Uz vodu, infuz ili poznatijeg naziva „čaj“ je najpopularnije i najjeftinije bezalkoholno piće koje se konzumira diljem svijeta. Ljudi u svijetu piju čaj za stimulaciju, opuštanje i težnju za postizanjem dobrog zdravlja. Rooibos čaj ili crveni grm(Aspalathus linearis (Burm.f.) R. Dahlgren) pripada porodici mahunarki (Fabaceae). Ova je biljka uski endem bioma Fynbos u pokrajini Western Cape u Južnoj Africi, gdje se uzgaja u velikim količinama za lokalnu upotrebu i izvoz.

Iako je bilo pokušaja uzgoja ove vrste i u drugim dijelovima svijeta, oni nisu uspjeli zbog specifičnih uzgojnih uvjeta koje ova biljka traži.

Ne sadrži kofein

Rooibos se konzumira više od 230 godina kao izdašan biljni čaj, a stekao je popularnost jer ne sadrži kofein te ima niski sadržaj tanina, ali ima mnogo kemijskih sastavnica koje blagotvorno djeluju na zdravlje. Danas se koristi uglavnom u fermentiranom, crveno-smeđem ili nefermentiranom, zelenom obliku. Osim pripreme samog rooibos čaja, postoje i razne mješavine.

Rooibos čaju se dodaju razni dodaci; od čilija, papra i đumbira do komadića naranče, limuna, raznog šumskog voća, cvjetova kamilice, suncokreta te sjemenki komorača, anisa, drugih biljaka pa čak i komadića čokolade i zrna kave.

Biljke rooibos čaja su uspravni ili polegnuti grmovi, u prirodi narastu do 2 m visine, žutih cvjetova i igličastih listova. Veličina, gustoća grananja, razvoj kratkih izdanaka, veličina listova i vrijeme cvatnje vrste A. linearis znatno variraju, ali se za preradu koristi samo crvena vrsta.

Fermentirani čaj ima ugodnu slatkastu notu

Rooibos čaj se tradicionalno obrađuje fermentacijom te se tijekom fermentacije aroma mokrog čaja mijenja od smolaste, arome sijena i travnate do slatke, jabučne ili medeno-karamelne i kisele, ovisno o stupnju fermentacije. Čim se svojstvena slatkasta, medena aroma i crveno-smeđa boja čaja potpuno razviju, proizvod se rasprostire u tankom sloju na sušenje na suncu. Čaj se na kraju pasterizira parom kako bi se osiguralo zadovoljavanje potrebnih mikrobnih standarda. Aroma zelenog rooibos čaja je travnata, poput sijena, dok fermentirani čaj ima slatku i ponekad ugodnu notu karamele. Na tipičan okus fermentiranog rooibos čaja utječu brojni hlapljivi sastojci različitih kemijskih skupina kao što su ugljikovodici, alkoholi, aldehidi, ketoni, laktoni, kiseline, esteri, fenoli i furani.

Čaj od rooibosa ima visoku oksidativnu vrijednost, (Foto: unsplash)

Istraživanje koje je pokazalo da nefermentirani rooibos ima veći antioksidativni kapacitet od svog tradicionalno prerađenog pandana, potaknulo je razvoj zelenog rooibosa kao alternativnog rooibos proizvoda za međunarodno tržište. Preradom zelenog rooibosa oksidativne promjene treba svesti na minimum kako bi se dobio čaj zelene boje.

Utvrđeno je da je razina aspalatina, koji je jedan od glavnih flavonoida u rooibosu, 50 puta veća u nefermentiranom nego u fermentiranom rooibosu, a ukupni antioksidativni kapacitet nefermentiranog čaja dvostruko je veći od ukupnog antioksidativnog kapaciteta fermentirane infuzije. Utvrđeno je da fermentacija smanjuje sadržaj flavonoida i ukupni sadržaj polifenola. Ekstrakti zelenog rooibosa, koji sadrže visoke razine aspalatina, proizvode se za nutraceutsku i kozmetičku industriju.

Prednost se daje zelenom rooibosu zbog većeg antioksidativnog djelovanja. Selektivna ekstrakcija fermentiranog rooibosa također daje proizvod s pojačanim antioksidativnim djelovanjem, ali smećkasti osušeni ekstrakt nije prikladan za kozmetičku industriju. No, posljednjih nekoliko godina vodeni ekstrakti i ekstrakti u prahu, pripremljeni od fermentiranog čaja, nalaze primjenu u industriji hrane i pića. Velik izbor gotovih pića, prirodnih ili aromatiziranih, nudi se na tržištu Južne Afrike kao i u ostatku svijeta. Druge primjene uključuju bombone, aromu „čokolade“ na bazi rogača i oblaganje listova čaja medonosnog grma (Cyclopia spp.) ekstraktom rooibosa kako bi se pojačalo njegovo antioksidativno djelovanje.

Rooibos sadrži širok raspon fenolnih spojeva, (Foto:unsplash)

Rooibos sadrži širok raspon fenolnih spojeva kao što su dihidrohalkoni (aspalatin, aspalalinin i notofagin), flavoni, flavonoli, fenolne kiseline kao i minerale (pogotovo mangana i cinka). Aspalathus linearis i A. pendula jedini su poznati prirodni izvori snažnog antioksidansa, aspalatina, a A. linearis je jedan od rijetkih poznatih izvora notofagina. Za aspalatin, kojim rooibos obiluje, dokazano je da posjeduju biološke aktivnosti, koje uključuju antioksidativne, antidijabetičke, kardioprotektivne, antihipertenzivne, protuupalne, antiklastogene i druge učinke.

Zabilježena je uloga aspalatina u ograničavanju progresije metaboličkih poremećaja i sprječavanju kardiovaskularnih komplikacija izazvanih dijabetesom. Prethodno spomenute potencijalne zdravstvene dobrobiti aspalatina učinile su ga popularnim prirodnim sastojkom koji se ugrađuje u razne nutraceutike i kozmeceutike za zaštitu od različitih stanja. Utvrđen je određeni stupanj apsorpcije aspalatina kroz kožu, podupirući njegovu upotrebu u kozmetičkim pripravcima.

Otkriće Annique Theron da rooibos čaj značajno pridonosi oporavku njezine 14-mjesečne bebe koja ima grčeve, utjecalo je na to da rooibos čaj dobije status zdravog napitka, ali je i sama postala svjetski poznata po svojoj liniji kozmetike i proizvoda za njegu čiji je glavni sastojak rooibos. Tradicionalno se rooibos koristi za ublažavanje alergija, astme i dermatoloških problema. Žene piju uvarak rooibosa tijekom trudnoće za liječenje probavnih smetnji i povraćanja. Rooibos se daje dojenčadi kao lijek za grčeve i kao zamjena za mlijeko kod djece alergične na mliječne proizvode.

Indikacija da lokalna primjena vodenog ekstrakta rooibosa pomaže kod kožnih problema poput ekcema i pelenskog osipa rezultirala je razvojem posebnih krema za kožu beba i drugih prirodnih kozmetičkih proizvoda. Osim toga, rooibos biljni čaj štiti od nastanka bolesti, posebice onih povezanih s oksidativnim stresom, što se pripisuje fenolnim sastojcima koje sadrži. Nedavna istraživanja pokazuju da neki od antioksidansa koji se nalaze u rooibos čaju mogu štititi od raka, srčanih bolesti i moždanog udara. Dakle, konzumacija rooibos čaja daje veliki doprinos dnevnom unosu polifenola i ukupnom antioksidativnom kapacitetu.

Snažan antioksidans

Različite vrste i oblici u kojima je rooibos biljni čaj dostupan te načini na koje se rooibos biljni čaj priprema i aromatizira za konzumaciju, utječu na ukupni sadržaj polifenola i ukupni antioksidativni kapacitet ovog napitka. Tako je utvrđeno da čaj od lišća daje viši ukupni antioksidativni kapacitet u usporedbi s onim pripremljenim od vrećica čaja. Također je utvrđeno da je ekstrakcija flavonoida iz čaja u obliku praha brža od one iz lišća, a sadržaj polifenola viši nego u drugim oblicima čaja.

Foto: unsplash

Utvrđeno je da je sadržaj flavonoida u pripremljenom čaju veći ako je vrijeme namakanja 4 minute ili duže, za razliku od kraćih vremena namakanja (2 minute). Dulje vrijeme namakanja (više od 10 minuta) osigurava optimalniju šalicu u smislu ukupnog sadržaja polifenola i ukupnog antioksidativnog kapaciteta. Također je utvrđeno da su ukupni sadržaj fenola i ukupni antioksidativni kapacitet uzoraka čaja s dodatkom meda viši od onih bez meda ili s dodatkom bijelog ili smeđeg šećera.

Činjenica je da rooibos čaj ne sadrži kofein i ima nisku razinu tanina te je povoljan za trudnice, dojilje i djecu. Trenutačno je njegova antioksidacijska sposobnost, kao i okus, ono što privlači pozornost. Jedinstveni sadržaj fenola u biljnom čaju rooibos, koji, zajedno s drugim svojstvima, djeluje kao snažan antioksidans, može biti poveznica s njegovim učincima na promicanje zdravlja.

Pišu: doc. dr. sc. Monika Vidak

prof. dr. sc. Klaudija Carović-Stanko