Iako nam bol govori da nešto nije u redu s organizmom, pritom trpimo neugodu, pa nas ne čudi što su lijekovi za ublažavanje boli – analgetici, jedni od najprodavanijih medikamenata. Možemo koristiti i prirodne analgetike u obliku čajeva ili obloga od ljekovitog bilja koji ublažavaju bolove i ubrzavaju ozdravljenje, a u tu grupu spadaju vrba, ljuta papričica, čistac, moravka, kantarion.

Ljekoviti čistac (Stachys officinalis)

Ljekoviti čistac potječe iz Europe i zapadne Azije. Samoniklo raste po suhim livadama i travnjacima, na sunčanim padinama, a ponekad i po vlažnim listopadnim šumama i šumskim livadama. Zbog stoljetne upotrebe u ljekovite svrhe, u nekim europskim zemljama teško ga je pronaći u prirodi i zbog toga mu prijeti izumiranje, ali zato se često uzgaja u vrtovima kao ljekovita i ukrasna biljka.

Čaj protiv glavobolje uzrokovane nervozom – 30 g čistca, 30 g cvjetova lavande, 30 g gospine trave, 2,5 dcl kipuće vode. Jednu do dvije žličice čajne mješavine preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj uzimati po potrebi 2 – 3 puta na dan.

 class=

Vino od čistca (reuma i giht) – 1 žlica čistca i 2,5 dl kipućeg vina. Usitnjeni suhi čistac preliti kipućim vinom. Pokriveno ostaviti da odstoji 15 – 20 minuta i procijediti. Uzimati 3 puta na dan po žlice vina, jednu žlicu prije, a jednu poslije jela.

Oblog od čistca kod proširenih vena, rana, čireva – 100 g svježeg korijena čistca, 1 l kipuće vode. Usitnjeni svježi korijen čistca preliti kipućom vodom. Pokriveno ostaviti da odstoji 2 sata. Ako se čistac uzima u preporučenim količinama, čak ni dugotrajna upotreba čistca ne uzrokuje štetne posljedice, dok prevelike količine pripravaka od čistca uzrokuju proljeve i povraćanje. Uzimanje čistca ne preporučuje se trudnicama.

Crvena (ljuta) paprika (Capsicum anuum)

Paprika sadrži salicilatekoji ublažavaju bol, kemikalije slične salicinu, biljnom ekvivalentu aspirina. Ova biljka sadrži i kapsaicin, spoj koji potiče oslobađanje endorfina, prirodnih supstancija koje organizam proizvodi za ublažavanje bola. Kapsaicin djeluje i kod vanjske primjene tako što ometa djelovanje supstancije P, prijenosnika boli u koži. Kako su neki ljudi osjetljivi na taj spoj bilo bi dobro kremu testirati na maloj površini kože, kako biste bili sigurni da neće izazvati i neželjene učinke.

 class=
 class=

Melem protiv bolova

Otopite na pari pola šalice kokosovog ulja i dodajte tome 2 žlice mljevene ljute paprike. Kuhajte nekoliko minuta, pa sklonite sa štednjaka i dodajte 3 do 4 žlice naribanog voska i po 15 kapi eteričnog ulja ružmarina, lavande i peperminta. Prebacite melem u staklenke i pričekajte da se ohladi. Zatvorite staklenke i ostavite ih u hladnjaku. Masirajte bolne mišiće melemom 3 do 4 puta dnevno.

Vrba (Salix sp.)

Vrba se od davnina koristi za ublažavanje reumatskih bolova. Vrbina kora sadrži tvari koje ublažavaju bolove. Za ublažavanje različitih vrsta boli možemo započeti s oko pola žličice salicinom bogate vrbine kore. Možemo koristiti i pravu končaru (Filipendula ulmaria) i pet žličica kore bijele vrbe (S.alba) koja sadrži manju koncentraciju salicina. Stoga treba započeti s blažim čajem i postupno pojačavati jačinu do one koja će omogućiti uspješno ublažavanje bolova. Ako ste alergični na aspirin, vjerojatno ne bi trebali niti koristiti biljke koje djeluju slično njemu. Također aspirin i njegove prirodne biljne zamjene ne bi se trebale davati djeci za ublažavanje bolova izazvanih virusnim infekcijama, poput prehlade i gripe. Postoji mogućnost da bi se u tom slučaju mogao razviti tzv. Reyeov sindrom koji oštećuje jetru i mozak.

 class=

Kako ublažiti bol u mišićima?

Mast od češnjaka i borovice – 3 do 4 češnja češnjaka, 3 žlice boba borovice, 3 žlice neslane masti, 3 do 4 žlice maslinovog ulja. Češnjak i bobe borovice zgnječiti u mužaru. Dodati mast i maslinovo ulje i sve zajedno kremasto umiješati. Nekoliko puta tijekom dana mast umasirati na bolno mjesto.

Đumbir (Zingiber officinale)

Dokazano je da đumbir ublažuje reumatoidni artritis, osteoartritis i fibromialgiju. Jedna je studija pokazala da je đumbir podjednako učinkovit kao i analgetici, naprimjer ibuprofen. Istraživanja su provedena na uzorku od 56 bolesnika (28 s reumatoidnim artritisom, 18 s osteoartritisom i 10 s bolnom upalom mišića, fibromialgijom) dajući im dnevno 2 do 4 žličice đumbira u prahu. Nakon tri mjeseca, više od 85 % promatranih izvjestilo je smanjenju bola, bez sporednih učinaka. Đumbir izvanredno djeluje i izvana te ga u aromaterapiji koriste u obliku ulja i krema. Četvrtinu žličice đumbira u prahu ubacite u šalicu tople vode ili čaja, a zatim polako pijte u gutljajima. Drugi način: ubacite komadić narezanog korijena u 2 dl ključale vode, a zatim to poklopite i ostavite da  odstoji 15 minuta. Procijedite i pijte u gutljajima.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je djumbir.jpg

Čaj od lavande protiv glavobolje i migrene

1 žlica cvjetova lavande prelije se s 2,5 dl kipuće vode, pokriveno odstoji 10 minuta i procijedi. Čaj uzimati tri puta na dan. Nekoliko kapi ulja lavande možete umiješati u žlicu biljnog ulja i takvu mješavinu utrljati u bolno mjesto.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je Lavanda-Dean-Dubokovic_4c-1600_0-1024x576.jpg

Planinska metvica (Pycnanthemum muticum)

 Ova ljekovita biljka bogata je pulegenom, kemikalijom sličnom kapsaicinu, koja također uspješno djeluje u ublažavanju bolova. Čaj od ove biljke je vrlo ukusan,  mogu se upotrebljavati i oblozi.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je slika-2-planinska-metvica-1024x768.jpg

Čaj od stolisnika za želudac – 1 žličica stolisnika, 2,5 dl kipuće vode. Usitnjeni suhi stolisnik preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 do 15 minuta i procijediti. Topli čaj uzimati 3 puta na dan.

 class=

Bubrezi, mokraćni mjehur – 1 žličica usitnjenih suhih listova ružmarina preliti s 2 – 3 dl piva i ostaviti da odstoji 3 do 4 sata. Pivo procijediti i popiti u narednih pola sata. Pivo uzimati 1 do 2 puta na dan

 class=

Analgetski čaj -Ovu mješavinu ljekovitog  bilja možete uvijek imati pri ruci:vrbova kora, Crvena (ljuta) paprika, klinčić, đumbir, obična i planinska metvica. Izmiješajte sve nabrojene biljke, koje su vam dostupne, u razmjerima prema vlastitom ukusu. Ovu mješavinu možete uvijek upotrijebiti za pripremu čaja kada za to osjetite potrebu, a možete načiniti i kašasti oblog koji će te staviti izravno na bolno mjesto.