Vlasnica sam okućnice koju obrađujem za svoje potrebe, u mirovini sam. Da li će mi smanjiti mirovinu zato što imam to zemljište? Uz tu okućnicu se nalazi kuća za koju imam građevinsku dozvolu, ali smo kasnije sagradili garažu bez građevinske dozvole. Trebam li za tu garažu pokrenuti postupak legalizacije i koliko ću to platiti?
Prema postojećim propisima mirovina vam se neće smanjiti, a da li će nekim novim propisima vlasništvo na zemljištu utjecati na smanjenje mirovine sada ne mogu znati. Garažu trebate legalizirati. Obratite se ovlaštenom arhitektu koji će vas uputiti u cijeli postupak i koji vas može upoznati s visinom troškova za legalizaciju. Troškovi ovise o nizu parametara vezanih uz nekretninu koja se legalizira.

Daniela SUKALIĆ, dipl.iur.

Prethodni članakMinistar prof.dr.sc. Davor Romić prisustvovao početku provedbe Projekta razminiranja i pretraživanja poljoprivrednih površina u Ličko-senjskoj županij
Sljedeći članakOrah pravi smetnje na posjedu
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.