Vrlo važan dio tehnoloških i agrotehničkih mjera u suvremenim nasadima je kontrola brojnih štetočinja bresaka i nektarina. Najčešća bolest breskve je kovrčavost lišća (Taphrina deformans), a napada i nektarine. U svijetu su zabilježeni značajni gospodarski gubitci uroda bresaka (50 %) zbog pojave i razvoja kovrčavosti lišća, a poznate su I neizravne štete od kovrčavosti zbog regeneracije izgubljena lišća. Pritom gubitak pričuvne hrane negativno utječe na oblikovanje cvjetnih pupova i slabije “dozrijevanje” mladica.
Posljedice bolesti
Praktičari posljedice takvih šteta svode na hladnoću, a pritom zanemaruju intenzitet prošlogodišnjeg razvoja bolesti. Jača i uzastopna pojava kovrčavosti lišća nakon nekoliko godina uzrokuje sušenje i propadanje voćaka. Simptomi kovrčavosti lišća su tipični, lako se prepoznaju, a među laicima se mogu poistovjetiti s pojavom breskvine uši uvijalice. Završetkom listanja pojedino lišće nema normalan izgled. Mijenjaju oblik postaju nakovrčani, mjehurasti, zadebljani i hipertrofirani. Često su veći od zdravog lišća, lako se lome, a ovisno o biljnoj vrsti i sorti nakovrčani dijelovi mijenjaju boju u zeleno-bijelu ili crvenkastu. Tako opisane karakteristične promjene postaju vidljivima oko 14 dana nakon pojave zelenog vrha iz pupova, a inficirano je lišće vrlo uočljivo tijekom proljetnih mjeseci (ožujak, travanj , svibanj). Plojka lista inficirana je djelomice ili potpuno. Ubrzo se na donjoj strani hipertrofiranog dijela razvije lagana bijela prevlaka.
Nakon toga zaraženo se lišće osuši i otpada. Ovisno o raspoloživim oborinama (natapanju) i ishranjenosti, tijekom ljetnih mjeseci voćke naknadno regeneriraju “tafrinom” uništenu lisnu površinu. Zbog defolijacije, otpada većina zametnu tih plodova a gubitak lišća još može uzrokovati štete na mladicama od jače sunčane insolacije. Osim na lišću, brojni autori opisuju štetne posljedice od uzročnika kovrčavosti na izdancima, te plodovima breskve i nektarine. U Italiji su opisane štete od kovrčavosti na cvjetovima, koji nakon infekcije deformiraju i obično otpadaju prije pojave simptoma. Na pojavu kovrčavosti bitno utječe osjetljivost ili tolerantnost sorata breskve i nektarine.
Otpornost bresaka i nektarina
Prema uvriježenim spoznajama, nektarine su jače zaražene od bresaka, a sorte bresaka bijele boje mesa ploda manje su napadnute nego sorte žutog mesa. Rane i ranije sorte bresaka, zbog brzog listanja, također se smatraju razmjerno otpornima. Ipak, istraživanja provedena na 22 sorte bresaka i nektarina u Njemačkoj nisu u potpunosti potvrdila ova pravila.