Jetra je životno važan organ u našem tijelu koji ima brojne važne funkcije za organizam poput sinteze proteina te stvaranja molekula koje su važne za probavu. Jetra je najveća žlijezda u tijelu i najviše se povezuje s pohranom hranjivih tvari te s detoksikacijom ili čišćenjem organizma od štetnih tvari. Ona proizvodi žuč koji je važan prilikom probave.
S vremenom, zbog loših prehrambenih navika, izloženosti toksinima i drugih čimbenika, jetra može postati preopterećena i oštećena. Postoje različiti načini prirodnog čišćenja jetre, uključujući promjene prehrambenih navika, konzumiranje određenih namirnica, biljnih pripravaka ili sokova. Ove metode mogu pomoći ukloniti nakupljene toksine i poboljšati funkciju jetre. Uz to, čišćenje jetre može pomoći u poticanju njenih funkcija, kao što su proizvodnja žuči za probavu masti, regulacija šećera u krvi, metabolizam vitamina i minerala te detoksikacija tijela.
Zdrava jetra ima pozitivan učinak na cjelokupno zdravlje čovjeka. Čišćenje jetre može pomoći u jačanju imunološkog sustava, povećanju energije, smanjenju upala i poticanju zdravog metabolizma, a jedna od najpoznatijih biljaka u čišćenju kod bolesti jetre je badelj ili sikavica.
Znanstveno potvrđeno ljekovito djelovanje
Badelj ili sikavica (Sylibum marianum) je jednogodišnja zeljasta biljka koja u našim uvjetima može prezimiti pa se smatra i dvogodišnjom. U početnoj fazi razvija rozetu krupnog lišća, a kasnije uspravnu stabljiku visine i preko dva metra. Donji listovi su krupni, a gornji sitniji. Listovi su široki i obuhvaćaju stabljiku, zelene su boje s izraženim bijelim šarama po žilama lista, a po obodu su bodljikavi. Stabljike se u gornjem dijelu granaju i završavaju pojedinačnim krupnim, loptastim cvjetnim glavicama. Glavice su izdužene, ružičaste boje. Plodovi su izduženo jajastog oblika, tamne boje sa svjetlijim šarama.
U plodovima sikavice ima 1,5-4 % smjese flavonskih spojeva silimarinskog kompleksa od kojih su najvažniji silibin, silikristin i silidianin. Ovi spojevi imaju ljekovito djelovanje pa se od njih izrađuju ljekovita sredstva. Pored silimarina u plodovima ima još i masnog ulja u količini od 18-25 % i bjelančevina oko 18 %. Nadzemni dio sadrži flavonoide (apigenin, kemferol i luteolin).
Znate li?
Sikavica se u ljekovite svrhe koristi od davnina, naročito u krajevima gdje uspijeva u prirodi. Njena učinkovitost u liječenju jetre znanstveno je dokazana i potvrđena. Plodovi se koriste u obliku čaja za ublažavanje napada žući i liječenja jetre. Plodovi su također važna farmaceutska sirovina od koje se izrađuju ekstrakti i gotovi preparati.
Poznato je da joj odgovaraju staništa sa više topline i svjetlosti pa se preporučaju za uzgoj parcele izložene suncu i zaštićene od vjetra. Ne podnosi suvišnu vlagu i hladno vrijeme koja se negativno odražava na razvoj i kvalitetu plodova. Uspijeva gotovo na svim tipovima tla izuzev suviše vlažnih. Nisu poželjna jako plodna tla jer tada biljke formiraju velike i debela listove, što otežava žetvu.
Tinktura
20 g sjemena badelja, 1 dl 60-postotnog alkohola.
Priprema: močimo sjeme badelja 10 dana i procijedimo.
Uporaba: uzimamo 20 kapi, 2-3 puta dnevno u čaši vode, soka ili čaja kod navedenih oboljenja.
Čaj (od sjemena)
Priprema: Kipućom vodom prelijemo sjeme badelja, poklopimo, pustimo da odstoji 1/2 sata i procijedimo
Uporaba: Uzimamo 1-3 šalice čaja dnevno prije jela kod opisanih oboljenja
Izvor: Gospodarski kalendar