Iako su gotovo sve vrste koje se navode u ovom članku odavno u uzgoju, u stalnu ponudu na našem tržištu ušle su tek unazad nekoliko godina. Do tada masovno poznate vrste kadulja bile su ili ljekovita kadulja (Salvia officinalis) i njeni kultivari, ili jednogodišnja ukrasna kadulja (Salvia splendens) sa svojim brojnim kultivarima).

Ove novije vrste uglavnom su otporne trajnice, neke su poluotporne vrste koje prezimljavaju samo za blažih zima ili su kratkoživuće trajnice u mediteranu, a nekima s mrazom propada nadzemni dio, ali se u proljeće obnavljaju iz podzemnih dijelova. Na popularnosti rastu i zbog promjena u klimatskim prilikama jer neke od njih odlično podnose sve suša i toplija ljeta.

Sitnolisne grmolike kadulje

Salvia microphylla, Salvia greggii i njihov križanac Salvia × jamensis vrste su koje je vrlo teško razlikovati na prvi pogled. Vrsta Salvia microphylla u pravilu ima sitno pilasti rub lista, izraženiju nervaturu. Nešto su više rastom (više od 60cm u sezoni) i cvatu više u proljeće i jesen. Salvia greggii ima glatke listove cjelovitog ruba, nižeg je i kompaktnijeg rasta, te još bolje podnosi sušne i vruće ljetne mjesece. Salvia × jamensis varira u svojstvima navedenim za prethodne dvije vrste koje su joj roditelji, kao križanac može prepoznati po neobičnim kombinacijama boja i dvobojnim cvjetovima.

Salvia microphylla ‘Pink Blush’

Salvia greggii

No bitna zajednička svojstva su im sitni, ovalni listovi, koji su aromatični na dodir, sitni cvjetovi zanimljivog oblika s velikom donjom laticom (usnom), grmolik i uspravan rast te dugotrajna cvatnja. Mnoštvo sitnih cvjetova pojavljuje se na vitkim stapkama najčešće skroz od svibnja do listopada. Cvjetovi ovisno o kultivaru mogu biti bijeli, žuti, narančasti, ružičasti, crveni ili ljubičasti. Grm doseže visinu najčešće od 50-60cm, ponekad i do 1 m. Svake se godine u rano proljeće orezuje na 10 do 15 cm od tla kako bi zadržao gust i kompaktan izgled.

Sitnolisne kadulje sve su popularnije i zastupljenije vrtne trajnice jer su novi kultivari (sorte) otporne na niske temperature do -15 °C, sušu i jako sunčevo osvjetljenje. Neki od poznatijih kultivara među ovim vrstama su: ‘Lipstick’, ‘Hot Lips’, ‘Hot Pink’, ‘Violette de Loire’, ‘Gletscher’, ‘Blue Monrovia’ i ‘Yeallow Peach’ te šarenolisni kultivar S. greggii ‘Variegata’.

Ukrasne kadulje trajnice

Najotpornija u ovoj skupini je vrsta Salvia farinacea kojoj podzemni dio preživljava niske temperature do -15 °C. U sezoni naraste oko 40 cm visoko i plavo-ljubičaste cvatove nosi na vrhovima grana od lipnja sve do mraza. Gotovo identičnih cvjetova, no nešto tamnije boje te krupnih listova je Salvia × interspecific, no ona je osjetljivija na hladnoću i prezimit će samo u priobalnom području i na zaštićenim mjestima gdje temperatura ne pada ispod -8 °C. Dobro podnose kraća sušna razdoblja i na potpuno osunčanim položajima.

Salvia guaranitica

Salvia patens i Salvia guaranitica vrlo su upečatljive vrste s velikim (za kadulje) cvjetovima cjevastog oblika te dekorativnim, obojenim čaškama kod određenih kultivara. Vrste su otporne do -12 °C, krupnijih su i listova te su bujne rastom. Ovim vrstama odgovarat će najbolje bogatije tlo i položaj zaštićen od jakog podnevnog sunca ljeti. Salvia patens posebna je po nebeski plavoj boji cvjetova, dok se kultivar S. guaranitica ‘Black and Bloom’ ističe potpuno crnim čaškama uz tamno ljubičaste cvjetove.

Salvia elegans
Zanimljiva vrsta koja prezimljava u kontinentalnom dijelu ispod razine tla je Salvia elegans. Često se može pronaći u ponudi kao aromatična vrsta jer joj listovi mirišu na ananas kada se protrljaju. Posebna je po tome što cvate kasno u jesen, a u priobalju i tijekom zime. Cvjetovi su intenzivno crvene boje na granama koje mogu biti visoke i preko 1,5 metar. Po otpornosti (do -12 °C) i visokom rastu slična joj je vrsta Salvia leucantha. Ona na visokim, lagano povijenim stabljikama u jesen nosi mnoštvo dugih ljubičastih cvatova.

Novitet u ponudi na hrvatskom tržištu je meksička grmolika kadulja (Salvia leucantha). To je zimzelena grmolika trajnica koja je porijeklom iz Srednje Amerike i Meksika, a kod nas se može naći u Vrtlariji Kalići u Vodnjanu. Kod ove vrste novi izboji se često u našem podneblju ponašaju kao jednogodišnji jer zbog jake hladnoće na izloženim položajima znaju smrznuti do tla. Tijekom sezone, u kratko vrijeme, obično porastu i do 180 cm. Ova je kadulja poznata po stvaranju vrlo atraktivne i bogate cvatnje od kasnog ljeta do mraza (na moru cvatovi traju i tijekom zime) s uočljivim dvobojnim cvjetovima koji se sastoje od bijelih vjenčića i dugotrajnijih ljubičastih čašica.

Cvjetovi se pojavljuju u gustim, lučno zakrivljenim, završnim klasovima koji se pojavljuju na kraju izboja. Cvijeće je privlačno leptirima. Dugi, linearni, kopljasti, sivo-zeleni listovi pojavljuju se na četvrtastim stabljikama. Lišće ima teksturu poput baršuna. Izvrsno uspijeva u kamenjaru, mješanim gredicama, suhom vrtu ili u kombinaciji s drugim vrstama u aromatičnom vrtu. Pogodne vrste uz koje se meksična grmolika kadulja može saditi su pitosporum, lavanda, ružmarin, pelin i ukrasne trave.

Salvia leucantha foto:Shutterstock
Salvia hybrid

Osjetljivije ukrasne kadulje

Noviji kultivari osjetljivije hibridne kadulje (Salvia hybrid) pod nazivima ‘Love and Wishes’ i ‘Kisses and Wishes’ popularni su zbog bujnog grmolikog rasta i obilne cvatnje od svibnja pa sve do mraza. Krupni cvjetovi ružičaste ili crveno-ljubičaste boje u kombinaciji sa slično obojenim čaškama vrlo su upečatljivi.

Foto: Mihael Kušen, mag. ing. agr.