hladna soba bez centralnog grijanja, hladna i svjetla veranda ili stubište.

Svjetlo: kad ciklama cvate, potrebno je dosta svjetla, ali bez izravne sunčeve svjetlosti.

Zalijevanje: zalijeva se kad supstrat postane gotovo suh na dodir. Dobra metoda za zalijevanje je da se posuda za biljke stavi u mlaku vodu i omogući supstratu i biljci da upije što je više moguće. Zatim da se ocijedi prije nego što ju se stavi u ukrasnu posudu.

Za uzgoj ciklama potreban je bogat, ocjediti supstrat za lončanice koji zadržava vodu, ali ju i dobro odvodi.

Gnojivo: razrijeđeno tekuće gnojivo može se koristiti jednom svaka 2 tjedna dok je biljka u vegetaciji.

Ponovno sađenje: nakon cvatnje odrežu se ocvali cvjetovi, žuti i suhi listovi, a gomolj presadi tako da barem jedna trećina gomolja bude iznad površine supstrata.

 class=