Nedavno je objavljen prvi dio članka o čajevima koji su, bez obzira na godišnje doba, uvijek pravi izbor za uživanje i opuštanje, bilo da tražite osvježenje ljeti, toplinu zimi, detoksikaciju u proljeće ili jačanje imuniteta u jesen. Slijedi nastavak.

Čaj od hibiskusa

Sušeni čaj od hibiskusa, Foto unsplash.com

Hibiskus (Hibiscus sabdariffa L.) se tradicionalno koristio kao hrana, u hladnim i toplim biljnim napitcima te kao sredstvo za poboljšanje okusa u prehrambenoj industriji. Bogat je vitaminom C, beta karotenom, organskim kiselinama, antocijanima i polisaharidima. Ima antibakterijsko, antioksidativno, diuretičko i antidijabetičko djelovanje, a koristi kod snižavanja krvnog tlaka te kod pretilosti. Čaj od hibiskusa je popularan biljni napitak prepoznatljive crvene boje, osvježavajućeg kiselkastog okusa i brojnih zdravstvenih benefita. Poboljšava raspoloženje, potiče budnost organizma, jača imunitet te olakšava menstrualne tegobe.

Čaj se priprema tako da se 1 žličica osušenih cvjetova hibiskusa prelije s 250 ml kipuće vode, ostavi da odstoji 5-10 min, procijedi i tada pije.

Čaj od matičnjaka

Ledeni čaj od melise, Foto: pixabay.com

Čaj od matičnjaka (Melissa officinalis L.) popularan je napitak zbog svojih brojnih zdravstvenih koristi te se već stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini. Matičnjak je poznat po svojim sedativnim svojstvima koja pomažu u smirivanju živčanog sustava te smanjenju stresa i anksioznosti te se često koristi za poboljšanje kvaliteta sna. Može pomoći u smirivanju probavnih smetnji, smanjenju nadimanja i olakšavanju grčeva u trbuhu. Ima antivirusna i antibakterijska svojstva. Izvrstan je u kombinaciji s metvicom.

Iako je čaj od matičnjaka siguran za većinu ljudi, prekomjerno konzumiranje može izazvati neke nuspojave kao što su mučnina, povraćanje ili glavobolja. Osobe koje uzimaju lijekove trebaju se konzultirati s liječnikom ili ljekarnikom prije konzumacije ovog čaja.

Priprema čaja: svježe ili suhe listove matičnjaka preliti kipućom vodom, ostaviti da odstoji 5-10 min, procijediti i poslužiti. Za kombinaciju s metvicom dodati jednaku količinu listova obje biljke.

Čaj od bazge

Čaj od bazge s limetom, Foto pixabay.com

Bazga (Sambucus nigra L.) poznata je po svojim ljekovitim svojstvima te se koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje raznih tegoba. Za pripremu čaja najčešće se koriste cvjetovi, a bobice za pripremu soka. Bazga je bogata antioksidansima, vitaminom C i flavonoidima, što pomaže u jačanju imunološkog sustava. Najpoznatija je po svojim antivirusnim i protuupalnim svojstvima. Potiče znojenje, što pomaže u prirodnom hlađenju tijela. Koristi se za ublažavanje probavnih tegoba, kao što su nadutost i zatvor. Čaj od bazge može potaknuti detoksikaciju organizma i poboljšati funkciju jetre. Iako je čaj od bazge općenito siguran za većinu ljudi, važno je napomenuti da sirove bobice bazge mogu biti toksične i treba ih uvijek termički obraditi prije konzumacije. Trudnice, dojilje i osobe s određenim zdravstvenim stanjima trebale bi se konzultirati s liječnikom prije konzumacije čaja od bazge.

Priprema: 1-2 žličice cvjetove bazge preliti s 250 ml kipuće vode, ostaviti 5-10 min i procijediti. Dodati svježi sok od limuna za dodatno osvježenje.

Čaj od stolisnika

Stolisnik, Foto pixabay.com

Stolisnik (Achillea millefolium L.) je poznat po svojim ljekovitim svojstvima i širokoj primjeni u narodnoj medicini. Ima protuupalna, antiseptička i antispazmodička svojstva. Čaj od stolisnika pomaže u ublažavanju probavnih tegoba poput nadutosti, grčeva, proljeva i zatvora, kod ublažavanja menstrualnih bolova i reguliranju menstrualnog ciklusa.

Priprema čaja: preliti 1 žličicu suhih cvjetova stolisnika s 250 ml kipuće vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 10 min. Procijediti i po želji zasladiti medom ako je okus previše gorak.

Čaj od koprive

Čaj od koprive, Foto pixabay.com

Kopriva (Urtica dioica L.) je višegodišnja biljka s mnogim zdravstvenim prednostima i širokom primjenom u kulinarstvu i medicini. Bogata je vitaminima A, C, K i B, mineralima poput željeza, kalcija, magnezija i kalija, izvor je vlakana i antioksidansa. Djeluje protuupalno i diuretički. Povoljno djeluje na regulaciju krvnog šećera i tlaka. Zbog visokog sadržaja željeza, kopriva može pomoći u borbi protiv anemije. Ekstrakti koprive koriste se u kozmetičkim proizvodima za njegu kože i kose, pomažući u smanjenju peruti i poticanju rasta kose.

Priprema čaja: 1 žličicu suhih listova koprive preliti s 250 ml kipuće vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 10 minuta. Procijediti i po želji zasladiti medom.

Čaj od komorača

Komorač, Foto pixabay.com

Komorač (Foeniculum vulgare L.) je aromatična, ljekovita i začinska biljka. Poznat je po svojoj upotrebi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini. Ima antioksidativna i antimikrobna svojstva. Blagotvorno djeluje na probavu te smanjuje nadutost. Žene često koriste čaj od komorača za ublažavanje menstrualnih grčeva i regulaciju menstrualnog ciklusa. Može pomoći u detoksikaciji organizma i poboljšanju funkcije bubrega. Tradicionalno se koristi za povećanje proizvodnje mlijeka kod dojilja.

Čaj od komorača se priprema tako da se 1-2 žličice sjemenki komorača prelije s 250 ml kipuće vode te se ostave da odstoje 10 minuta, procijede i zatim se čaj može poslužiti.

Ledeni voćni čajevi

Ledeni čaj, Foto pixabay.com

Ledeni čaj od breskve je osvježavajući i sladak te idealan za vruće ljetne dane. Može se pripremiti tako da se skuha crni čaj, u prohlađeno se dodaju kriške svježe breskve te se sve zasladi medom i posluži s kockicama leda. Ledeni čaj od maline i limuna je kombinacija slatkoće i kiselosti koji stvara savršen ljetni napitak. Priprema se tako da se skuha čaj od osušenih plodova maline, u ohlađeno se doda sok od svježeg limuna, med te kockice leda.