Maslačak (Taraxacum officinale Web) ili radič poznat je gost livada i povrtnjaka, jedan je od prvih vjesnika proljeća. Karaktarističan je izgled njegovih nareckanih listova koji se troše kao ukusna i zdrava salata, a ostali dijelovi biljke su ljekoviti a i na dohvat ruke. Ljekovitost je ovisna o godišnjem dobu, a maslačak je jedna od rijetkih biljaka koja pomaže zdravstvenim tegobama, od korijena, biljke u cvatu i samog cvijeta. Slikoviti cvijet i duboko nazubljeni listovi inspirirali su Norvežane, Portugalce, Nijemce i Talijane da mu nadjenu ime “lavlji zub”, u Turskoj ga zovu “crna salata endivija”, a njegov je narodni naziv u Mađarskoj – pasje mlijeko. No, plod maslačka, tzv. ljetni snijeg, bio je u povijesti ali i u suvremeno doba predmet proučavanja. Sjemenke maslačka što vise na neobičnu prirodnom padobranu koji raznosi vjetar, zainteresirale su aerodinamičare i vjeruje se da su jedna od prvih inspiraciju za pronalazak padobrana.
Korijen maslačka je kvalitetna droga koja u rano proljeće (ožujak, travanj) sadrži u medicinskom smislu povoljan omjer biljnih šećera, a potkraj ljeta u korijenu porevladavaju gorke tvari i škrob. Listovi se beru (nikako blizu prometnica ili u gradu) za pripravljanje uskusne salate od radiča, a mladi dijelovi biljke sadrže obilje ljekovitih tvari kao i vitamina C. Ovaj vitamin je nezaobilazan u rano proljeće za liječenje “proljetnog” umora. Maslačak je prošao obrnuti put u afirmaciji biljke kao lijeka, on je prvopriznati i verificiran u medicinskoj znanosti, da bi ga tek poslije prihvatila pučka medicina.
Maslačak se bere od proljeća, kada koristimo njegove listove, a istovremeno skupljamo i njegov korijen. Korijen se ili suši u hladu, ili se iz svježeg cijedi sok. Nareže se, posoli i nakon kratkog stajanja preša. Sok od korijena dobar je kao pomoćno ljekovito sredstvo protiv reumatizma, uloga (gihta), upale žuči i crijeva, a liječi i kožne lišajeve i ekceme. Svježi sok korijena maslačka piju dijabetičari, koristeći ga skuhanog kao čaj. Rudolf Steiner, otac moderne ekološke proizvodnje u poljoprivredi sa svojim sljedbenicima našao je posebno mjesto ovoj biljci s livada. To je dobivanje komposta u kojemu je obvezni “sudionik” i pripravak od maslačka. Prah od ove biljke regulira i pospješuje stvaranje kvalitetnog komposta, pa je uz još pet sličnih dodataka vrlo cijenjen među pristalicama bioproizvodnje.
