Bilo da je riječ o cvjetovima heliotropa, slatkoga graška, mirisnih pelargonija ili o stabalcima limuna, svi otpuštaju mirisne molekule. Nešto što zvuči tako suhoparno kemijski, izaziva pravi vatromet osjećaja i sjećanja na ljetovanje na moru ili blage ljetne noći. Mirisnim biljkama treba tako malo poticaja da bi otpustile eterična ulja, koja tako jako mirišu. Dovoljno ih je pogladiti. Na isti način počinju mirisati i začinske biljke poput kadulje, lavande, metvice, origana, smilja ili ružmarina. Mirisne pelargonije su priča za sebe. Članovi ove skupine biljaka ne samo da prelijepo cvjetaju, već jedni mirišu po metvici, dok nam drugi nude mirise ruže, limuna ili različitih začina.
Poseban trik: posadite mirisne biljke u vrtu blizu puteljka. Posađene u posude, trebaju biti postavljene tamo gdje ćete ih vi ili vaši gosti okrznuti u prolazu i na taj se način pobrinuti za mirisan zrak. Tako će vaši gosti začuđeno i ushićeno uzviknuti: “Kako ovdje lijepo miriše!”
Volite raznolikost? Tada je pokretni mirisni vrt u posudi, primjerice u terakota loncu ili balkonskim kutijama, idealno rješenje za vas. Tako su mirisne biljke uvijek u pripravnosti ondje gdje ih želite: na terasi za vrijeme večernjeg roštilja, gdje ćete iskoristiti i pokoji listić kadulje ili timijana kao začin, ili za vrijeme gozbe u stanu, dakako u otmjenu loncu. Ili lijevo i desno od kućnog ulaza, kao dobrodošlica. Sve ovisi o vašoj domišljatosti!
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)