U prošlom broju Gospodarskog lista (15.11.2021.) pisali smo o raznim čajnim mješavanima te napicima i uljima korisnih za jačanje imuniteta. Jednostavni domaći pripravci utječu blagotvorno na naše zdravlje, a jednostavni su za pripremu.

Tzv. ‘Obiteljski čaj’ za imunitet sastoji se od cvijeta bazge (30 g), herbe trputca (20 g), cvijeta crnog sljeza (10 g), cvijeta kamilice (10 g), herbe majčine dušice (10 g), lišća mente (10 g) i ploda šipka (10 g).

Priprema: 2 jušne žlice čaja staviti u 1 litru hladne vode, kad zakipi kuhati minutu na laganoj vatri te ostaviti poklopljeno 5-10 minuta. Procijediti te dodati med i limun po želji.

Vatreni čaj

Za pripremu tzv. ‘Vatrenog čaja’ od đumbira, kurkume i čilija u litri vode 5 minuta prokuhati nasjeckani 1 kolutić korijena svježeg đumbira i 1 kolutić korijena svježe kurkume dužine oko 2 cm. Procijediti i još kad je vruće preliti čaj po izboru (npr. zeleni čaj). Kad se čaj malo ohladi dodati 1 do 2 žličice meda i prstohvat čilija u prahu.

Brojne su blagodati od ovog čaja jer đumbir (Zingiber officinale Roscoe) djeluje protuupalno, antimikrobno i diuretski te potiče cirkulaciju dok kurkuma (Curcuma longa L.) obiluje antioksidansima te djeluje imunostimulirajuće i protuupalno dok čili (Capsicum annuum L.) ubrzava metabolizam, potiče znojenje i izbacivanje toksina te ima antibakterijska i fungicidna svojstva. Osim kao čaj, kurkuma u prahu se može pomiješati s medom u omjeru 1:2 te uzimati dva puta dnevno po jednu žlicu preventivno, đumbirov korijen se dodaje u voćne kompote, a pola žličice mljevene kajenske paprike (kajenski papar) se može pomiješati s vodom te popiti ujutro.

 class=
Kurkuma

Osvježavajući kašasti sok za imunitet: 250 ml kokosovog mlijeka iz limenke, 1 banana, malo ananasa ili manga ili 1 breskva (ovisno o sezoni), 1 jabuka, sok 1/2 limuna, šaka borovnica, malo đumbira, žličica kurkume i žličica cimeta. Dodati vode prema potrebi te sve smiksati. Po ljeti se može uliti u kalupe i biti izvrstan sladoled.

Čudotvorna imela

Bijela imela (Viscum album L.) je prastara ljekovita i čudotvorna biljka kod koje se sakupljaju i koriste listovi i grančice, a za vanjsku upotrebu i bobice. Sakupljaju se za vrijeme mirovanja vegetacije, a koriste se kod kroničnih tegoba s metabolizmom, visokog i niskog krvnog tlaka, krvarenja, menstrualnih smetnji i tegoba u klimakteriju te opuštanju živčanog sustava. Sve se više koristi i u borbi protiv raka i za podizanje imuniteta.

Čaj od imele: priprema se samo kao hladan pripravak tzv. hladni čaj. Vrhom punu čajnu žličicu imele ostaviti preko noći (minimalno 6 – 8 sati) u 1/4 litre vode, ujutro se procijedi i popije.

Svježi sok: svježe listove i grančice operemo i još vlažne procijedimo u sokovniku.

Mast: svježe bobice imele izmiješati s hladnom svinjskom mašću i koristiti kod ozeblina; samo za vanjsku primjenu.

 class=
Imela

Lijep i ljekovit

Neven (Calendula officinalis L.) je jedna od vrsta koja je cijenjena zbog ljekovitih svojstava i zbog svoje ljepote. U narodnoj se medicini sakupljaju i koriste cvjetovi, stabljike i listovi. Jedna do dvije šalice čaja dnevno djeluju čudotvorno; pročišćuje organizam, poboljšava cirkulaciju i pospješuje zacjeljivanje rana; ima antioksidativno i antimikrobno djelovanje te potiče rad imunološkog sustava. Dok mast pomaže kod problema s venama, otvorenih čireva na venama, fistula, ozeblina i rana od opekotina.

Čaj: vrhom punu čajnu žličicu cvijeta preliti s 1/4 litre kipuće vode, ostaviti da kratko odstoji, procijediti i popiti.

Može se koristiti i u čajnim mješavinama.

Kupka: jednu do dvije šalice svježeg ili suhog cvijeta preliti hladnom vodom i ostaviti da odstoji jedan dan. Nakon što je odstajala, smjesa se zagrije do vrenja i dodaje u toplu kupku.

Tinktura: punu šaku cvjetova ostaviti u 1 litri kvalitetne rakije ili 70 % alkohola 30 dana na suncu ili na toplom mjestu. Povremeno promućkati, procijediti i uzimati tri puta na dan po 20 kapi, s malo vode ili čaja.

Svježi sok: listovi, stabljike i cvjetovi se operu i još vlažni izmiksaju u sokovniku. Sok je jak pa ga je poželjno ublažiti sa sokom od mrkve ili jabuke.

Mast od nevena: dvije pune šake cvijeta nevena sitno se narežu i umiješaju u 500 g kvalitetne, otopljene svinjske masti. Sve se pokrije i ostavi da stoji 1 dan. Sljedeći dan sve se malo zagrije i procijedi kroz krpu u pripremljene, čiste posude.

Svinjska se mast može zamijeniti s kokosovim uljem koje, zbog bogatstva nutijenata, spada u ‘super hranu’ te ima antibakterijska, antifungalna, antivirusna, antioksidativna, imunostimulirajuća i druga svojstva. Kokosovog se ulja preventivno može uzimati po jedna žlica 2-3 puta na dan, blagog je okusa te ugodnog mirisa.

Prirodno sredstvo protiv umora

Znanstvena istraživanja pokazuju da konopljuša ili resnik (Eupatorium cannabinum L.) potiče rad imunološkog sustava i djeluje kod kroničnog umora i virusnih infekcija. U narodnoj se medicini koristi kod groznice, skorbuta, skleroze, kao diuretik i laksativ te zbog antitumornog djelovanja. U ljekovite svrhe upotrebljava se svježi korijen te nadzemni dijelovi biljke u vrijeme cvatnje, od srpnja do listopada.

Čaj: 1 čajnu žličicu isjeckanog svježeg korijena izmiješati s jednom šalicom hladne vode i ostaviti da odstoji 12 sati. Potom se samo malo ugrije i pije po jedna šalica ujutro, 15 minuta prije doručka, i jedna navečer, prije spavanja.

Tinktura konopljuše koristi se kod kroničnih urinarnih infekcija, a tradicionalno se primjenjuje i za liječenje proljeva te bolesti jetre. Učinkovita je i u snižavanju kolesterola.

Konopljušu ne smiju uzimati trudnice i dojilje te osobe sklone nakupljanju žučnih ili bubrežnih kamenaca jer sadrži i puno kalcijeva oksalata.

 class=
Konopljusa, izvor httpswww.plantea.com.

Čudotvorna biljka

Ehinacea ili rudbekija (Echinacea purpurea (L.) Moench) se od davnina smatra čudotvornom biljkom jer ima antibakterijsko i izrazito imunostimulativno djelovanje. Kod nje se u ljekovite svrhe koristi korijen i nadzemni dio biljke u cvatu. Pomaže i kod upale desni i paradentoze, a može se upotrebljavati lokalno kod rana, ekcema i uboda insekata. Ehinacea je sastavni dio mnogih farmaceutskih i kozmetičkih proizvoda, a na tržištu se može naći u obliku sirupa, čajeva, tinktura, sprejeva, tableta, sokova i dr.

Upotreba ehinacee se ne preporučuje tijekom trudnoće i dojenja, kao ni kod djece mlađe od 2 godine, ali ni korištenje duže od 8 tjedana u kontinuitetu. Isto tako može smanjiti učinkovitost lijekova koji potiskuju imunološki sustav pa osobe koje uzimaju takve lijekove moraju izbjegavati njenu upotrebu.

Čaj: 2 žličice ehinacee preliti s 2 dcl kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 10-15 minuta. Piti tri šalice dnevno.

Svježi sok: svježi biljni dijelovi se operu i još vlažni izmiksaju u sokovniku. Tako svježe iscijeđen sok uzima se u dnevnoj dozi od 6-9 ml.

 class=
Ehinacea

Za podizanje imuniteta i njegu kože

Kod aloje ili Aloe vere (Aloe vera Barbadensis Miller) najviše se upotrebljava gel iz lista, a upotrebljava se i kao čaj i tinktura. Osim što je izvrsna za podizanje imuniteta, općenito, ali i nakon kemoterapija i zračenja, pomaže kod različitih problema organa za probavu i stimulira rad jetre. Ublažava simptome alergija i koristi se za njegu suhe, osjetljive i oštećene kože (ne smije se nanositi na svježe kirurške rane).

Aloe vera sok: odrezati list aloe vere, oprati ga i iz njega izdvojiti gel. Gel staviti u blender i dobro izmiješati. Dvije čajne žlice gela staviti u čašu vode i popiti.

Ostatak gela iz blendera može se staviti u staklenku i držati u hladnjaku najviše tjedan dana.

Preporučuje se konzumacija soka u jutarnjim satima (pola sata prije jela) ili 2 – 3 sata prije odlaska na spavanje.

jačanje imuniteta
Aloe vera

Ljekoviti crni kim

Ulje crnog kima poznati je imunomodulator (regulira funkcije imunološkog sustava) pa djeluje na različite bolesti: autoimune bolesti, šećernu bolest, povišeni kolesterol, visoki krvni tlak, kronični umor, proširene vene, glavobolju, prevenciju od tumora i mnoge druge zdravstvene probleme.

Kod njega su ljekovite male sjemenke koje imaju izvrstan kemijski sastav, bogate su različitim aktivnim sastavnicama i u tome je tajna crnog kima. Preporuča ga se uzimati kao svakodnevnu preventivu, a ne samo kao lijek za određenu bolest.

Ulje crnog kima se uobičajeno uzima u dozi od 3000 mg dnevno, odnosno 40-80 mg po kg tjelesne težine dnevno. Kao i sva ulja, najbolje ga je uzimati uz jelo (po 20 kapi tri puta na dan).

Do djelovanja ulja crnog kima dolazi tek nakon od 8 do 12 tjedana redovnog konzumiranja.

jačanje imuniteta
Ulje crnog kima

                                                                                   izv. prof. dr. sc. Klaudija Carović- Stanko

dr. sc. Monika Vidak