Cikorija ima još jedno pučko ime koje su joj najvjerojatnije dali trezvenjaci i pobornici zdravog života – vodopija. Na mjestima gdje raste tvori, uz lan, prekrasne modre livade i mjesta koja se talasaju poput mora.
Zamjena za kavu
Od davnina su je koristili stari Egipćani za jelo i kao začin zbog gorkih listova. U Europi se i danas uzgaja u velikom broju zbog ljekovitog korijena i zamjene za kavu. Osobito ju je volio preporučivati Sebastian Kneipp. On je tvorac poznatog načina liječenja vodom i nadasve poznate Kneippove kavovine koja se dobiva od prženog korijena vodopije.
Za vrijeme drugog svjetskog rata osobito su je pili Belgijci, Nizozemci i sjeverni narodi, jer je biljka otporna na hladnoću i raste u tim krajevima. Vrijedno je istaći da je omiljena salata radič proizašao iz vodopije i da gorki okus salate daju obje biljke. Vjerojatno ste barem jednom u životu kušali vrhunski specijalitet: salatu od radiča s ploškama kuhanog krumpira i bučinim uljem.
Korisna za sniženje šećera
Izuzmemo li njenu hranjivu i kulinarsku vrijednost, ljekovita vrijednost je značajnija. Osobito je korisna za ublažavanje jetrenih tegoba i smanjenje šećera u krvi što je jako bitno za dijabetičare i za one koji imaju bolesnu jetru. Tvar kojom je vodopija bogata, a nalazi se u korijenu je inulin. Njegovo djelovanje je povoljno na sniženje šećera u krvi. Stoga se dijabetičarima kao dobar napitak savjetuje kavovina od cikorije. Pretpostavlja se da su ju pili još antički narodi. Dok sam bio dijete volio sam bijelu kavu od cikorije sladeći se medom na kruhu.
Najljekovitiji njen dio je korijen koji sadrži inulin. Također su ljekoviti i listovi koji sadrže gorke tvari koje potiču rad jetre i otvaraju tek. Odlično se miješa s lišćem od maslačka i služi za miješane salate kojima daje pikantan, osvježavajući okus. List se rijetko koristi u ljekovite svrhe, jer je znatno ljekovitiji korijen i u puku se jedino on primjenjuje. Vodopija je jedna od najomiljenijih ljekovitih biljaka.
Najčešće se koristi kao dopuna za liječenje virusne bolesti jetre – hepatitisa, žutice, pospješuje probavu, uklanja bolove u trbuhu i pomaže kao dopuna u liječenju bubrega i mjehura.
Čaj za olakšanje pri nastajanju žučnih kamenaca
Žučovode čisti čaj koji se priprema od žlice korijena vodopije, žlice korijena maslačka i po žličicu trave ive i metvice paprene, nane. Prelijemo s pola litre vode i poklopljeno ostavimo odstajati preko noći. Ujutro ocijedimo i zasladimo medom od kestena. Pijemo tri šalice na dan prije jela.
Čaj za čišćenje organizma od štetnih tvari
Za čišćenje organizma od otrova i poticanje rada jetre i bubrega, a osobito za obnavljane organizma izvrstan je čaj od lista vodopije. Žličicu lista prelijemo s 2, 5 dl kipuće vode i ostavimo odstajati 10 minuta. Nakon toga procijedimo i zasladimo medom od kestena ili livadnim medom. Pijemo po šalicu dva puta na dan, ujutro natašte i navečer prije spavanja. Pijemo najmanje 2 do 3 dana. Budući da tvari iz vodopije povećavaju količinu izlučene mokraće, moramo nadoknađivati kalij koji se tim putem pojačano izlučuje iz organizma. Najbolje kalijeve biljke su banane i sve korjenasto i gomoljasto povrće te jabuke.
Tinktura od vodopije
Šaku lišća i sitno naribanog korijena vodopije stavimo u bocu širokog grla, za zimnicu, i prelijemo litrom konjaka ili 60 % – tnog alkohola i ostavimo na suncu 6 – 8 tjedana uz povremeno miješanje. Nakon tog procijedimo i spremimo na tamno i hladno mjesto po mogućnosti u tamnu bocu. Pijemo li svaki dan po 20 do 30 kapi u vodi po rakijsku čašicu, ojačat ćemo rad jetre i pomoći radu probavnog sustava. Ujedno otvara tek. Zlobnici često kažu kako može pomoći jetri, ako sadrži alkohol. Količina alkohola je toliko mala da ne može naškoditi ni jetri ni organizmu općenito.
Čaj za olakšanje kod žučnih kamenaca
Kod napada žučnih kamenaca ili otečene i bolne jetre odlično pomaže, do liječničke pomoći, čaj od lišća vodopije uz dodatak stolisnika i matičnjaka. Od svake biljke uzmemo po žličicu i dobro promiješamo. Tako dobivenu mješavinu prelijemo s 2, 5 dl kipuće vode i ostavimo odstajati l5 minuta. Nakon toga procijedimo i pijemo po šalicu dva puta na dan. Ne sladimo čaj. Ako je okus previše gorak, možete dodati malo paprene metvice ili komorač.
Čaj za smirenje i opuštanje
Napetost i razdražljivost te često noćno buđenje i površan san izvrsno ublažava čaj od lista vodopije kojem se doda po žličica metvice paprene i matičnjaka. Prelijemo s 3/4 l vrele vode i ostavimo odstajati 15 minuta. Nakon toga ocijedimo i zasladimo medom od lipe ili bagrema. Pijemo dulje vrijeme po šalicu sat prije spavanja.
Neki sjeverni narodi vjeruju da vodopija ima afrodizijačko djelovanje. Možda ima na posredan način smanjujući razinu šećera u krvi. No to nikad nije dokazana pretpostavka.
Izvor: Gospodarski kalendar