Podsjetimo se kako je u ovoj mjeri omogućeno ulaganje u sektor ruralnog turizma, tradicijskih obrta, izravne prodaje, slatkovodne akvakulture, sektor usluga, sektor prerade na poljoprivrednim gospodarstvima i sektor obnovljivih izvora energije. Za razliku od ranije, sektor proizvodnje gljiva je prebačen iz Mjere 302 u Mjeru 101, čime je omogućeno ulaganje u objekte za proizvodnju gljiva znatno većih površina no što je to bilo ranije.
Ruralni turizam
Dosadašnjim je Pravilnicima bilo određeno kako se ulaganja mogu provoditi samo u naseljima „D“ kategorije kao i u neklasificiranim naseljima u skladu s Pravilnikom o proglašavanju turističkih općina i gradova i o razvrstavanju naselja u turističke razrede. Nakon izmjena, prihvatljivim se naseljimasmatraju i ona „C“ kategorije, čime je omogućeno ulaganje u znatno većem broju naselja Republike Hrvatske. Kako bi se izbjegla svaka nedoumica o tome kojem razredu pripada pojedino naselje u kojem se planira ulaganje, novim je Pravilnikom propisano kako će nadležna turistička zajednica izdavati Potvrde o razvrstavanju naselja u turistički razred, pa je ovo preporuka svima da već sada provjere prihvatljivost ulaganja u svom naselju.
Tradicijski obrti
U ranijim je natječajima ulaganje u ovaj sektor bilo ograničeno na popis od 20ak tradicijskih obrta, dok su s popisa bili izostavljeni neki obrti, poput, primjerice, zlatarskog ili kamenoklesarskog. Izmjenama Pravilnika, navedeni je popis u potpunosti brisan, odnosno ulaganja su sada dopuštena svim obrtnicima koji su registrirani u skladu s odredbama Pravilnika o tradicijskim, odnosno umjetničkim obrtima (NN 112/07). Važno je naglasiti i da, ukoliko se radi o tradicijskom, odnosno umjetničkom obrtu vezanom uz proizvodnju hrane neživotinjskog podrijetla, korisnik mora biti upisan u Upisnik registriranih objekata koji vodi Ministarstvo zdravlja.
Korisno je naglasiti kako za ulaganja u ovaj sektor ne postoji ograničenje primjene, osim generalnog ograničenja naznačenog IPARD programom, koji de finira kako su ulaganja prihvatljiva u ruralnim područjima RH, gdje pak spadaju sva područja RH izuzev naselja Zagreb i Sesvete. Dakle, u sektor tradicijskih obrta mogu ulagati i obrtnici iz npr. Slavonskog Broda ili Splita.
Sektor izravne prodaje
Novost se u ovom sektoru odnosi na mogućnost ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje objekata i za izravnu prodaju vlastitih ribljih proizvoda, odnosno suvenira na poljoprivrednom gospodarstvu. Do sada je isto bilo moguće samo za poljoprivredne proizvode. Prerada na poljoprivrednom gospodarstvu U ovom je sektoru sada omogućeno i ulaganje u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za preradu ribe, ljekovitog i aromatičnog bilja i gljiva, uz već moguća ulaganja u objekte za preradu mlijeka, mesa, voća, povrća. I nadalje je prihvatljivo ulaganje u objekte za skladištenje i pakiranje proizvoda. Ovom izmjenom omogućena su ulaganja i u preradu ljekovitog bilja, primjerice, destilaciju eteričnih ulja i sl. S uvođenjem novih mogućnosti ulaganja, uvode se i novi specifični kriteriji. Tako svi korisnici i nadalje trebaju biti upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, a ovisno o vrsti prerade i konačnom proizvodu, moraju zadovoljiti određene kriterije.
Za preradu mlijeka, mesa i riba:
Korisnik treba biti odobren ili registriran u skladu s:
– Pravilnikom o posebnim uvjetima za objekte u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji se odobravaju pod posebnim uvjetima (NN 15/10 i 133/10) i
– Pravilnikom o vođenju upisnika registriranih i odobrenih objekata te o postupcima registriranja i odobravanja objekata u poslovanju s hranom (NN 125/08, 55/09 i 130/10).
Za preradu voća, povrća, gljiva, ljekovitog i aromatičnog bilja:
Korisnik treba biti upisan u Upisnik registriranih objekata koji vodi Ministarstvo zdravlja, odobren od Povjerenstva za kozmetiku s posebnom namjenom pri Ministarstvu zdravlja te odobren ili registriran u skladu sa:
– Zakonom o hrani (NN 46/07, 155/08 i 55/11)
– Pravilnikom o jakim alkoholnim pićima (NN 61/09, 141/09 i 104/11)
– Pravilnikom o upisu destilatera (NN 137/05)
– Pravilnikom o vođenju upisnika registriranih i odobrenih objekata te o postupcima registriranja i odobravanja objekata u poslovanju s hranom (NN 125/08, 55/09 i 130/10)
– Zakonom o predmetima opće uporabe (NN 85/06 i 75/09)
– Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti predmeta široke potrošnje (NN 125/09).
Sektor obnovljivih izvora energije
I ovaj je sektor doživio značajne izmjene. Tako je umjesto ulaganja isključivo u bioplinska postrojenja, sada prihvatljivo ulagati u sve oblike obnovljivih izvora energije, odnosno u postrojenja koja za proizvodnju električne energije koriste obnovljive izvore energije, odnosno u kogeneracijska postrojenja za koja nositelj projekta ili proizvođač može ishoditi status povlaštenog proizvođača električne energije i koja su priključena na distribucijsku mrežu.
Potpora
Novim je pravilnikom definirano kako jedan korisnik za trajanja IPARDa u mjeri 302, može ostvariti potporu za prihvatljive izdatke, neovisno o ukupnim vrijednostima ulaganja, koji ne prelaze 975.000 EUR, ukoliko se jedno od ulaganja odnosi na obnovljive izvore energije, ili 450.000 EUR ukoliko se ulaganja provode u ostalim sektorima. Potpora i nadalje iznosi 50% vrijednosti prihvatljivih izdataka.
Iznosi potpore i dalje ostaju isti, odnosno, maksimalna vrijednost prihvatljivih ulaganja po projektu iznosi 150.000 EUR-a u svim sektorima, osim sektora obnovljivih izvora energije gdje iznosi 675.000 EUR-a.