Rod metvica obuhvaća oko 25 vrsta koje su vrlo promjenljive jer se metvice često i lako međusobno križaju, kako u divljini tako i u uzgoju. Danas je poznato više od 600 križanaca metvica, različitog mirisa i okusa, no najpoznatija je i najviše se koristi paprena metvica ili menta (Mentha x piperita). Nastala je križanjem klasaste, spearmint metvice (Mentha spicata) i vodene metvice (Mentha aquatica). Paprena metvica ima brojne podvrste, varijetete i forme.

Mentha piperita var. officinalis poznata je u formama rubescens (crna ili sorta Mitcham) i pallescens (zelena metvica ili sorta Pfältzer). Crna se metvica razlikuje od zelene po ljubičastoj nervaturi stabljike i listova. Paprena metvica ima uspravnu, golu, četverobridnu stabljiku visoku 30-60 cm, u gornjem dijelu razgranjenu. Listovi su duguljastojajasti, grubo pilastog ruba, dugi 4-7 cm, smješteni nasuprotno na stabljici. Sitni, svijetloljubičasti cvjetovi pojavljuju se u svibnju i lipnju čineći valjkaste vršne klasove. Čitava biljka ima karakterističan miris koji potječe od eteričnog ulja u kojem može biti i do 60% mentola. Listovi se beru prije cvjetanja biljke.

Ljekovita svojstva mente poznata su tisućama godina. Egipćani i Rimljani najčešće su ju koristili kod probavnih smetnji i dodavali u vina i umake. U grčkoj mitologiji se spominje da je bog podzemlja Had svoju miljenicu nimfu Mintu pretvorio u metvicu da bi ju spasio od osvete ljubomorne supruge Perzefone. Hebreji su mentom posipali podove u sinagogama, a još stoljećima kasnije to se činilo u talijanskim crkvama, gdje se menta nazivala biljkom Sv. Marije. Japanci su toliko cijenili mentu i obožavali njen miris da su sobom nosili kuglice od listova mente.

I kod nas je menta cijenjena i često korištena biljka. U listovima paprene metvice nalazi se 1-4% eteričnog ulja, trjeslovine, avonoidi i triterpenski spojevi. Eterično ulje djeluje antibakterijski i antivirusno, podiže krvni tlak, stimulira metabolizam jetrenih stanica i pospješuje regeneraciju jetre. Pri vanjskoj primjeni ima i analgetski učinak. List paprene metvice najčešće se koristi u obliku čajnog napitka. Pripravljanje čaja: čajnu žlicu suhih, usitnjenih listova (oko 1,5 g) preliti sa 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i procijediti nakon 10 minuta.

Triput dnevno pije se svježe pripremljen čaj, izmeđ u obroka. Čaj pomaže kod nadutosti, grčeva u želucu i crijevima, otežane probave, gastritisa, mučnine povezane s povraćanjem, bolne menstruacije povezane s grčevima, bolesti jetre i žuči, prehlade, suhog kašlja, nemira, nesanice, neuroze srca, glavobolje i migrene. Čaj se pije i kao osvježavajuci napitak, no kao ni bilo koji drugi čaj ne treba ga piti bez prekida duže od 10 dana. Nije prikladan za dojenčad i manju djecu jer postoji opasnost od grčevitog stezanja bronhija i gušenja, a ne preporuča se niti u trudnoći. Čaj se može pripremati i od svježih listova.

RAKIJA OD METVICE

2 žlice suhih, usitnjenih listova metvice potopiti u 2 dl rakije i ostaviti da odstoji 14 dana uz povremeno miješanje ili protresanje. Rakiju procijediti i upotrebljavati kao oblog ili za masažu kod glavobolje, neuralgija, reume, gihta i artritisa.

KAPI METVICE

20 g suhih listova preliti sa 100 ml 70%-tnog etilnog alkohola. Nakon tri tjedna tekućinu procijediti i čuvati u tamnoj bočici. Piti po 15-20 kapi u malo vode kod grčeva u želucu i crijevima i drugih prethodno navedenih tegoba.

METVICA U KOZMETICI

Metvica osvježava, čisti i steže kožu lica, a osobito je pogodna za masnu i nečistu kožu, sklonu aknama i miteserima. Dodana vodi za kupanje osvježava cijelo tijelo i pospješuje cirkulaciju. Mlijeko za čišćenje lica: 3 žlice usitnjenih listova metvice preliti s 2 dl mlijeka i ostaviti preko noći da odstoji. Procijediti i čuvati u hladnjaku. Potrošiti u roku 3 dana. Vodica za usta: 2 žlice listova mente preliti s 2,5 dl kipuće, destilirane vode, ostaviti poklopljeno pola sata i procijediti. U ohlađenu tekućinu uliti 0,5 dl 70%-tnog alkohola i dobro promućkati. Vodicu čuvati na hladnom i tamnom mjestu.

ETERIČNO ULJE PAPRENE METVICE

Dobiva se pomoću vodeno parne destilacije od svježih, cvatućih vršnih dijelova vrste Mentha x piperita. Bezbojna je, blijedožućkasta ili blijedozelenkastožućkasta tekućina, jakog, prodornog mirisa i palećeg okusa, s osjećajem hlađenja. Primjenjuje se oralno i lokalno. Eterično ulje visoke kakvoće sadrži 50-78 % mentola, malo mentofurana i određen omjer mentona i mentilacetata (5:1 ili 6:1) Najveće količine ulja paprene metvice koriste se u industriji kao korigensi okusa i mirisa.

U prehrambenoj industriji primjenjuje se pri izradi čokolada, žvakaćih guma i likera. U kozmetičkoj pri izradi voda i sprejeva za usta, zubnih pasta itd., a u farmaceutskoj industriji za proizvodnju tableta i pastila kod kašlja, masti i krema kod migrena, bolova u mišićima i zglobovima te u uljima za masažu i inhalacije. Koristi se i pri izradi parfema. Nekoliko kapi eteričnog ulja metvice prikrit će miris duhana u prostoriji, a može služiti i kao repelent (odbija insekte). Kod prečeste upotrebe velikih količina eteričnog ulja može doći do crvenila kože i pojave alergije. Za dobivanje eteričnog ulja uzgajaju se i posebni oblici poljske metvice (Mentha arvensis var. piperascens),osobito u Japanu.
___________________________________________________________________________

Metvica u kuhinji

""

U kuhinji se najčešće koriste svježi listovi paprene metvice koji se par dana mogu čuvati u hladnjaku, u plastičnim vrećicama. Mogu se i zalediti u kalupićima za led ili osušeni čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na suhom mjestu. Da bi uvijek bila pri ruci u svježem stanju menta se, osim u vrtu, može uzgajati i u posudama, čak i u zatvorenom. List paprene metvice nezaobilazan je u jelima od graha i drugih mahunarki jer sprječava stvaranje plinova. Dodaje se u variva, salate, umake, jela od povrća, riba i mesa, ali i u slatka jela, sokove i koktele.

Odlično se slaže s graškom, mladim krumpirom, rajčicom, lukom, kremastim sirom te umacima i napicima na bazi jogurta. Često se koristi za aromatiziranje ulja i octa. Osim metvica bogatih mentolom danas se uzgaja i velik broj voćnih metvica (banana-metvica, naranča-metvica, jagoda-metvica, ananasmetvica itd.) kod kojih dominira miris voća, a osjeti se i miris metvice. Izvrstan su dodatak slatkim jelima, voću i voćnim salatama, sladoledu, kompotu, kremama i voćnim napitcima.

Ljetna juha od tikvica i mente

Sastojci: dvije, tri tikvice (oko 500 g), 1 krumpir, 1 velika žlica usitnjenih, svježih listova mente, pola glavice luka, 3 žlice maslinovog ulja, sol, papar. Priprema: na ulju lagano popržiti sitno nasjeckani luk, dodati tikvice narazane na kocke, malo popržiti i dodati oguljen i na sitne kockice narezan krumpir. Zaliti s povrtnim temeljcem ili vodom da sastojci budu pokriveni i kuhati dok krumpir ne omekša. Usitniti štapnim mikserom i doliti temeljca do odgovarajuće gustoće. Začiniti solju i paprom po ukusu i na kraju dodati usitnjene listiće mente.

""

Liker od metvice

Sastojci: dvije šake svježih listova mente, 1 l rakije, 500 g šećera, 3 dl vode. Priprema: svježe, usitnjene listove mente preliti litrom rakije i ostaviti zatvoreno na toplom mjestu 2-3 tjedna uz povremeno miješanje ili protresanje. Nakon toga ocijediti i dodati ohlađen sirup od vode i šećera. Ostaviti da odstoji još 2-3 tjedna i naliti u boce.

Krumpir salata s metvicom

Sastojci. 300 g krumpira, 1 svježi krastavac, 2 žlice usitnjenih, svježih listova metvice, sol, ulje, ocat. Priprema: krumpir skuhati u ljusci, ohladiti, oguliti i narezati na kocke. Svježi krastavac oguliti, prepoloviti, odstraniti sjemenke i narezati na kockice. Dodati nasjeckanu metvicu, ulje, sol i ocat. Izmiješati i ukrasiti s par listića mente.

Listovi mente sa čokoladom

Sastojci: 1-2 reda tamne čokolade, 10-15 listića mente Priprema: čokoladu otopiti nad parom vruće vode. List mente primiti za peteljku i žličicom ga nad zdjelicom s otopljenom čokoladom (oko 30ºC) preliti čokoladom tako da ¾ lista bude prekriveno. Odložiti listove na papir za pečenje i staviti u zamrzivač dok čokolada potpuno ne očvrsne. Koristiti kao dekoraciju na sladoledu i drugim slasticama. Listovi mente mogu se preliti i bijelom čokoladom, kao da su prekriveni snijegom.

Napitak od metvice

Sastojci: 150 ml vode, 4 žlice usitnjenih listova metvice, 2 žlice šećera, 450 ml gazirane vode, 100 ml viskija, sok jednog limuna, grančice metvice. Priprema: vodu zakuhati i preliti preko listova metvice. Dodati šećer i miješati dok se ne rastopi. Ostaviti ohladiti pa dodati limunov sok i sve procijediti. Prije posluživanja uliti gaziranu vodu i viski. Svaku čašu ukrasiti grančicom metvice.

Prethodni članakCikla: Isplativost uzgoja cikle
Sljedeći članakToplo hladna salata
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.