Ako želite očistiti svoj dom, a  da to istovremeno bude čim jeftinije za vaš kućni budžet, možete posegnuti za jednostavnim sredstvima poput soli, bijelog octa, sode bikarbone, limunske kiseline i slično. Ta sredstva su ponekad jednako efikasna kao i razvikana kupovna sredstva, a ne zagađuju našu okolinu te čuvaju naše zdravlje.

Pranje prozora

Ako želite da vam prozorska stakla blistaju od čistoće upotrijebite stari trik. Stakla i okvire prozora prvo ugrubo operite čistom vodom u koju ste dodali malo bijelog alkoholnog octa, a zatim opet čistom vodom u koji ste dodali obični bijeli alkoholni ocat. Potom istrljajte stakla starim novinskim papirom. Sjajit će se nevjerojatno. U nedostatku novinskog papira za sušenje i trljanje prozora možete koristiti i krpe koje ste dobili rezanjem stare platnene plahte koja se razderala ili vam više nije potrebna.

Efikasan miks za čišćenje zavjesa

Ponekad vam se može dogoditi da usprkos upotrebe odličnih detergenata zavjese tako posive i požute da naprosto i nakon pranja nemaju bjelinu već neku boju ”između”. Možete primijeniti stari trik, ali za koji će vam trebati nešto više vremena i strpljenja no rezultat je zajamčen. Sakupljate lupine od jaja te nakon skidanja, zavjese namočite u lavor, dodajte lupine od jaja, šaku sode bikarbone i potopite sve zajedno u lavor te neka odstoji barem 24 sata. Nakon toga zavjese ocijedite, maknite lupine i stavite ih u veš mašinu prati na uobičajeni program za osjetljive tkanine. Zavjese će nakon ovoga biti vidno osvježene i prekrasno snježno bijele. Naravno za ovakav postupak pranja zavjesa treba nešto više vremena, ali se na kraju krajeva i isplati.

Čišćenje kupaonice

Možete napraviti jednostavan pripravak. U praznu plastičnu bočicu sa špricom stavite vodu, malo octa  i sode bikarbone, promućkajte  te našpricajte  slavine, kadu  i sve što želite  očistiti. Ostavite tako jedno 15 – ak i minuta , nakon toga istrljajte spužvicom i isperite čistom vodom.

Ako su slavine pune kamenca , namočite krpu u ocat i potom na dijelove slavine na kojima ima kamenca obložite tom krpom. Ostavite da djeluje oko sat vremena. Kamenac će omekšati i bit će ga lako jednostavno obrisati.

Odčepljivanje odvoda

Ako želite odčepiti začepljeni odvod pokušajte sa sljedećim:  jedna šalica sode bikarbone, jedna šalica bijelog octa i kipuća voda. Prvo sodu bikarbonu posipajte niz odvod. Iza toga nalijte ocat i ako je moguće začepite odvod. Ostavite da djeluje pet minuta. Potom u odvod ulijte zdjelu vruće vode.

Čišćenje pećnice

Za učinkovito čišćenje pećnice pokušajte sa sljedećim postupkom. Masnu površinu prvo pospite sa soli, a nakon toga i sa sodom bikarbonom. Pomiješajte ocat i vodu te poprskajte po sloju soli i sode bikarbone te ostavite da djeluje pola sata. Nakon toga izribajte spužvicom i vidjet ćete kako se lako masna pećnica može očistiti.

Sredstva za čišćenje od sode i octa

Za savršen izgled doma nisu vam potrebna skupocjena sredstva za čišćenje koja se nude na tržištu. Samo nekoliko žličica sode bikarbone i nekoliko kapi octa dezinficirat će svaki kutak u kojem boravite. Višenamjenskim čišćenjem prirodnim sredstvima koja možete načiniti kod kuće, čišćenje ne mora biti skupo da bi bilo učinkovito.

Laštenje namještaja

Za to će Vam biti potrebne šalica maslinova ulja i jedna trećina šalice octa. Dobro izmiješajte i potom nježnom i čistom krpom nanesite na namještaj.

Čišćenje tepiha

Kod čišćenja tepiha, soda bikarbona bit će itekako dobro sredstvo za uklanjanje mrlja. Na zamrljano područje nanesite sodu bikarbonu i ostavite da djeluje 15-20 minuta. Ostatke sode možete pokupiti navlaženom krpicom ili ih jednostavno usisati usisavačem. Soda bikarbona također će poslužiti i za otklanjanje neugodnih mirisa iz vašeg tepiha.

Izvor: Gospodarski kalendar

Prethodni članakPrirodna zaštita od uboda insekata
Sljedeći članakObavijest – tip operacije 5.2.1. Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.