U 2022. godini došlo je do skoka cijena mineralnih gnojiva, a poljoprivrednici su morali reagirati na povećanje cijena ili smanjenjem gnojenja mineralnim gnojivima, ili ulaganjem većih novčanih sredstava. Uostalom, postojao je i treći način, kako djelomično zamijeniti mineralna gnojiva ili ne povećati financijska ulaganja. Ta je varijanta bila uporaba bakterijskih gnojiva. Radi se uglavnom o bakterijama iz tla koje su sposobne vezati atmosferski dušik i učiniti fosfor dostupnim. Djeluju na istom principu kao i simbiotske bakterije na mahunarkama, samo što im nije potreban postrn/pokrovni usjev (npr. grašak, soja). I zašto ih koristiti i u 2024. godini, kad cijene mineralnih gnojiva padaju?

Glavni razlog zašto stalno koristiti ova bakterijska gnojiva je njihova svestranost, ušteda financijskih troškova, ali i podrška prevenciji protiv određenih vrsta bolesti. Kombinaciju ishrane i prevencije bolesti u jednom pripravku ispunjavaju proizvodi tvrtke AZOTER Trading s.r.o.. Proizvodi AZOTER® prisutni su na tržištu od devedesetih godina prošlog stoljeća, pa ih je moguće svrstati među pionire na ovom području. Glavni cilj bio je stvoriti kvalitetan proizvod koji ima za cilj povećati plodnost tla, poboljšati uvjete za rast usjeva i štedjeti financijske troškove. Glavni proizvodi sadrže asimbiotske bakterije koje vežu atmosferski dušik i čine fosfor dostupnim biljkama. Uz bakterije, proizvod sadrži i mikoparazitne gljivice, koje suzbijaju bolesti poput fuzarioze i bijele truleži.

Zajedno s bakterijama stvaraju svestrani proizvod (u jednoj aplikaciji riješena je i prihrana i prevencija) pod nazivom AZOTER® F ili AZOTER® SC, koji se može koristiti npr. za kukuruz, šećernu repu, uljanu repicu, ozimu pšenicu ili druge usjeve. Zahvaljujući primjeni ovih pripravaka moguće je uštedjeti ne samo na mineralnom dušiku, već i na fosfornom gnojivu ili nekim pripravcima za zaštitu od fuzarioze ili bijele truleži. Zato se isplati koristiti ova bakterijska gnojiva tvrtke AZOTER Trading s.r.o. i u 2024. godini, kada nam cijene gnojiva padaju.

Primjeri iz prakse

Kako ova bakterijska gnojiva djeluju u praksi? Primjer su pokusi na kukuruzu ili ozimoj uljanoj repici u zadnje dvije godine. Na temelju ovih dobivenih rezultata pilotnih dvogodišnjih ispitivanja, provedenih u Češkoj Republici, potvrđena je korist korištenih pripravaka AZOTER® F (kukuřuz), ili AZOTER® SC (uljana repica).

  1. Pokus sa pripravkom AZOTER® F na silažnom kukuruzu uz primjenu gnojnice

Cilj pokusa bio je provjeriti učinak proizvoda AZOTER® F u kombinaciji sa gnojnicom na povećanje uroda i bolju ishranu kukuruza tijekom vegetacije

Varijante pokusa: Kontrolna varijanta bila je 25 t/ha gnojnice, Varijanta 1. je bila 25 t/ha gnojnice + AZOTER® F. Pripravak je primijenjen u proljeće prije sjetve na tlo i potom inkorporiran. Doza primjene AZOTER® F iznosila je 10 l/ha

Korištenje pripravka AZOTER® F rezultiralo je povećanjem uroda za 3,22 t/ha silaže u 2022. godini.

Grafikon br. 1 Urod kukuruzne silaže uz korištenje pripravka AZOTER® F

2. Pokus s pripravkom AZOTER® SC na uljanoj repici uz korištenje digestata

Sljedeći pokus bio je provjeriti učinkovitost AZOTER® SCna uljanoj repici. Primarni cilj bio je smanjiti zarazu bijelom truleži i poboljšati nutritivni status usjeva.

Varijante pokusa: Kontrola: bez tretmana pripravkom AZOTER® SC. Varijanta 1: s pripravkom AZOTER® SC. Prije sjetve bio je primijenjen digestat u dozi od 18 t/ha. Pripravak je apliciran u tlo prije sjetve, a potom odmah inkorporirano u tlo. U prvoj godini razlika između netretirane i tretirane varijante bila je gotovo 1 t/ha, a u drugoj godini razlika je bila 0,7 t/ha u korist AZOTER® SC. Na temelju ovog dvogodišnjeg pokusa može se tvrditi da primjena pripravka AZOTER® SC ima značajan utjecaj na konačan urod navedene kulture, što je potvrđeno u obje godine.

Grafikon br. 2 Urod uljane repice

3. Pokus s pripravkom AZORHIZ® na soji

Pripravak AZORHIZ®, koji osim istog sastava kao i pripravak AZOTER® F, sadrži i simbiotičku bakteriju Rhizobium, koja ima za cilj pospješiti povećanju broja kvržičnih bakterija na mahunarkama. Ovaj pripravak primijenjen je na soju 2022. i 2023. godine. Cilj nije bio samo povećati urod soje, već i podržati kvržične bakterije. Rezultat obje godine je povećanje u prvoj godini za 0,3 t/ha, a u drugoj za 0,5 t/ha sjemena soje, a na korijenu biljaka pronađeno je više gomolja.

Grafikon br. 3 Urod sjemena soje

Brojni pokusi pokazali su da ispravna uporaba asimbiotskih bakterija dovodi do poboljšanja kako kvantitativnih, tako i kvalitativnih pokazatelja. Uz pomoć ovih sojeva bakterija mogu se djelomično zamijeniti i mineralna i organska gnojiva te ujedno poboljšati ishranu biljaka. Dodatkom mikoparazitnih gljivica moguće je i preventivno smanjiti pritisak bolesti (bijela trulež, fuzarioza) i time održati biljku u boljem zdravstvenom stanju, što utječe na konačni urod danog usjeva.

Više informacija i detaljniji opis pojedinih pokusa možete pronaći na web stranici (www.azoter.hr)

Kontrola (veći udio jako napadnutih stabljika biljaka) i Azoter SC + F (manji udio jako napadnutih i veći udio zdravih biljaka)

Prethodni članakMedonosno bilje povećava bioraznolikost i zadržava pčele
Sljedeći članakU Zadru održana 26. Međunarodna manifestacija maslinara i uljara Noćnjak 2024
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.