Farma u Nizozemskoj razvila je inovativan i održiv poslovni model temeljen na agroekologiji, učinkovito iskorištavajući prirodne resurse uz smanjenje ovisnosti o vanjskim inputima.
„Ekoto“ je organska farma na jugu Nizozemske. Na svojih 7 hektara zemlje uzgajaju ratarske kulture, uključujući više od 30 različitih vrsta povrća i začinskog bilja u uzgoju u trakama (strip cropping). Njihova je misija ubrzati prijelaz na održiv i transparentan kratki opskrbni lanac.
Inovativan pristup i poslovni model
Farmu je 2020. godine osnovao mladi poljoprivrednik Ivar van Dorst. Njegova motivacija bila je pružiti lokalne, organske alternative proizvodima koje kupujemo u svakodnevnom životu, poput čaja i graha. Ivar je odrastao na obiteljskoj farmi. Kako su mu roditelji već bili napustili poljodjelstvo, bio je itekako svjestan izazova vezanih uz profesiju. Od početka je bio svjestan da želi nastaviti obiteljski posao i živjeti od poljoprivrede. Također je trebao pronaći načine kako osigurati da se farma može nositi s određenim vanjskim utjecajima i faktorima, poput klimatskih promjena.
U svojoj prvoj godini samostalnog djelovanja, 2020., Ivar je odlučio započeti s tehničkim pristupom, fokusirajući se na to koji usjevi najbolje rastu jedni uz druge. Od tada je svake godine dodavao druge elemente; na primjer, istraživanje što financijski funkcionira i kako zadržati zaposlenost na farmi. Kao dio svog poslovnog modela, Ivar je uveo inovacije u prodaji na temelju potražnje kupaca. On opskrbljuje lokalne tvrtke proizvodima kao što su košare (kutije) sa svježim povrćem, dostavlja trgovinama, kafićim i pekarnicama razne proizvode, a također ima trgovinu i uslugu “odaberi sam”.
Ivar je član fokus skupine EU CAP mreže pod nazivom „Združeni usjevi uključujući Milpu i proteinske usjeve’“. Također je osvojio nekoliko nagrada za svoje poduzetništvo, uključujući nagradu Food100. 2023. godine bio je među tri najbolja od sto odabranih uzgajivača koji su u poljoprivredno-prehrambenu industriju unijeli značajne inovacije i promjene.
Uzgoj „na traku“
Evo kako je Ivar osmislio svoj sustav uzgoja „na traku“ (strip cropping). Sustav se sastoji od rotacije pet usjeva: usjeva žitarica (uglavnom zob), usjeva povrća poput bundeve, usjeva mahunarki za fiksiranje dušika, nekoliko povrtnih vrsta i “pokusnog usjeva” kao petog. Ivar i njegov tim primjenjuju uzgoj u trakama na većini polja. Oni testiraju kombinacije usjeva kako bi odredili koja može biti najučinkovitija. Za trake široke 6 metara i omogućavanje korištenja mehanizacije široke 3 metra, koristi se GPS kako bi se osiguralo da su svake godine na istom mjestu. Metoda trakastih usjeva povećava biološku raznolikost i otežava širenje štetnika i bolesti. To znači da su potrebni niži inputi te da se stvara zdravije okruženje za ljude koji rade na farmi i osiguravaju bolji proizvodi za potrošače. Polja također imaju cvjetne rubove, koji privlače korisne kukce i služe kao zaštita od invazije puževa.
Eksperiment s uzgojem graha
Ivar je eksperimentirao s različitim sortama graha, a kombinacija graha sa stolisnikom i kamilicom za čaj pokazala se vrlo uspješnom. Iako je grah jako podložan napadima lisnih ušiju, obližnje biljke i cvijeće privlače bubamare koje se hrane lisnim ušima i prirodno ograničavaju štetu na usjevu graha. Otkako su premjestili trake sa stolisnikom i kamilicom bliže usjevima graha, uočili su povećanje broja prirodnih neprijatelja štetnika i smanjenje štete na usjevima.
Budući da su neke tvrtke pokazale posebno zanimanje za određene stare sorte graha, farma sada provodi lokalno financirani istraživački projekt. Sve kako bi se dalje eksperimentiralo s grahom kao učinkovitom kulturom za trakasti uzgoj. Dobili su 50 različitih starih sorti graha iz banke sjemena i provode poljske pokuse.
Ivar i njegov tim željeli bi dalje razvijati ovaj inovativni poslovni model koji se temelji na trakastom uzgoju. Želja im je nastaviti povećavati uzgoj graha u Europi. Želja im je i pozabaviti se distribucijom i poslovnim modelom te promovirati grah kao održivi usjev za europske poljoprivrednike.