SIKAVICA, oslobod, osljebad (Silybum marianum) je čvrsta, grmolika sredozemna biljka koja se i kod nas sve više koristi kod bolesti jetara, žučnog mjehura i povišenih masnoća u krvi. Naraste do 90 cm u visinu s velikim, izduženim, trnovitim listovima nepravilna oblika s nesimetričnim bijelim mrljama, kao da su poprskani mlijekom.Tijekom srpnja i kolovoza na vrhu stabljike razvijaju se pojedinačne kuglaste glavice s grimiznocrvenim cvjetovima. Plodovi su crno smeđi sa svilenkastim čuperkom dlačica koji ubrzo otpada. Za potrebe farmaceutske industrije biljka se sve više uzgaja. U ljekovite svrhe najčešće se koriste plodovi a rjeđe nadzemni dio cvatuće biljke. Za ljekovitost je najzaslužniji sastojak silimarin koji djeluje višestruko pozitivno – aktivira enzime koji u jetrima razgrađuju štetne tvari, potiče obnovu oštećenih stanica, poboljšava imunitet itd.
Pripravljanje čaja: čajnu žlicu nagnječenih plodova preliti sa 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i procijediti nakon 15 min. Piti triput dnevno šalicu svježe pripremljenoga, ne zaslađenog čaja pola sata prije jela. Na isti se način pripravlja i čaj od zelenih dijelova biljke.
Kod težih bolesti dobro je uzimati i gotove pripravke u kojima je količina silimarina standardizirana na 200 – 400 mg.
MASLAČAK (Taraxacum officinale) je poznat kao biljka koja poboljšava metabolizam, pospješuje izlučivanje štetnih tvari iz organizma te potiče rad jetara, žučnog mjehura i gušterače. Najviše ljekovitih tvari sadržava korijen, pa se on najčešće i koristi pri izradi pripravaka. Vadi se u proljeće ili ujesen, opere i dobro osuši. Osušen korijen nema mirisa, a okus je gorko slatkast.
Kapi od maslačka: u manju staklenku sa širokim grlom do vrha sitno nasjeckati list i korijen maslačka te zaliti rakijom. Ostaviti na toplom 3 – 4 tjedna a zatim procijediti. Uzimati 20 kapi triput dnevno u malo vode.
Pržen korijen maslačka ukusan je i umirujući nadomjestak za kavu koji ne sadržava kofein.
