Što je značenje imena? Kada se spomene ime “Yam”, nastaje mala zabuna. Ono što se spominje kao “Yam” u stvari su varijeteti slatkog krumpira. Pravi “Yam” je jestivi korijen pun škroba. Slatki krumpir je gladak, s kožom koja može varirati u boji, ovisno o varijetetu, od blijedo žute do intenzivno ružičaste i jarko narančaste. Boja mesa može biti od blijedo žute do ružičaste, crvene ili narančaste.

Uzgoj slatkog krumpira

Poljoprivrednik prije sadnje slatkog krumpira prvo treba odlučiti koji će varijetet uzgajati. Varijeteti se razlikuju po boji i tipu kože. Primjerice, popularni varijetet ima narančastu koru s narančastim mesom i proizvest će nekoliko izdanaka, ali to je srednje dozrijevajući slatki krumpir visokog prinosa. Narančasti/narančasti slatki krumpir najčešće je uzgajani varijetet, zauzima 70 % površine zasađene slatkim krumpirom u Hrvatskoj.

Kod odabira sjemenog materijala treba imati na umu za koju boju i čvrstoću mesa i kore se odlučujemo. Kad poljoprivrednik odabere varijetet slijedi sadnja prijesadnica. Uzgajaju se potkraj ožujka. Izraste zdrava i otporna sadnica, spremna za presađivanje u polje rano u svibnju. Najpraktičniji tip sadnje za većinu uzgajivača je “field bed” pokriven plastikom, iako se koriste i drugi načini, pr. staklenici itd.

Kod proizvodnje slatkog krumpira najvažniji je sastav tla, kako bi se izbjeglo prenošenje bolesti ili nametnika s prijašnjih kultura. Treba izabrati dobro drenirano, pjeskovito ilovasto tlo, koje za uzgoj slatkog krumpira nije korišteno najmanje tri godine. Općenito je poznato i prihvaćeno da će zemlja koja daje visok urod duhana dati i visok urod slatkog krumpira. Također, duboka i pjeskovita tla uvijek će dati slatki krumpir najbolje uobličen i dobrog izgleda.

Za proizvodnju visokih priroda slatkog krumpira mora se osigurati zemlja sa svim hranjivim svojstvima potrebima biljci. Nematode i zemlja šalju se na testiranje kako bi se odredila količina vapna, gnojiva i nematocida koji trebaju biti dodani zemlji. Nakon što je polje odabrano i zemlja pripremljena sve je spremno za sadnju.

U međuvremenu su sjemenke-korijeni pustili izdanke i spremni su za rezanje. Kod mladica koje se presađuju u polje najvažnije je da nemaju insekata, ali je važna i njihova veličina. Najbolje su biljke 10 cm duge, sa 8 ili više listova.

Presađivanje u polje treba početi čim biljke dozore a temperatura zemlje na 10 cm iznosi 18 °C tijekom 4 dana. Idealno vrijeme sadnje je od 1. do 15. svibnja, ali se saditi može i nakon 15. svibnja, i to rano dozrijevajuće kulture. Nakon sadnje slatki krumpir treba zaštititi od nametnika i korova. Problemi s insektima mogu se izbjeći dobrim upravljanjem poljem, rotacijom usjeva, programom zdravog sjemena, upotrebom rezistentnih varijeteta, propisanom i pravilnom berbom, sanitacijom, liječenjem i skladištenjem.
Prethodni članakBolesti borovnica i brusnica
Sljedeći članakBolesti kupusnjača
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.