Želite znati kako se stvarao i preživio najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz dva stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo?
Nekako u isto vrijeme u Europi su počeli izlaziti istovrsni listovi u Njemačkoj (Landwirtschaftliches Wochenblat (1834) i Francuskoj Agriculture pratique (1836)).
U tom burnom razdoblju europske povijesti, u doba revolucija i padova carstava, sredinom 19. stoljeća, u mnogoljudnoj i višenarodnoj Habsburškoj monarhiji zatirala se svaka težnja za isticanjem nacionalne svijesti. Prkoseći nastojanjima da se ugasi hrvatski nacionalni identitet, malen broj hrvatskih rodoljuba, okupio se s jednom misli vodiljom – ujediniti pamet, snagu i hrabrost na korist domovine. Na inicijativu namjesnika banske časti Kraljevine Dalmacije, Hrvatske i Slavonije, zagrebačkog biskupa Jurja Haulika de Varallya, ta malobrojna, ali odlučna skupina ponosnih rodoljuba utemeljila je 3. velječe 1841. Hrvatsko-slavonsko gospodarsko društvo.
Već na osnivačkoj skupštini zaključeno je da je društvu potreban list koji će:"Općinstvu javljati većanja, odluke i sve poslove društva, rasprostranjivati sve znamenitije i hasnovitije sastavke iz različitih časopisa i članovima ovog društva pružiti priliku da mogu misli i predloge svoje na svijetlo davati."
Ne čekajući dozvolu dvora iz Beča, Gospodarski list ugledao je svjetlo dana 26. siječnja. 1842. Kao naslov lista uzeto je priopćenje s prve stranice glasila: "Priobćenje članovom horvatskoslavonskoga Gospodarskog društva".
U prvih 14 godina postojanja list je promijenio tri naziva, a od 1855. g. izlazi s nazivom Gospodarski list – ime koje nosi i danas.Od svog nastanka Gospodarski list bio je svjedokom raznih mijena, revolucija i ratova, smjena društvenih sustava, nastajanja i nestajanja država, pa je i njegov život bio buran, krivudav i katkad težak, ali jedno je sigurno: list nije mijenjao svoju programsku orijentaciju i stalno je poticao napredne ideje razvoja poljoprivredne proizvodnje, posebno razvoja sela. Promicao je i čuvao hrvatske običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik.
Više o povijesnom razvoju Gospodarskog lista pročitajte OVDJE