Sezona 2025. je pred nama i zadnji je tren da se pripremimo i na vrijeme odaberemo biljke u  kojima ćemo uživati cijelu sezonu, sve do kasne jeseni. Pri planiranju uređenja balkona, važno je uzeti u obzir klimatske uvjete i orijentaciju balkona ili terase kako bi odabrane biljke uspješno rasle i cvjetale.​

Trendovi 2025 godine, uređenja balkona naglašavaju održivost, jednostavnost i multifunkcionalnost prostora. Evo nekoliko ključnih smjernica za odabir cvijeća i dizajna balkona. Oni će i vama pomoći da dodate dašak svježine u vaš vrt:

OGLAS

1. Održivi i ekološki pristupi:

Šareno vrtlarstvo postaje popularno, potičući sadnju raznolikog cvijeća bez strogo definiranog rasporeda. To smanjuje potrebu za intenzivnim održavanjem i potiče bioraznolikost. ​

2. Vertikalni vrtovi i maksimalna iskoristivost prostora:

Za balkone s ograničenim prostorom, vertikalni vrtovi omogućuju maksimalno iskorištavanje prostora. Korištenjem visećih košara,  posuda na zidovima omogućuje se uzgoj začinskog bilja i povrća na dohvat ruke. Penjačice poput jasmina pružaju zaštitu privatnosti i estetsku dopunu vašoj terasi ili balkonu.

3. Kokedama aranžmani:

Kokedama, japanska tehnika uzgoja biljaka bez posuda, postaje trend u uređenju balkona, pružajući minimalistički i zen izgled. Ovi aranžmani su jednostavni za izradu i održavanje. ​

4. Multifunkcionalni prostori:

Balkoni se sve više koriste kao produžeci unutarnjeg prostora, kombinirajući biljke s udobnim namještajem kako bi se stvorila oaza za opuštanje i druženje. ​

Boje koje pretvaraju vašu balkon ili terasu u dizajnersku oazu

Pri odabiru biljaka, preporučuje se kombinirati trendovske jake i tamne  boje (crvenu , narančastu, ljubičastu, žutu, plavu, crnu…) s autohtonim vrstama prilagođenim lokalnoj klimi, čime se postiže estetski privlačan i održiv vrt. Velika preporuka je na dodatak začinskog i korisnog bilja poput kadulje, majčine dušice, smilja koji će svojim bojama upotpuniti naš izbor jakih boja.

Stilski odabir biljaka za savršen balkon, terasu

Biljke poput surfinije, pelargonije, zvončiće, cvatuće petunije, tulipani, ruže, zmajeva krila predviđaju se kao najpopularnije cvjetne vrste u 2025. godini, donoseći klasičnu ljepotu i šarm na balkone i nikada ne izlaze iz mode.  Za sjenovita mjesta, vrtlari nude nove sorte fuksija i begonija, dok su ove godine vrlo popularne i nove vrste mirisnih begonija i begonija s šarenim listovima, koje dodaju dodatnu boju i teksturu. Sve više postaju popularni i različiti tipovi zeljastih trajnica, poput lavande, koje su prilagodljive i pružaju dugo razdoblje cvjetanja. Osim toga, pojavile su se nove vrste ruža otporne na bolesti i grinje, što je izuzetno praktično za ljubitelje vrtlarenja.

U fokusu popularnosti ove godine su i dalije i kane, koje su posebno u trendu zbog svojih egzotičnih i dramatičnih cvjetova i boja. Uz njih se sve više kombiniraju i moderne sorte ruža, od kojih su i nove vrste ruža otporne na bolesti i grinje. Kale su također popularne u raznim bojama ali moramo znati da im treba sjenovit položaj i ne direktno sunce. Nemojmo zaboraviti božure jer oni ne izlaze iz mode, a poznato je da su simbol sretnog braka i često se koriste u svadbenim buketima.

Što je sve potrebno za realizaciju ideja na terasama, balkonima i vrtovima ?

1.Kvalitetne posude, žardinjere

Posude ili žardinjere moraju biti dovoljno velike i od kvalitetnih materijala poput terakote ili kamena. Ako koristimo plastične posude poželjno ih je izolirati slojem stiropora s unutarnje strane kako biljke ne bi patile od isušivanja supstrata.

2.Provjerene kvalitete supstrat i osnovno gnojivo

Supstrat poput Plantella Balkonie najpametniji je izbor jer sadrži 5 komponenti za uspješan ukrasni vrt. Poboljšava strukturu i aktivnost tla te povećava udio organske i mineralne tvari u zemlji te tako osigurava idealne uvjete za zdrav rast i razvoj biljaka. Biljke treba zalijevati manje od uobičajenog zbog sadržanog perlita. Sadrži  aktivatore cvatnje koji biljkama potiču razvoj većeg broja cvjetnih pupoljaka.

3. Kvalitetne sadnice

Sadnice moraju biti zdrave, uzgojene u optimalnim uvjetima.

4. Kvalitetna prehrana za cijelu sezonu

Prehrana biljaka je proces unošenja makro i mikroelemenata u tlo ili direktno na biljku (preko lista) kako bi se poboljšao njihov rast i razvoj. Prehrana je važna jer biljke tokom rasta troše hranjive elemente iz zemlje, koje treba nadoknaditi. Plantella Cvet i Plantella List idealna su tekuća gnojiva na bazi algi, vitamina i aktivatora cvatnje. Plantella List koristimo na početku kako potiče razvoj listne mase i razvoj više korijenskog djela i tako se formira više cvjetnih nastavaka. A poslije nastavimo sa Plantella Cvetom za bujno cvjetanje do kraja sezone. Plantella nudi i ciljana tekuća gnojiva za pelargonije, petunije, sulfinije i specijalna gnojiva u kristalnom obliku PLANTELLA KRISTAL i za druge razne vrste ukrasnog cvijeća, za ruže, rododendronie, azaleje, kamelije i za četinare.

5. Zaštita od bolesti i štetnika

Prilikom sadnje biljaka važno je ojačati korijen biljaka kako bi ostale što zdravije. Pojavu štetnika pratimo postavljanjem Bio Plantella žutih leptirića, a kad se lisne uši ili drugi štetnici pojave upotrijebimo najbolji prirodni insekticid na bazi dalmatinskog buhaća Bio Plantella Flora Keniatox Verde plus ili Bio Plantella  Thymi prirodni insekticid na bazi timijana i kleka. A pred bolestima zaštitimo sa prirodnim Bio Plantella Natur preparatom na osnovi poljske preslice za jačanje i vitalnost biljaka u vrijeme vegetacije.

6. Čist alat i rukavice

Savjetujte se s nama!!!

Milica Sekulić, bacc. ing.agr., stručna savjetnica za Plantellu,  Unichem Agro d.o.o.

092 194 16 94

Plantella.hr

Prethodni članakUzgojite rajčicu na balkonu
Sljedeći članakIsplaćeno više od 28 milijuna eura potpore za ekološki uzgoj
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.