U Boćarskom domu u Zagrebu, 13. i 14. listopada održat će se Zgrappa – Festival rakija i likera. Uoči Festivala razgovaramo s organizatorom, Marinom Levajem.

Naš sugovornik vlasnik je kultnog Mojo bara u zagrebačkoj Martićevoj ulici, poznatog po najvećoj ponudi rakija i likera u Zagrebu. Uz ugostiteljstvo, organizirao je međunarodni Crossover festival u parku Ribnjak, advente po zagrebačkim trgovima, ‘Wine Spring Break’ – prvi open air vinski festival… a ovih dana, zbog ljubavi prema finim spiritima organizira ZGrappa – festival rakija i likera.

Rakiji treba vratiti slavu koju zaslužuje

  • Marine, koji je bio povod za organizaciju i što je cilj festivala Zgrappa?

Iz profesionalnih razloga, godinama posjećujem vinske festivale u Zagrebu (VINOcom, Vinart, Pink Day, Salon pjenušavih vina…) te sam s vremenom došao do zaključka da ih je previše. Hrvatska je odavno prošla svoju vinsku evoluciju, revoluciju craft pivovara, pa mislim da je došlo vrijeme da rakiji, našem starom tradicionalnom piću vratimo slavu koju zaslužuje. Unatrag nekoliko godina, osim odavno priznatih veterana (Perković, Đanić, Aura, Rossi, Magdić…), na sceni su se pojavila nova imena (Jedna, Wise Grus…) koja pomiču kvalitetu ka svjetskom vrhu. Osim toga, ne postoji niti jedan festival posvećen isključivo rakiji i likerima. Proizvođači takvih pića, uvijek su na spomenutim festivalima gurnuti negdje sa strane. Vrijeme je da predstavimo svijetu tradiciju ove prekrasne regije. Ne da od nje bježimo.

  • Zašto mislite da je rakija ipak nepravedno zapostavljena?

Dojma sam da su predrasude poput one da se ‘brlja’ pije iz boce i sl. ili prizori iz nekadašnjih radničkih birtija gdje su se ranom zorom ‘udarale’ komovice, jako utjecale na javno mnijenje. Prije gotovo 15 godina, medica je postala jako popularna, a ubrzo su je popratili likeri od višanja ili šipka. Počeli su se otvarati lokali sa sve većim izborom finih likera (Cica, Rakijarnica, Ro-Do, Mojo) i stvari su počele ići na bolje. No, popularizacijom gin – tonica, craft piva i istarskih vinarija, ponovo su domaći destilateri zapostavljeni. Vrijeme je za promjene.

  • Smatrate li da se hrvatski destilateri mogu staviti uz bok svjetskim, tj. da naša rakija može imati status whiskeya, vodke i tequile koja se smatraju gospodskim pićima?

Svakako. Svako malo me netko od domaćih proizvođača jako ugodno iznenadi. A usudio bih se reći da su u susjednoj Srbiji, njihove šljivovice odležale u hrastovim bačvama puno bolje od npr. razvikanijih konjaka i whiskeya. Kad pogledamo da je za litru šljivovice potrebno oko desetak kilograma voća, onda sa sigurnošću možemo reći da je riječ o kvalitetnom proizvodu koji bi trebao biti i skuplji od stranih.

  • Naziv Festivala je vrlo zanimljiv. Otkud inspiracija?

Dugo sam se mučio s imenom jer sam htio izbjeći zamke tipa ‘rakijada’ ili sajam ovog i onog jer ćemo se vratiti na predrasude s početka priče. Zgrappa ima taj talijanski izraz (grappa) koji cijelom događaju daje malo ‘hoch’ prizvuk, snobizam ako želite. Naime, imenom želim dati do znanja da je i rakija piće za fine ljude koje se pije iz elegantnih čašica. Inspiracija je došla od pjevača grupe Planet Groove, Marka Vukića koji će i nastupiti na festivalu. Poslije jednog njihovog koncerta pili smo rakije i došli do imena.

  • Kakav je interes izlagača i tko sve može biti izlagač na Festivalu?

Interes je odličan i u ovom trenutku imamo popis s više od 60 destilerija. Svatko tko proizvodi bilo kakvu vrstu destilata je dobro došao. Od entuzijasta do velikih korporacija. Dolaze iz čitave regije, ali i Europe. Festivalom želimo privući turiste, ljubitelje finih pića, gastronomade i hedoniste u Zagreb. Ništa manje važni nisu niti poslovni susreti. Na festival, osim navedenih, dolaze svi važniji hrvatski distributeri i ugostitelji. Svi će se oni moći uvjeriti u kvalitetu destilerija te s onima koji im se svide potencijalno napraviti poslovnu suradnju.

Šampionske rakije, likeri i ginovi

  • Pobjednici 5. Crospirit međunarodnog ocjenjivanja rakija, likera i ginova bit će proglašeni upravo na ZGrappi. To Festivalu daje i natjecateljski karakter?

Želio sam natjecateljski karakter Festivala, motivirajući  za sve proizvođače, a budući da natjecanje već postoji u organizaciji Gospodarskog lista, učinilo mi se idealnim da pozovem na zajedničku suradnju i ocjenjivanje prepustim onima koji se time već godinama bave. Stručnjaci neka ocjenjuju, a mi natjecateljima dajemo prostor za promociju te popratni zabavni sadržaj. Nadam se da je ovo samo početak duge i uspješne suradnje koja će čitavu scenu dići na jednu sasvim novu razinu.

  • Planirate i zanimljive radionice i stručni program?

Program je ambiciozan i ponosan sam na njega. Dražen i njegova destilerija Perković najdulje su na sceni pa mi je bilo logično da on opiše posjetiteljima kako je razvijao brend, s naglaskom na marketinški dio. Profesor Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta objasnit će kako prepoznati lošu rakiju s primjerima. Dr. Ivan Urošević iz Srbije održat će predavanje na temu kako ispravno piti žestoka pića, a ekspert Dario Grabarić o sljubljivanju hrane i rakije. “Koliko je premalo, a koliko previše?” naziv je predavanja profesorice psihologije Tanje Jurin. Nećemo još sve otkrivati, ali bih još spomenuo prvi ‘rakija pairing’ u povijesti u suradnji s restoranom Balon. Hrana u slijedovima praćena najboljim rakijama i likerima.

  • Hoće li posjetitelji Festivala moći degustirati i kupiti proizvode koji im se svide?

Da, u sklopu festivala imat ćemo mali dućan s proizvodima izlagača po promotivnim cijenama. Jednom kad se plati ulaznica, posjetitelj obilazi izlagače s čašom koju je prethodno kaucirao te kuša koliko ga volja do 20 sati. Nakon 20 sati počinje koncert za koji im vrijedi dnevna ulaznica.

  • Pobrinuli ste se da posjetitelji Zgrappe saznaju brojne zanimljivosti, ali i da se zabave?

ZGrappa je za čitavu rakijašku scenu izuzetno bitan događaj, ali i za ugostitelje te njihove djelatnike. Bitna je i običnim građanima da se na jednom mjestu upoznaju s domaćom i svjetskom ponudom i tako okuse čitavi niz proizvoda i otkriju što rakije zapravo jesu. Osim uobičajenog kušanja, imat ćemo i koncertni i DJ program, food corner i još puno toga oba dana festivala. Stoga, planirajte dolazak na ZGrappu, osigurajte i nabavite svoje ulaznice preko eventimove stranice.

Prethodni članakKako uspješno uzgajati kupine na ekološki način?
Sljedeći članakLjekovito bilje za opuštanje i ublažavanje stresa
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.