Današnja cikla (Beta vulgaris var. conditiva) potječe od divlje cikle (Beta vulgaris var. maritima), koja se još i danas može naći na obalama Sredozemnog i Crnog mora. Iz biljke s mesnatim, debelim lišćem i tvrdim, neupotrebljivim korijenom uzgojeni su oblici sa sočnim, crvenim korijenom različitih oblika. Dok je list zanemaren, iako je i on jestiv.
Kao hrana i lijek cikla se koristi više od dvije tisuće godina. Kroz povijest je poznata kao lijek protiv malarije, kod povišene temperature, prehlade i gripe te sredstvo za regulaciju tlaka. U kuhinji se koristila kao bojilo za glazure na kolačima ili ružičaste palačinke. Energetska vrijednost cikle iznosi samo 45 kcal na 100 g svježe namirnice. Voda čini 88 g, ugljikohidrati 9,4 g, proteini 1,5 g, masti 0,1 g, vlakna 2,5 g. U cikli se nalaze brojni minerali: kalij (345 mg), fosfor (44 mg), kalcij (35 mg), magnezij (20 mg), željezo (0,89 mg), fluor, sumpor, jod, brom, selen, kobalt itd. Od vitamina zastupljeni su B 1 ,B 2 , B 6 , C, folna kiselina i pantotenska kiselina.
Iako nije bogata željezom cikla je poznati narodni lijek kod slabokrvnosti ili anemije. Za to su zaslužni kobalt, koji sudjeluje u stvaranju vitamina B 12 i folna kiselina. Prirodna bojila, pigmenti, imaju snažno antioksidativno, protuupalno i detoksifikacijsko djelovanje.
Betain i betanin pomažu pri regulaciji krvnog tlaka, smanjenju kolesterola, poboljšavaju metabolizam. Također pospješuju bolji rad jetre te jačaju obrambeni sustav organizma.
Na sniženje tlaka osobito djeluju nitrati iz cikle. Zato jer u organizmu prelaze u nitrite i dovode do povećanja dušikovog oksida u krvi. To uzrokuje opuštanje i širenje krvnih žila. Antocijan iz cikle djeluje na obnavljanje krvi, služi kao prirodno sredstvo za zaštitu i uklanjanje posljedica štetnog zračenja. U laboratorijskim uvjetima je dokazano da suzbija rast stanica tumora (crijeva, dojke itd.). U cikli se nalazi i salicilna kiselina koja djeluje protuupalno. Karotenoidi lutein i zeaksantin važni su za zdravlje očiju. Istraživanja pokazuju da svježi sok cikle ima pozitivan učinak na bolji protok krvi u mozgu, poboljšava brzinu prijenosa signala u živčanim stanicama i rad mozga. Također povećava izdržljivost organizma, npr. pri različitim sportskim aktivnostima. Kuhanjem cikle količina aktivnih tvari znatno se smanjuje pa tako i ljekovito djelovanje.
Sok od cikle
Za pripremu soka treba koristiti korijen tamnocrvene boje, pravilnog oblika (okruglog ili duguljastog), glatke i neoštećene kore, promjera do 6cm. Zato jer što je promjer veći sredina ploda je drvenastija i nema tako dobar okus. Ciklu treba očistiti od suvišnih nečistoća, dobro oprati i očistiti četkom te sitno izribati.
Pustiti da odstoji nekoliko sati i iscijediti sok. Sok se može pripremiti i tako da se izribana cikla poprska sokom od limuna i prelije s malo meda, a zatim ocijedi ili tako da se ocijedi u sokovniku. Preventivno se pije 1 dl soka u gutljajima, ujutro ili između obroka, jedan ili 2 tjedna. Kod lakših oboljenja pije se 3 puta dnevno po 1 dl soka. Kod težih oko pola litre soka, 1 dl ujutro natašte u gutljajima, a ostalo tijekom dana između obroka.