Srednja liska je na kratkoj peteljci, tako da je troperasti list sličan listu lucerne, od koje se razlikuje po palistićima koji su poput uški i imaju i rijetke dlačice. Cvat je gusta glavica, žute boje, eliptičnog oblika. Žuti cvjetovi su uspravni. Nakon cvatnje opuste se i posmeđe. Osjemenjuje se uglavnom u drugom porastu (srpanj, kolovoz). Rasprostranjena je u pojasu Alpi i jugoistočnoj Europi. U nas je žuta djetelina općenito zastupljena na težim, vlažnijim i poplavnim staništima u travnjacima sveze krestaca u kojoj je zastupljena u 85 % sastojina a u zajednici bisike oštre u 35 % sastojina. U zajednicama pahove rane zastupljena je u prelaznim vlažnijim varijantama, a u zajednici šaševa u manje vlažnijiim varijantama.
U nas je žuta djetelina malo poznata kao vrsta iako je u poriječju Save i Drave i njihovih pritoka na svježim, vlažnim, mokrim pa i poplavnim staništima znatno proširena. Tijekom lipnja daje znatnu masu u tratini, a kada cvate u drugom i trećem porastu livadama daje žuti izgled. Gnojidbom fosfornim i kalijevim gnojivima te ako ima vapna u tlu može se izforsirati tako da u drugom porastu na vlažnim i mokrijim staništima ako su gnojena može čak i dominirati u tratini, dajući vrlo dobre prinose vrlo dobre krme.
U tratini koja se kosi (livadama) i gdje je moguće osjemenjivanje više je proširena dok je na pašnjacima slabije zastupljena pogotovo, ako se duboko i neprekidno napasuju jer se na pašnjacima ne stigne osjemeniti. To posebno vrijedi ako se napasuju površine stokom sitnog zuba (ovce i koze) koje ju zbog ukusnosti i kakvoće krme duboko grizu. Proizvodnja sjemena žute djeteline u nas nije organizirana, ali bi se sjeme moglo dobiti košnjom površina u drugom porastu na kojima je proširena. Selekcijom žute djeteline se u nas, ali ni u svijetu, nitko ne bavi što je šteta jer na odgovarajućim staništima daje vrlo dobre urode vrlo dobre kakvoće osobito u prvom i drugom porastu.
