Maslačak (Taraxacum officinale Web) ili radič poznat je gost livada i povrtnjaka, jedan je od prvih vjesnika proljeća. Karaktarističan je izgled njegovih nareckanih listova koji se troše kao ukusna i zdrava salata. Ostali dijelovi biljke su ljekoviti a i na dohvat ruke. Ljekovitost je ovisna o godišnjem dobu, a maslačak je jedna od rijetkih biljaka koja pomaže zdravstvenim tegobama. Od korijena, biljke u cvatu i samog cvijeta.
Slikoviti cvijet i duboko nazubljeni listovi inspirirali su Norvežane, Portugalce, Nijemce i Talijane da mu nadjenu ime “lavlji zub”. U Turskoj ga zovu “crna salata endivija”, a njegov je narodni naziv u Mađarskoj – pasje mlijeko. No, plod maslačka, tzv. ljetni snijeg, bio je u povijesti ali i u suvremeno doba predmet proučavanja. Sjemenke maslačka što vise na neobičnu prirodnom padobranu koji raznosi vjetar, zainteresirale su aerodinamičare. Vjeruje se da su jedna od prvih inspiraciju za pronalazak padobrana.
Korijen maslačka je kvalitetna droga koja u rano proljeće sadrži u medicinskom smislu povoljan omjer biljnih šećera. Potkraj ljeta u korijenu porevladavaju gorke tvari i škrob. Listovi se beru (nikako blizu prometnica ili u gradu) za pripravljanje uskusne salate od radiča. Mladi dijelovi biljke sadrže obilje ljekovitih tvari kao i vitamina C. Ovaj vitamin je nezaobilazan u rano proljeće za liječenje “proljetnog” umora. Maslačak je prošao obrnuti put u afirmaciji biljke kao lijeka. On je prvopriznati i verificiran u medicinskoj znanosti, da bi ga tek poslije prihvatila pučka medicina.