Provedba interventne mjere Europske komisije o doniranju jabuka i mandarina  u humanitarne svrhe –  u punom je intenzitetu. Do danas je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju zaprimila ukupno 223 zahtjeva proizvođača za donacijom 3.012 tona jabuka i mandarina. Polovica dozvoljene kvote za jabuke već je iskorištena (2.289 tone od 4.050 tona), dok se za mandarine bilježi znatno slabiji odaziv proizvođača (723.606 kg od 7.900 tona).

 

Proizvođači jabuka mogu iskoristiti interventna sredstva za maksimalno 10% svojih kapaciteta, a proizvođači mandarina za 20 % proizvodnih kapaciteta. Trošak pakiranja, sortiranja i transporta također se refundira. Ako predviđena sredstva na ovaj način ne budu do kraja iskorištena do 15. studenog 2014. godine, nakon tog datuma moći će ih povlačiti proizvođači prema redoslijedu podnošenja zahtjeva bez obzira na ranije definirane količine.

 

Iz toga razloga apeliramo na proizvođače da u što kraćem roku iskoriste svoja prava koja imaju po ovoj interventnoj mjeri. Sredstva mogu koristiti isključivo uz poštivanje pravila propisanih Uredbama EK i Pravilnicima, koji su opisani u Uputi za proizvođače: http://www.apprrr.hr/izvanredne-mjere-potpore—jabuke-i-mandarine-1118.aspx

 

Provedbu ove mjera, kao i sve ostale, nadziru stručna tijela Europske komisije, pa još jednom pozivamo proizvođače da se pridržavaju svih propisanih elemenata:

 

  • Proizvođač mora u obrascu navesti kojoj instituciji želi isporučiti voće i u kojoj količini. Popunjeni obrazac šalje se na e-mail adresu: intervencije.voće@apprrr.hr ili poštom: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Ulica grada Vukovara 269d, 10 000 Zagreb. Prilikom prijave moraju imati svu potrebnu dokumentaciju i u cijelosti popunjen zahtjev; 
  • Pravovremeno najaviti Agenciji da je izvršena priprema proizvoda za isporuku primateljima donacija kako bi se u što kraćem roku obavio obvezni inspekcijski nadzor i kontrola na terenu prvog stupnja;
  • Proizvođači koji nisu upisani u Upisnik trgovaca voćem i povrćem trebaju žurno Ministarstvu poljoprivrede uputiti Zahtjev za upis u Upisnik.

 

Više informacija na INFO telefon: 01/6002-810 width=01/6002-810 (fax 01/6002-853).

Prethodni članakČokoladni afrodizijak
Sljedeći članakSajmovi, izložbe, dani, festivali…u studenom
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.