Zdravo tlo vrvi životom. Nevjerojatnih 59 % živućih vrsta na Zemlji živi u tlu te one imaju ključnu ulogu u održavanju zdravlja tla i šire, zdravlja našeg planeta. Ali ovaj vitalni resurs je ugrožen. Trenutno je 75 % tla u svijetu degradirano. Ta bi brojka, zbog krčenja šuma, prekomjerne ispaše, urbanizacije i drugih destruktivnih praksi, mogla porasti na 90 % do 2050. godine.

Degradacija tla predstavlja značajne rizike, ne samo za biološku raznolikost već i za ekosustave na koje se ljudi oslanjaju u proizvodnji hrane. Tradicionalne metode otkrivanja i mjerenja života u tlu često su skupe i dugotrajne. Istraživački tim sveučilišta Flinders u Australiji razvio je jednostavan način korištenja zvuka za praćenje života u tlu, što bi moglo pomoći u poboljšanju zdravlja tla u cijelom svijetu.

Otkriveno je da zdrava tla, bogata različitim životinjama, pokazuju različite akustične profile ili “zvučne pejzaže”. Mješavina živahnih i zamršenih zvukova može se pronaći pod zemljom. Na scenu tu stupa ekoakustika, inovativan i nedestruktivan pristup koji bi mogao promijeniti praćenje zdravlja tla.

Što je ekoakustika?

Ekoakustika je proučavanje zvukova koje proizvode zajednice životinja, biljaka i njihov okoliš. Ova relativno nova znanost, omogućena tehnologijom, naširoko se koristi za praćenje ekosustava na kopnu i vodi. Sada se može objesiti audio snimač veličine kreditne kartice na stablo u svrhu snimanja zvukova koje proizvode životinje. Nekoliko dana ili tjedana kasnije uređaj se može pokupiti i snimke analizirati.

Do sada su znanstvenici uhvatili akustične signale životinja poput šišmiša, ptica, žaba i insekata. Ovi zvukovi pružaju dragocjene uvide u biološku raznolikost i dinamiku ekosustava. Isti principi i alati sada se primjenjuju i na tlo. Istraživači počinju istraživati zvukove tla, koristeći snimače i specijalizirane mikrofone pričvršćene na sonde u zemlji. Ovi uređaji bilježe akustične vibracije koje proizvode organizmi koji žive u tlu dok se kreću kroz podzemni svijet. Čuju se krckanje, klikovi i pucketanje. Zdrava tla obično imaju veću raznolikost tih zvukova nego oštećena tla, koja su općenito tiša zbog manje aktivnosti životinja. Snimljeni zvukovi se analiziraju kako bi se dobio uvid u brojnost, raznolikost i potencijalno ponašanje glista, kornjaša, pauka, mrava i drugih životinja od kojih svaka ima važnu ekološku ulogu.

Stavljanje mikrofona u kante ispunjene zemljom

Svi živi organizmi proizvode zvukove. Neki imaju svrhu, poput pjevanja ptica kako bi privukle partnere ili npr. šišmiša koji eholociraju kako bi vješto ulovili svoj plijen. Neki zvukovi su slučajni, poput glista koje se kreću kroz tlo. Ti slučajni zvukovi mogu otkriti mnogo o zdravlju ekosustava tla.

Početni pokusi uključivali su stavljanje mikrofona u kante ispunjene zemljom kako bi se uhvatili zvukovi života u tlu i zatim obradile te snimke kako bi se izveli uzorci zvuka i kvantificirali zvučni pejzaži mjerenjem frekvencije, glasnoće i uzoraka tijekom vremena radi procjene zdravlja tla. U zdravim tlima životinje su aktivne i proizvode bogatu lepezu zvukova, kao i obnovljenim tlima. To se povezuje s većim brojem beskralješnjaka koji se kreću uokolo. Ako tlo zvuči tiho, to je znak da nije zdravo. Novo istraživanje pokazuje da ekoakustika tla učinkovito odražava brojnost i aktivnost životinja u tlu i predviđa je li tlo oštećeno ili obnovljeno.

Budućnost praćenja zdravlja tla

Istraživači također razvijaju inovativni uređaj za detekciju zvuka za prepoznavanje beskralješnjaka koji se kreću po površini. Preliminarni rezultati sugeriraju da različite vrste životinja (crvi, puževi, mravi, stonoge itd.) pokazuju različite zvučne profile na temelju njihove aktivnosti, oblika, ekstremiteta i veličine. Stonoga sa svojim brojnim sićušnim nožicama koje brzo i nježno tapkaju po podu ispušta drugačiji zvuk od puža sa svojim sporim i sluzavim klizanjem.

Ekoakustika tla nudi brojne praktične primjene. Može pomoći poljoprivrednicima u procjeni zdravlja svojih tala bez previše smetnji. Na primjer, bilo bi moguće identificirati područja s manjkom populacija gujavica, što je ključno za prozračivanje tla i kruženje hranjivih tvari. Ova metoda je u ekološkom smislu slična liječniku koji stetoskopom sluša otkucaje srca pacijenta kako bi procijenio njegovo zdravstveno stanje. Osluškujući “otkucaje” tla (zvučnu kulisu) možemo dobiti uvid u njegovo stanje i uspješnost sanacijskih zahvata. Iako je još uvijek u ranoj fazi razvoja, ekoakustika tla ima veliki potencijal za poboljšanje našeg razumijevanja i praćenja biološke raznolikosti tla. Ima potencijal transformirati procjenu zdravlja tla omogućujući ljudima diljem svijeta da koriste vlastite “stetoskope” kako bi poboljšali zdravlje dragocjenog ekosustava ispod svojih nogu.

Izvor: news.flinders.edu.au