Primarna djelatnost talijanske operativne grupe pod nazivom „CERESO“ je suočavanje s okolišnim odnosno ekološkim izazovima u uzgoju žitarica.

U Basilicati, regiji u južnoj Italiji, operativna grupa „CERESO“ prva je uvela preciznu poljoprivredu, pokazujući kako tehnologija i suradnja između znanstvene zajednice i poljoprivednika mogu optimizirati inpute i promovirati održivije sustave usjeva žitarica. Njihova rješenja ne samo da pomažu poljoprivrednicima u suočavanju s izazovima koji nastaju kao rezultat klimatskih promjena, degradacijom tla i prekomjernom upotrebom gnojiva i kemijskih sredstava za zaštitu bilja, već također pružaju istraživačima vrijedan uvid u odnose između tla i biljaka, a sve u svrhu povećanja otpornosti na klimatske promjene.

Potencijal precizne poljoprivrede

Operativna skupina „CERESO“, kroz projekt “Optimizacija inputa za održivost sustava usjeva žitarica u Basilicati”, usredotočila se na poboljšanje sustava uzgoja žitarica kako bi usjevi bili održiviji i otporniji. Projekt je pridonio smanjenju negativnih utjecaja na okoliš uz zadržavanje prinosa usjeva, naglašavajući potencijal precizne poljoprivrede za rješavanje gorućih izazova uzgoja.

Inicijativa je razvila precizne prakse upravljanja tlom kako bi se optimizirali inputi, poboljšalo zdravlje tla i smanjio negativan utjecaj uzgoja žitarica na okoliš. Korištenjem najsuvremenijih tehnologija, uključujući geoelektrično mapiranje tla visoke razlučivosti i upravljanje varijabilnim stopama specifičnim za lokaciju, projekt je stvorio platformu za preciznu poljoprivredu.

Ova je platforma koristila inovativnu metodu u dva koraka koja kombinira kriterije temeljene na tlu i agronomske kriterije za označavanje jedinstvenih zona upravljanja. Prilagođavanjem intervencija specifičnim potrebama svake zone, „CERESO“ na farmi površine 24 ha na kojoj su se obavljala istraživanja, značajno je smanjio upotrebu gnojiva i pesticida uz zadržavanje ili poboljšanje produktivnosti.

Održive prakse

Povratne informacije poljoprivrednika bile su vrlo pozitivne, iako je visoka cijena mehanizacije ostala jedna od glavnih prepreka. Poljoprivrednici su bili ohrabreni mogućnošću ulaganja u opremu sredstvima ušteđenim od smanjenih inputa, uz dugoročnu očekivanu profitabilnost.

Među svojim aktivnostima, „CERESO“ je istaknuo održive prakse kao što su minimalna obrada tla, plodored te organske i konzervacijske tehnike. Rezultati s tri farme na kojima su tehnike testirane pokazali su smanjenje upotrebe gnojiva za 24 %, bez ugrožavanja prinosa. Dodatno, poboljšana je učinkovitost korištenja dušika i sadržaj proteina u durum pšenici.

Ova postignuća pokazuju opipljive prednosti precizne poljoprivrede. Iako je projekt „CERESO“ službeno završen, razvijene metodologije i alati imaju potencijal za prilagodbu i primjenu na druge regije i sustave uzgoja. Gledajući u budućnost, cilj je istražiti sustave automatizirane gnojidbe i proširiti suradnju s poljoprivrednicima i istraživačima kako bi se osiguralo da generirano znanje i inovacije nastave koristiti poljoprivrednoj zajednici. Za bolji učinak, bilo bi potrebno uključiti mnogo više poljoprivrednika i uložiti više vremena u dijeljenje ovih informacija. Trenutačno se radi na novom projektu optimizacije gnojidbe fosforom i kontrole korova pomoću tehnika precizne poljoprivrede. „CERESO“, operativna grupa je u lipnju 2023. bila domaćin zajedničkog posjeta EU CAP mreže „Kružno i organsko upravljanje tlom”na kojem je „CERESO“ podijelio svoj pristup s drugim operativnim grupama diljem Europe. Iako su terenske aktivnosti bile ograničene zbog vremenskog rasporeda, sudionici su stekli dragocjene uvide u primjene precizne poljoprivrede, prikazujući potencijal CERESO-a kao modela za održivu poljoprivredu.