Gotovo pedesetak predstavnika poljoprivrednih proizvođača, turističkih zajednica, udruga, poduzetnika i javne vlasti sa šireg zaprešićkog područja sudjelovalo je na interaktivnoj radionici u organizaciji LAG-a SAVA održanoj prošli mjesec u Hruševcu Kupljenskom.

U ruralnoj kući za odmor, Casa Cielo, održana je interaktivna radionica pod nazivom ”LAGani iskorak u novo” s ciljem promocije ruralnog turizma te umrežavanja lokalnih dionika. Okupljene su pozdravile inicijatorica projekta Lada Radin te voditeljica LAG-a Maja Čičko. Nakon toga održano je predavanje na temu ”Kako (i zašto) brendiramo destinaciju” održala Iva Ušćumlić iz Destilerije dobrih ideja.

OGLAS

Prisutnima je pojasnila koncept brendiranja destinacije, na što i kako obratiti pažnju te kako na temelju dobre priče, emocije, doživljaja i društva stvoriti prepoznatljivu destinaciju zanimljivu turistima. Druženje je nastavljeno na prostranoj terasi uz zamamne mirise koji su se širili iz Big Green Egg roštilja. Fantastičnu hranu su spremali chefovi Dalibor Karlović i Martin Žiljak iz tvrtke 5senses.

Lokalne namirnice i ugodno druženje

Namirnice lokalnih proizvođača, sireve i mliječne proizvode OPG-a Jurkas, batate OPG-a Golubić Mirjana, bučino ulje, sjemenke i med OPG-a Šinko, svježe i ukiseljeno povrće OPG-a Krešimir Tomašec, bukovače OPG-a Tihomir Tucman te mesne delicije OPG-a Obrubić, Bermesa i Vugrinca, chefovi su spremili na moderan i drugačiji način te je osmišljeno i degustirano 6 slijedova. Krema batata s ukiseljenim bukovačama, pileća pašteta na kukuruznom kruhu s jalapeno papričicama i krema od skute s pečenom pancetom bile su uvertira za nekoliko toplih zalogaja. Pečeni škripavac s cvijetom soli i bučinim uljem, pečeni špek s medom i paprom, krema od patlidžana s pečenom kobasicom te marinirani ramsteci zadovoljili su i najzahtjevnija nepca.

Lokalni vinari predstavili su se sa svojim najboljim vinima. OPG Đurinski predstavio je svoj traminac, izbornu berbu bobica i graševinu. Iz podruma Vinarije Vugec stigli su muškat žuti te vrhunski chardonnay. Vinarija Žnidarić predstavila se s tri vrste vrhunskih vina graševinom, sauvignon blancom, dobitnikom nagrade Franjo Lebar te cabernet sauvignonom. Vrlo ugodno i zanimljivo druženje završeno je kvizom znanja koji je spremila lovkinja Morana Zibar. Pobjednik kviza je, osim vječne slave, nagrađen i prigodnom nagradom. Događanje je organizirano uz donacije Zagrebačke županije, Strojoprometa, Bermesa, OPG-a Šinko te Pepper ateliera. Vjerujemo da je ovo samo prvi u nizu sličnih druženja radi umrežavanja, povezivanja i stvaranje zajedničke vizije razvoja ruralnog turizma. On se temelji na vrhunskim lokalnim proizvodima i pričama.

Foto: Emilija Lasić (Pepper atelier)

Prethodni članakOdržan izbor za najuzorniju hrvatsku seosku ženu
Sljedeći članakKako Iločki podrumi koriste bespilotne letjelice za analizu i obnovu vinograda?
Maja Čičko, mag.ing.agr.
Maja Čičko završila je preddiplomski studij naftnog rudarstva koji je nadogradila diplomskim studijem Ekološke poljoprivrede i agroturizma. Radila je u Ministarstvu poljoprivrede, a u LAG-u je zaposlena kao voditeljica od 2016. godine i u tom razdoblju dodatno se obrazovala u segmentu pripreme i provedbe EU projekata te javne nabave, a osposobljena je i kao računalni operater. Radi na pripremi i provedbi EU projekata gdje je voditeljica na projektu Job College SAVA, kao i na Projektu Mjere 19 financirane iz Programa ruralnog razvoja. Osmišljava, piše i prijavljuje projekte od važnosti za ruralni razvoj, ne samo za vlastitu organizaciju, već i za organizacije s područja LAG-a kojima je potrebna tehnička i savjetodavna pomoć prilikom realizacije projekata. Unutar projekata edukacija financiranih iz nacionalnih sredstava, provodila je brojne radionice i predavanja koja su mahom bila orijentirana na razvoj ruralnog područja putem poljoprivredne proizvodnje, ruralnog turizma kao i revitalizaciju ruralnog prostora na način da se aktiviraju mlade osobe koje bi naslijedile staračke OPG-ove (pomlađivanje OPG-a). U LAG-u je izradila lokalne razvojne strategije na temelju koje LAG provodi vlastite natječaje pri čemu je provodila brojna detaljna istraživanja i participativne sastanke. Unutar provedbe Mjere 19 radila je kao evaluator Projekata. Prije zaposlenja u LAG-u nekolicinu godina samostalno je pisala i vodila blog, a radila je i kao urednica i voditeljica na lokalnoj televiziji.