Kako postati ekološki voćar? Je li ekološka proizvodnja voća isplativija? Koje su teškoće i izazovi u ekološkom voćarstvu ? Odgovore na ta i mnoga druga interesantna pitanja saznajte 6. ožujka u Zagrebu u Hotelu International na panel raspravi Održivost i budućnost ekološkog voćarstva, u organizaciji Društva agrarnih novinara Hrvatske, na kojoj će sudjelovati zanimljivi i relevantni sugovornici, a koju vodi glavni urednik Gospodarskog lista.

Prije rasprave bit će održana predavanja o aktualnim saznanjima u ekološkoj proizvodnji voća koja će održati renomirani stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva. Organizator najvećeg okupljanja hrvatskih voćara je Hrvatska voćarska zajednica koja poziva sve voćare i zaljubljenike u voćarstvo na ovo tradicionalno, već 17. po redu znanstveno-stručno savjetovanje hrvatskih voćara  s međunarodnim sudjelovanjem, s glavnom temom „Voćarstvo u ekološkoj proizvodnji“.

Hrvatska voćarska zajednica (HVZ) djeluje aktivno već 30 godina i uključuje mnoge stručnjake, znanstvenike i uspješne praktičare među kojima su i poznavatelji svjetskog voćarstva i kreatori vizija i strategija hrvatskog voćarstva. Upravo ti stručnjaci s ogromnim iskustvom i vizijama znali su 90-ih godina prošlog stoljeća preokrenuti smjer i definirati razvoj voćarstva u Hrvatskoj na privatnim posjedima – organiziranim u OPG. Posljednjih godina HVZ je postala jedini sugovornik u razgovorima s Ministarstvom poljoprivrede u vezi voćarstva, upravo iz razloga što je okupljala na savjetovanjima, seminarima i u voćnjacima stručnjake iz svih institucija, voćare i donositelje odluka na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

Počevši od 2006. godine, HVZ uspješno organizira znanstveno-stručna savjetovanja hrvatskih voćara s međunarodnim sudjelovanjem diljem Hrvatske. Navedena savjetovanja daju veliki doprinos razvoju hrvatskog voćarstva i educiraju i upoznaju voćare sa novitetima u voćarskoj proizvodnji.

Kotizacija za sudionike je 50 eura koje je potrebno uplatiti na račun Hrvatske voćarske zajednice IBAN: HR4323600001101606092 prije dolaska na Savjetovanje, do 6. ožujka.

U cijenu kotizacije uključen je zajednički ručak svih sudionika, osvježenje za vrijeme stanke između sekcija i okruglog stola, te promotivni materijali sponzora.

Prijava i više informacija na:

hrvocarskazajednica@gmail.com

Vjerujemo da ćete prepoznati interes i korist sudjelovanja na ovom Savjetovanju i doprinijeti uspješnom održavanju ovog tradicionalnog okupljanja hrvatskih voćara!

Program 17. Savjetovanja hrvatskih voćara:

I. DIO STRUČNA PREDAVANJA

9.30 OTVARANJE

10.00 – 12.00

  • prof. dr. sc. Suzana Kristek: Mikroorganizmi i biotehnologija – budućnost poljoprivrede
  • Matteo Arzenton (Italija): Primjena mikroorganizama u ekološkom uzgoju voća
  • mr. sc. Milorad Šubić: Kako proizvesti jabuku bez rezidua (ostataka) insekticida
  • prof. dr. sc. Frane Strikić: Projekt VALMEDALM
  • izv. prof. dr. sc. Kristina Batelja Lodeta, doc. dr. sc. Jelena Gadže, dr. sc. Marko Vuković: Regenerativna poljoprivreda u voćarskoj proizvodnji

12.00 – 12.30 Stanka za osvježenje

II. DIO STRUČNA PREDAVANJA

12.30 – 14.30

  • prof. dr. sc. Nenad Magazin (Srbija): Organska proizvodnja jagodičastog voća
  • dr. sc. Ivana Paladin Soče: Botanički insekticidi u voćarstvu
  • Martin Krstić: Primjena UV zračenja u ekološkoj proizvodnji voća

Sponzorska predavanja:

  • Ivan Šušnjar: Ekološki pristup suzbijanja štetnika u voćarstvu
  • Davor Popović: Zaštita voćnjaka ekološkim proizvodima iz palete Andermatt Bioinputa

14.30 – 15.30 Stanka za ručak

III. DIO OKRUGLI STOL

15.30 – 16.45: Okrugli stol: Održivost i budućnost ekološkog voćarstva

Uvodno predavanje: izv. prof. dr. sc. Mario Bjeliš: Nepesticidne metode u proizvodnji i skladištenju agruma – primjer dobre prakse

Sudionici:

  • Gita Đurković – voditeljica Službe za ekološku proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede
  • Davor Popović – stručnjak za zaštitu u ekološkoj proizvodnji iz tvrtke Andermatt Bioinput
  • Stjepan Zorić – dopredsjednik Hrvatske voćarske zajednice i voćar s ekološkom proizvodnjom
  • Gordana Gorupić Šarić, voditeljica Odjela u Upravi za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju u Ministarstvu poljoprivrede
  • Ana Marušić Lisac – direktorica tvrtke Biotechnicon za nadzor i certifikaciju ekološke proizvodnje
  • Milorad  Šubić  – voditelj  Službe  u  Upravi  za  stručnu  podršku  razvoju  poljoprivrede  uMinistarstvu poljoprivrede

Moderator: Goran Beinrauch, glavni urednik Gospodarskog lista i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske

Zatvaranje Savjetovanja (16.45 – 17.00)

17.00 – 17.30 Skupština Hrvatske voćarske zajednice