Skladištim autohtone, odabrane i zdrave jabuke iz vlastita uzgoja, koje ne tretiram kemijskim sredstvima (poslije orezivanja jedino prskam Cuprablauom). Slažem ih u drvene sanduke, ali iza berbe i skladištenja jabuka (sanduk na sanduk), za kratko vrijeme se počinju kvariti (trule) i tamne. Skladištim u hladnoj i svjetloj prostoriji gdje je zimi temperatura oko 1-2oC, ponekad i ispod nule. Što bih trebao učiniti da se navedeno više ne ponovi? Također me zanima jesu li zrele jabuke dobre za proizvodnju rakije?
Prema onome što ste napisali, izgleda da je s uvjetima čuvanja uglavnom sve u redu, jedino bi u prostoriji u kojoj čuvate plodove trebalo trebalo spriječiti dopiranje svjetla i pad temperature ispod 0° C. Problem kvarenja je očito izazvan gljivičnim bolestima, a osim regulacije temperature i osvjetljenja, potrebno je i osigurati što bolju ventilaciju prostorije. Problem mogu biti i drveni sanduci koji možda imaju pune stranice, pa slaganjem sanduka jedan na drugi sprječavate cirkulaciju zraka i stvarate pogodne uvjete za razvoj truleži. Zato preporučujem da za čuvanje uzmete plitke letvarice koje moraju biti čiste i suhe. Ako koristite rabljene letvarice, uzmite one koje su bile čuvane na suhom i koje nemaju ostatke voća, jer se gljivične bolesti lako prenose tim putem. Prostoriju prije unosa voća treba prebojati gašenim vapnom ili drugim prikladnim sredstvom za dezinfekciju, a voće ne bi smjelo biti u kontaktu s povrćem ili drugim namirnicama. Što se tiče vašeg drugog pitanja, odgovor je potvrdan. Zrele jabuke su prikladne za proizvodnju rakije. Dapače, plodovi moraju biti potpuno zreli, odnosno moraju imati potpuno formiran okus kako bi se postigla najbolja moguća kakvoća rakije.

prof. dr. sc. Tomislav JEMRIĆ

Prethodni članakOreo cheesecake
Sljedeći članakKako povećati sigurnost hrane tijekom uskrsnih blagdana?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.